Owczarek belgijski malinois (zwany przez swoich miłośników malinką lub maliniakiem) to doskonały pies do sportu, obrony czy pracy w służbach. Chociaż jego wygląd i temperament mogą przyciągać miłośników owczarków, to tego wilczura zdecydowanie nie da się sprowadzić do roli psa towarzyszącego. Malinois potrzebuje bardzo dobrej socjalizacji i profesjonalnego szkolenia z bezwzględnego posłuszeństwa. Wygląda niepozornie, jednak niewychowany może stać się bardzo niebezpieczny. Dowiedz się więcej o tej rasie!

Owczarek belgijski malinois – opis rasy 

Jak wygląda owczarek belgijski malinois? Zdjęcia wyraźnie wskazują podobieństwa między tą rasą a owczarkami niemieckimi. To harmonijnie zbudowane i dobrze umięśnione psy, których wysokość w kłębie waha się od 55 do 65 centymetrów. Waga ciała rzadko jednak przekracza trzydzieści kilogramów. 

Owczarek belgijski – sierść i umaszczenie

Owczarek belgijski malinois ma krótką i prostą sierść, która nieco wydłuża się w okolicach szyi i na ogonie. Jest z kolei bardzo krótka na głowie i uszach. Najbardziej pożądane jest umaszczenie płowe z czarną maską oraz przyciemnionymi uszami. Trzeba jednak wiedzieć, że ostateczną formę swojego umaszczenia pies osiąga dopiero w okolicach osiemnastego miesiąca życia. 

Zobacz też:
Szpic włoski – volpino italiano, czyli pies z wielkim poczuciem humoru

Owczarek belgijski – charakter

Owczarek belgijski malinois to pies użytkowy, którego natura wyposażyła w bardzo ostre zmysły, siłę fizyczną i ogromną inteligencję. Chciałoby się więc powiedzieć, że to wymarzony pies do szkolenia i wspólnej pracy. Po części jest to prawda.

Malinois – temperament

Rasa ceniona jest zarówno przez osoby uprawiające sporty kynologiczne, jak i przez przedstawicieli służb, którzy potrzebują kompetentnego psiego towarzysza. Jak zwykle jednak – diabeł tkwi w szczegółach. Malinois jest bowiem psem niezwykle trudnym do wyszkolenia, a korekta błędów popełnionych podczas jego wychowania bywa praktycznie niemożliwa do wykonania.

Tak jak wszystkie owczarki, belg jest nieufny w stosunku do obcych. Osoby, które są akceptowane przez jego przewodnika, wita jednak uprzejmie, a w niektórych przypadkach nawet radośnie. 

Owczarek belgijski i jego szkolenie

Zanim kupisz malinoisa musisz mieć świadomość, że to pies niezwykle wrażliwy na bodźce. Nauka pracy w rozproszeniu i bezwzględnego posłuszeństwa jest bardzo trudna. Można mieć przekonanie graniczące z pewnością, że szkoleniu owczarka belgijskiego podoła wyłącznie osoba, która ma bardzo duże doświadczenie w pracy z psami użytkowymi. 

Owczarek belgijski malinois to pies niezwykle wrażliwy, dlatego korygowanie jego złych zachowań musi być dobrze przemyślane. Pies musi znaleźć w tobie wsparcie, a jednocześnie nie stracić do ciebie zaufania. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze fakt, że maliniaki bardzo długo dojrzewają. Pełną dojrzałość i stabilność (a tym samym pełną przewidywalność zachowań) osiągają dopiero w okolicach trzeciego roku życia.

Zachowanie owczarka wobec dzieci i zwierząt

Malinois do swojego przewodnika przywiązuje się niezwykle mocno. Zazwyczaj nie ma problemu z akceptowaniem mieszkających w domu dzieci. Dogaduje się także z innymi zwierzętami, powinien być jednak socjalizowany w ich towarzystwie. 

Wilczur belgijski – zdrowie

Owczarek belgijski malinois to silny i odporny pies, który stosunkowo rzadko zapada na choroby genetyczne. Problemem, który najczęściej występuje w rasie, jest epilepsja, dlatego hodowlę, z której planujesz wziąć szczeniaka, musisz wybrać bardzo rozsądnie. 

Zobacz też:
Manchester terrier – pies dla osób aktywnych oraz rodzin z dziećmi

Malinois rzadziej niż inne owczarki belgijskie zapada na nowotwory żołądka, jednak ta choroba czasem dotyka rasę. 

Owczarek belgijski malinois często bywa nadwrażliwy na środki stosowane przy znieczuleniu ogólnym. Jeżeli więc twój pies będzie miał planowany zabieg pod narkozą, koniecznie uprzedź o tym lekarza weterynarii. 

Owczarek belgijski krótkowłosy – pielęgnacja

Krótka sierść owczarka belgijskiego nie sprawia szczególnych problemów przy pielęgnacji. Raz w tygodniu warto przeczesać psa szczotką z gęstym włosiem. Dzięki temu poprawisz ukrwienie skóry czworonoga i wygląd jego szaty. W okresie linienia czesanie powinno być nieco częstsze i dostosowane do potrzeb. 

