Czasem krzyżowanie dwóch dobrze znanych ras psów owocuje powstaniem nowej, o cechach zaczerpniętych z dwóch różnych wzorców. Okazuje się, że takie mieszanki mogą być całkowicie udane. Najlepszym tego przykładem może być labradoodle, określana jako rasa designerską. Co to za pies i dla kogo będzie on dobrym towarzyszem domowym? Przeczytaj nasz artykuł o czworonogu, który łączy w sobie cechy pudla i labradora. Sprawdź, czy to rasa warta zainteresowania!

Labradoodle – labrador i pudel w jednym

Trzeba na wstępie powiedzieć, że rasa labradoodle powstała ze skrzyżowania ze sobą pudla królewskiego i labradora retrievera. W wyniku takiej krzyżówki powstała rasa australijskiego labradoodle. Psy te są średnie lub duże, choć występuje też labradoodle miniaturowy, który jest znacznie mniejszy od innych. W zależności od tego, jaka jest proporcja genów w danym osobniku, może on mieć różną wielkość.

Labradoodle – wielkość i waga

Labradoodle miniaturka ma nie więcej niż 30-40 cm w kłębie i waży od 6 do 12 kg. Średni labradoodle osiąga 40-51 cm w kłębie i waży od 12 do 23 kg, czyli jest dwukrotnie cięższy od mini labradoodle. Największe psy tej rasy mają do 66 cm wysokości i ważyć mogą nawet 45 kg. Są dobrze zbudowane.

Labradoodle – wygląd i umaszczenie

Wszystkie czworonogi z hodowli labradoodle mają:

  • dosyć duże oczy;
  • opadające uszy;
  • kanciasty, kwadratowy nos.
Zobacz też:
Czipowanie psa – po co, jak i dlaczego? Co daje czipowanie psa?

Umaszczenie psów labradoodle może być różne – od kremowobiałego po niemal czarne, a przy tym wszystkie kolory są dopuszczalne. Sierść występuje w dwóch odmianach – runo lub wełna. Ta pierwsza przypomina sierść owcy, a druga przywodzi na myśl sierść pudla. Jest puszysta, choć występują i takie labradoodle, które mają ją szorstką, z prostym lub kręconym włosiem. Jak widać, nie ma jednego, zawsze odpowiedniego wzorca wyglądu psa tej rasy. Wielu osobom przypomina on pluszowego misia.

Labradoodle – charakter

Na pierwszy rzut oka pies tej rasy to pocieszne zwierzę, do którego każdy chciałby się przytulać. Labradoodle są dość przyjazne i mają zrównoważone usposobienie, ale nie każdy będzie towarzyski, wesoły i skory do zabawy. Pamiętaj, że masz do czynienia z krzyżówką pudla i labradora, a rasy te pierwotnie przeznaczone były na psy myśliwskie. Odpowiednia socjalizacja szczeniąt labradoodle powinna sprawić, że czworonóg będzie przyjazny dla otoczenia. Jeśli go wyszkolisz, będzie bardzo dobrym kompanem małych dzieci. Powinien też dobrze rozumieć się z innymi psami o podobnym charakterze.

Labradoodle – szczeniaki trzeba szkolić

Po pudlach psy labradoodle mają duży potencjał, jeśli chodzi o naukę nowych umiejętności i sztuczek. Są inteligentne i łatwo reagują na komendy, ale trzeba zadbać o ich prawidłowe wychowanie. Właściciel musi wykazywać się konsekwencją, by szczeniaki labradoodle poddały się szkoleniu. Jeśli tak się nie stanie, może odezwać się w nich upór właściwy dla pudli, od których połowicznie pochodzą.

Labradoodle – zdrowie

Jak wyglądają kwestie związane ze zdrowiem australijskiego labradoodle? Od samego początku powstania tej hybrydowej rasy hodowcy stawiają sobie za cel wyeliminowanie chorób genetycznych, które właściwe są dla pudli królewskich i labradorów. Dobre hodowle, które mają wiedzę i doświadczenie w krzyżówce labradoodle, oferują rzeczywiście psy wolne od wad genetycznych.

Zobacz też:
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pies myśliwski, który będzie dobrym towarzyszem rodziny

Do najczęstszych chorób, które są diagnozowane u przedstawicieli rasy labradoodle, zalicza się:

  • choroby oczu (np. zanik siatkówki oka);
  • choroby tarczycy;
  • dysplazję stawów biodrowych i łokciowych.

Na szczęście, większość z nich występuje u pojedynczych psów rasy labradoodle. Krzyżowanie pudli z labradorami, czyli ras o różnej strukturze włosia, może powodować u szczeniaków różne problemy skórne, które pogłębiają się wraz z upływem czasu. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że pudle i labradory mają inny kształt kufy, dlatego u ich potomków mogą występować wady zgryzu.

Pielęgnacja i dieta labradoodle

Psy rasy hybrydowej labradoodle mają dosyć gęstą sierść, która może być różnorodna – prosta lub kręcona. Wymaga ona jednak zawsze regularnej pielęgnacji. Bujna sierść powinna być szczotkowana raz na dwa dni, aby się nie kołtuniła i była lśniąca. Możesz też zapisywać swojego psa do salonów fryzjerskich dla zwierząt, by tam był strzyżony przez specjalistę.

Jeśli to konieczne i nie dajesz rady wyczesać nieczystości z psiej sierści, możesz wykąpać labradoodle z użyciem delikatnego szamponu dla takich czworonogów. W ramach regularnej pielęgnacji zadbaj też o czyszczenie uszu psa specjalnymi środkami, co uchroni je przed możliwą infekcją.

