Owczarek węgierski kuvasz nieco przypomina polskiego owczarka podhalańskiego, jednak w przeciwieństwie do niego nie jest w naszym kraju szczególnie popularny. To duży pies o niezależnym i silnym charakterze oraz ogromnej odwadze. Został stworzony do obrony domu i rodziny, a swoje obowiązki wykonuje chętnie i bardzo skrupulatnie. Sprawdzi się w roli psa rodzinnego, jednak tylko w momencie, kiedy jego granice zostaną uszanowane. 

Podstawowe informacje

Wyglądwzrost – 66 do 76 cm
waga – ok. 60 kg
Umaszczeniebiałe lub kremowe w jasnym odcieniu
Charakterczujny i odważny, cierpliwy
Długość życia10-12 lat

Kuvasz węgierski – wygląd

Kuvasz to duży pies; jego waga w niektórych przypadkach może przekroczyć nawet 60 kilogramów. Dymorfizm płciowy jest jednak dosyć wyraźny i suki o wiele o drobniejsze od samców. Wysokość w kłębie przedstawiciela tej rasy waha się od 66 do 76 centymetrów, w zależności od płci i cech osobniczych. 

Wzorzec dopuszcza jedynie maść białą oraz kremową w jasnym odcieniu – ta druga zdarza się jednak rzadziej. Włos okrywowy jest falujący, długi i dosyć twardy. Podszerstek z kolei gęsty i puchaty. 

Owczarek węgierski kuvasz – charakter

Kuvasz węgierski jest doskonałym stróżem. Świetnie sprawdza się w roli psa pracującego – jest czujny i niezwykle odważny. Rodzina jest dla niego bardzo ważna. Pies ten poważnie traktuje swoją rolę obrońcy – nie pozwoli, aby jego ludziom stało się coś złego.

Kliknij!
Posokowiec bawarski – doskonały myśliwy i wierny towarzysz

Warto jednak zaznaczyć, że kuvasz nie jest wylewny. Swojemu człowiekowi pozwala na głaskanie i pieszczoty, a także wykazuje się cierpliwością. Nie jest jednak psem, który będzie zabiegał o takie gesty – wręcz przeciwnie. Mocno stawia granice i decyduje, kiedy chce okazać przywiązanie. 

kuvasz - charakter

Cechy charakteru – kuvasz

Swoje uczucie do przewodnika kuvasz okazuje przede wszystkim poprzez pracę na jego rzecz. Ma doskonały węch, jest bardzo uważny, odważny i silny. Pilnuje otoczenia, a dzięki szybkości, sprawności i sile żadna zmiana nie umknie jego uwadze. 

Z natury jest to pies zrównoważony i spokojny. Jako szczeniak bardzo lubi zabawę, jednak po okresie dorastania preferuje raczej aktywności o konkretnym celu. Kuvasz węgierski jest dostojny i pewny siebie. Sam z siebie nigdy nie będzie agresywny, jednak sprowokowany może stać się naprawdę niebezpieczny. Właśnie dlatego jest to pies dla zrównoważonego i doświadczonego przewodnika.

Kuvasz węgierski – zdrowie

Tak jak większość psów pracujących, kuvasz węgierski jest bardzo silny i odporny. W sporadycznych przypadkach rasa cierpi na dziedziczne choroby oczu. Przed zakupem szczeniaka warto dowiedzieć się, czy występowały one w danej linii. 

Owczarek węgierski narażony jest na dysplazję stawów biodrowych. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie żywienie i dostosowanie aktywności do wieku zwierzęcia. Koniecznie zapytaj hodowcę o wykonane prześwietlenia. 

Predyspozycje do skrętu żołądka sprawiają, że posiłki psa warto dzielić na mniejsze porcje i unikać aktywności tuż po jedzeniu. 

Kuvasz węgierski – pielęgnacja

Pielęgnacja kuvasza nie jest szczególnie trudna. Chociaż pies ma półdługą sierść oraz gęsty podszerstek, nie mają one tendencji do kołtunienia się. Raz na jakiś czas warto wyczesać okrywę. Musisz jednak być gotowy na to, że dwa razy do roku zwierzak obficie linieje. W tym czasie szczotkowanie powinno być częstsze. Warto także zwracać uwagę na kondycję oczu kuvasza. 