Dieta owczarka belgijskiego

Owczarek belgijski malinois to pies użytkowy, który wymaga mnóstwo ruchu. Właśnie dlatego dieta powinna być dostosowana do potrzeb i wymagań, jakie stawia przed psem jego praca. Warto zastanowić się nad dietą BARF.

Owczarek belgijski malinois – hodowla

W Polsce nie funkcjonuje zbyt wiele hodowli owczarków belgijskich malinois. Te, które aktywnie działają, są jednak bardzo cenione i wydają na świat doskonałe mioty użytkowe. Musisz jednak nastawić się na to, że na szczeniaka będzie trzeba jakiś czas poczekać.

Stawiaj na sprawdzone hodowle wilczura belgijskiego

Bardzo ważne jest to, aby malinki kupować wyłącznie w hodowlach FCI, czyli tych zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce. W przypadku tak wymagającej rasy psów o wrażliwej i delikatnej psychice, działania pseudohodowców mogą być szczególnie niebezpieczne. Z niestabilnym emocjonalnie malinois trudno sobie poradzić i zachodzi duże prawdopodobieństwo, że pies stanie się niebezpieczny dla siebie i otoczenia. 

Owczarek belgijski malinois – cena

Szczeniaki malinois z miotów FCI to obecnie wydatek od 2,5 do 3,5 tysiąca złotych. W zależności od wielu czynników – między innymi renomy hodowli i utytułowania rodziców – cena może być nieco wyższa. Nastaw się jednak na to, że raczej nie schodzi poniżej dolnej granicy. 

Zobacz też:
Moskiewski stróżujący – rosyjski pies obronny. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Owczarek belgijski malinois – historia rasy

Kynolodzy nie są całkowicie zgodni co do tego, jakie dokładnie jest pochodzenie owczarków belgijskich malinois. Podejrzewa się, że są one przodkami psów pasterskich, które jeszcze w epoce brązu pojawiały się w całej środkowej Europie. 

Już od XIII wieku psy w tym typie wykorzystywane były jako zwierzęta użytkowe – przede wszystkim obronne i pasterskie. Z tego powodu podczas rozmnażania praktycznie nie brano pod uwagę eksterieru. To sprawiło, że przedstawiciele rasy bardzo różnili się od siebie wizualnie. 

Wzorzec owczarka belgijskiego i jego odmiany

Dopiero pod koniec XIX wieku skatalogowania tej nierównej rasy podjął się naukowiec – Adolph Reul. W ten sposób doprowadzono do stworzenia wzorca i założenia oficjalnego klubu rasy. 

Od 1891 roku funkcjonuje podział owczarków belgijskich pod względem umaszczenia i struktury sierści. Wyróżniono cztery odmiany: 

  • malinois – płowy krótkowłosy;
  • tervueren – płowy długowłosy;
  • laekenois – płowy szorstkowłosy;
  • groenendael – długowłosy owczarek belgijski malinois czarny.

Ustalono, że malinois może występować tylko w ubarwieniu płowym z czarną maską. Spowodowało to obawy, że tak rygorystyczne wymagania pod względem wyglądu doprowadzą do wygaszenia w rasie pożądanych cech użytkowych. Aby temu zapobiec, zaczęto organizować wystawy psów pracujących. Obecnie rasa podlega próbom pracy. 

Owczarek belgijski malinois – opinie. Dla kogo ta rasa?

Owczarek belgijski malinois to pies przeznaczony wyłącznie dla bardzo doświadczonego opiekuna, który ma pomysł na to, jak chce z nim pracować. Obecnie miłośnicy sportów kynologicznych coraz częściej sięgają właśnie po psy tej rasy. Wytrwałość malinois, ich duża inteligencja oraz możliwości fizyczne doskonale sprawdzają się na zawodach. 

Wilczur belgijski potrzebuje wprawnego przewodnika

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że cechy umysłowe i emocjonalne tego psa nie czynią z niego wcale prostego materiału do szkolenia i ćwiczeń. Aby zwierzak był zrównoważony i pewny siebie na ringu i poza nim, potrzebuje wsparcia doświadczonego i świadomego przewodnika. 

Zobacz też:
Owczarek niemiecki długowłosy – pracowity pies o majestatycznym wyglądzie

Owczarek belgijski to pies użytkowy

Malinois zaakceptuje dzieci w swojej rodzinie, jednak zdecydowanie nie nadaje się wyłącznie na psa towarzyszącego czy rodzinnego. Owczarek belgijski to zwierzak użytkowy, który ma bardzo duże wymagania. Nieodpowiednio prowadzony szybko popadnie we frustrację, a to sprawia, że może stać się nieobliczalny i niebezpieczny. 

Owczarek malinois – ciekawostki

  • istnieją cztery odmiany owczarka belgijskiego, a malinois była pierwszą, którą wydzielono;
  • ze względu na podobieństwa fizyczne owczarek belgijski malinois często bywa mylony z popularniejszym owczarkiem, czyli tym niemieckim. W istocie te dwie rasy mają ze sobą bardzo niewiele wspólnego.

Owczarek belgijski to pies niezwykle inteligentny, ale równie wymagający. Potrzebuje doświadczonego opiekuna, który będzie wiedział, jak z nim postępować. Nie jest to dobry wybór na pierwszego psa, ale jeśli masz już wprawę i radzisz sobie z takimi czworonogami, możesz się zastanowić nad jego wzięciem z hodowli.