Dieta psa labradoodle

Jak zadbać o odpowiednie żywienie psa od jego najmłodszych lat? Najlepsze będzie dopasowanie wielkości i kaloryczności porcji do rozmiarów twojego czworonoga. To naturalne, że mini labradoodle będą jadły mniej niż duże psy tej samej rasy.

Labradoodle mają skłonność do łapczywego jedzenia i pożerania zbyt dużych porcji, dlatego to właściciel powinien je prawidłowo porcjować. Codziennie musisz:

  • pilnować tego, ile zjada labradoodle;
  • ograniczać podawanie przysmaków poza głównymi posiłkami.

Dieta labradoodle powinna być dobrze zbilansowana i pełnowartościowa. Dobre są karmy ze składem o dużej zawartości białka mięsnego pochodzenia, które nie zawierają zbóż. Ponadto, pies powinien mieć stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Zobacz też:
Pies bez sierści – poznaj 4 niezwykłe rasy!

Labradoodle – hodowla w Australii i w Europie

Wydawać by się mogło, że hodowla opisywanej rasy nie jest trudna i wystarczy dopuścić krzyżówkę pudla i labradora, aby szczenięta miały pożądane cechy. Jednak twórca jednego z pierwszych przedstawicieli rasy australijskiego labradoodle podkreśla, że trzeba mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tworzeniu hybrydowych ras psów, aby szczenięta miały określony charakter i usposobienie. Pseudohodowcy niestety wiedzą, jak dużym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się szczenięta labradoodle, dlatego krzyżują je z pominięciem elementarnych zasad i nie dbają o dobro zwierząt.

Kto dba o właściwą hodowlę psów labradoodle?

Tymczasem hodowle labradoodle powinny kierować się standardem stworzonym przez Continental Kennel Club, czyli amerykański klub, który jako jeden z niewielu uznał rasę australijskiego labradoodle. Standard ten wyznacza rygorystyczne zasady, które dotyczą hodowli labradoodle. Kontrolę nad hodowlami tych zwierząt w Polsce i w Europie zajmuje się fundacja ALFA. Dba ona o przejrzystość rodowodową psów labradoodle.

Zasady hodowli labradoodle w Australii

Australijscy hodowcy kierują się standardami, które nie pozwalają na krzyżowanie ze sobą potomków pierwszej generacji mieszańców z pudlami i labradorami. W ich hodowlach labradoodle powstaje ze skrzyżowania ze sobą na ogół czystych labradorów z czystymi pudlami. Dopuszcza się też tworzenie rasy labradoodle z wykorzystaniem np. cocker spanieli, co pozwala na zwiększenie odporności organizmu mieszańca.

Europejskie hodowle psów labradoodle

W Europie niestety można spotkać hodowców rasy labradoodle, którzy nie kierują się australijskimi standardami. Na szczęście, organizacja ALFA dba o to, by kojarzone były w tej hybrydowej rasie psów wyłącznie wielopokoleniowe australijskie labradoodle.

Labradoodle – cena

Ile przyjdzie ci zapłacić w renomowanej hodowli za psa rasy labradoodle? Cena zakupu szczeniaka labradoodle oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych – głównie od 6 do 9 tys. zł, ale zdarzają się też i oferty rzędu 10 tys. zł za szczeniaka. Jeśli masz zamiar kupić mini labradoodle lub większego psa tej rasy, warto spytać, czy hodowca posiada certyfikat ASD oraz jest aprobowany przez fundację ALFA EUROPE.

Zobacz też:
Szpic wilczy – wszystko, co musisz wiedzieć o rasie tych psów pierwotnych

Historia rasy australijskiego labradoodle

Psy rasy labradoodle pochodzą z Australii, dlatego też nazywane są australijskimi labradoodle. Powstała tam rasa hybrydowa, która w założeniu twórców miała cechować się wysoką inteligencją właściwą dla pudla królewskiego i wykazywać inne interesujące cechy labradora retrievera. Pierwszą taką rasą labradoodle był pies stworzony w 1988 roku przez Wally’ego Conrona. Jego zamysłem było skrzyżowanie czworonogów tak, by w efekcie powstała rasa psa przewodnika dla osób niewidomych, która przy tym nie będzie linieć.

Dla kogo pies rasy labradoodle będzie odpowiedni?

Psy labradoodle są przyjazne, towarzyskie i skore do zabawy, dlatego dobrze nadają się dla rodzin z dziećmi. Jednocześnie są to czworonogi nieliniejące, stąd też będą dobrze tolerowane przez osoby z różnymi alergiami. Trzeba oczywiście pamiętać o poświęcaniu uwagi pupilowi i jego odpowiednim wyszkoleniu.

Ciekawostki

  • Jednym z celów przyświecających twórcom rasy psów labradoodle było stworzenie inteligentnego psa, który będzie odpowiedni dla alergików. Australijski labradoodle nie linieje, o ile pochodzi z wyspecjalizowanych hodowli.
  • W Australii, czyli w ojczyźnie rasy labradoodle, hodowle zobowiązane są do przeprowadzania sterylizacji tych szczeniąt, zanim jeszcze trafią one w ręce nowych właścicieli. Wszystko po to, by zapobiec niekontrolowanemu i nieodpowiedzialnemu rozmnażaniu tych psów.

Labradoodle to bardzo ciekawa hybryda labradora i pudla. Niewątpliwie będzie to pies odpowiedni dla osób z alergią, ponieważ nie linieje. Równie dobrze sprawdzi się jednak jako towarzysz najmłodszych i uczestnik dziecięcych zabaw. Jego cena jest dość wysoka, ale warto wziąć takiego psiaka z certyfikowanej hodowli, jeśli jesteś nim zainteresowany.