Kliknij!
Chart afgański – piękny i wrażliwy towarzysz
kuvasz - kuvasz węgierski pielęgnacja

Owczarek węgierski kuvasz – hodowla

Kuvasz węgierski to rasa mało popularna w Polsce. Poza Węgrami i Stanami Zjednoczonymi psy te nie są rozpowszechnione. W Polsce funkcjonuje kilka hodowli działających pod patronatem ZKwP. Przygotuj się jednak na to, że szczeniaka trzeba będzie zarezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Kuvasz węgierski – cena

Szczeniaka rasy owczarek węgierski kuvasz można kupić za około 4,5 tysiąca złotych. Jest to jednak cena uśredniona. Wiele osób decyduje się na sprowadzenie młodego psa z zagranicy. Wówczas konieczne jest doliczenie kosztów transportu. 

kuvasz - kuvasz węgierski cena

Kuvasz węgierski – historia rasy 

Kuvasze trafiły na tereny dzisiejszych Węgier razem z koczowniczym ludem – Kumanami. Istnieją pewne koncepcje, łączące te psy z molosami żyjącymi w Imperium Rzymskim. Ta hipoteza nigdy jednak nie została potwierdzona. 

Kuvasz – pierwotny cel stworzenia rasy

Od początku swojego istnienia kuvasze były psami pracującymi. Ich głównym zadaniem była ochrona stad przed drapieżnikami. Spędzały większość swojego czasu na pastwiskach, w razie konieczności chroniąc zwierzęta gospodarskie, przede wszystkim przed wilkami. Białe umaszczenie pozwalało pasterzom odróżnić kuvasza od dzikiego napastnika. 

Niekiedy psy tej rasy brały udział w polowaniach. Pomagały im w tym doskonały węch oraz szybkie i zwinne ruchy. Nie poskutkowało to jednak wykształceniem instynktu myśliwskiego. Kuvasz jest psem pasterskim i nie wykazuje żadnych skłonności łowieckich. 

Kuvasz w innych krajach

Obecnie rasa jest najbardziej popularna w Stanach Zjednoczonych. Kuvasz dotarł tam w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy wielu Węgrów wyemigrowało do USA razem ze swoimi pupilami. Doskonałe umiejętności pasterskie i stróżujące do dzisiaj są bardzo cenione przez Amerykanów. 

Na Węgrzech rasa była bliska wyginięcia. Szczególnie II wojna światowa znacznie ograniczyła jej hodowlę. Paradoksalnie, migracje do USA sprawiły, że kuvasz miał szansę przetrwać do dzisiaj. 

W Polsce psy tej rasy występują bardzo rzadko. Zdecydowanie częściej do pilnowania stad wykorzystywany jest rodzimy owczarek podhalański

Kliknij!
Komondor, czyli pies z dredami. Opis rasy owczarek węgierski

Owczarek węgierski kuvasz – dla kogo?

Owczarek węgierski kuvasz nie jest typowym psem rodzinnym. Oczywiście, dobrze socjalizowany, będzie łagodnym i zrównoważonym towarzyszem. Jest to jednak pies bardzo niezależny, który nie w każdej sytuacji będzie tolerował dotyk i chęć kontaktu. To szczególnie ważna informacja w kontekście dzieci. Kuvasz ma do nich dużo cierpliwości, jednak rzadko wchodzi z nimi w interakcje. Dziecko naruszające jego granice może być potencjalnym generatorem stresu. 

Zdecydowanie nie będzie to przyjaciel dla osób słabych fizycznie i nielubiących ruchu. Pies tej rasy najlepiej czuje się na wsi, gdzie może do woli patrolować teren i wybierać się na przechadzki ze swoim przewodnikiem.

Najlepszym opiekunem dla kuvasza będzie osoba doświadczona, zrównoważona i aktywna. Psu trzeba stawiać granice, ale jednocześnie traktować go z delikatnością i szacunkiem. Warto też pamiętać, że kuvasz, gdy zostanie sprowokowany, nie zawaha się zaatakować. Trzeba wówczas mieć siłę fizyczną i psychiczną, aby nad nim zapanować. 

kuvasz - owczarek węgierski kuvasz, dla kogo

Owczarek węgierski kuvasz – ciekawostki

Kuvasze były ulubieńcami węgierskiego króla Macieja Korwina.

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem kuvasza, rozważ, czy będziesz w stanie poświęcić czas na jego szkolenie. To zwierzak dla doświadczonych opiekunów, którzy mają konkretną wizję tego, w jaki sposób chcą pracować z psem. W przeciwnym wypadku zwierzę będzie sfrustrowane i trudne do opanowania.