Zarówno owce, jak i barany to bardzo popularne – szczególnie w górach – zwierzęta hodowlane. Część z nich przeznaczona jest na mięso, z części pozyskuje się wyjątkowe futro, które ma ogromne walory produkcyjne. Przedstawiciele tej rodziny nie są wymagający w utrzymaniu, zatem świetnie sprawdzą się w wielu wiejskich zagrodach – także tych agroturystycznych. Ile kosztuje owca i ile trzeba wydać na jej utrzymanie? Sprawdź!

Ile kosztuje owca?

W zależności od gatunku, który decyduje o jakości wełny, cena owcy i barana bywa bardzo zróżnicowana. Parę owiec domowych najpopularniejszej rasy można kupić już za 300 zł. W przypadku, gdy interesuje cię nietypowo umaszczona albo reprezentująca rzadką odmianę owca, cena będzie adekwatnie wyższa.

Ile kosztuje owca kameruńska? Jej cena zaczyna się od 250 zł. Zwierzę to może być dostępne też w wyższych kwotach – 500 czy 600 zł. To już zależy od jego wielkości i, przede wszystkim, wieku. W podobnej cenie są też owce wrzosówki. Miniaturki mogą kosztować około 150 zł.

Owca – cena. Dlaczego te zwierzęta hodowlane tyle kosztują?

Co wpływa na to, ile kosztuje owca w Polsce? Cena zwierząt hodowlanych znacznie różni się od cen domowych pupili, zwierząt towarzyszących. Przede wszystkim to zwierzęta, które trzeba utrzymać przez kilka lat, w zależności od ich przeznaczenia. Również i samo dbanie o jakość, na przykład wełny, jest bardzo czasochłonne. To wszystko odbija się na tym, ile kosztuje owca.

Ile kosztuje utrzymanie owcy?

Trudno oszacować, ile kosztuje utrzymanie owiec, a zwłaszcza – pojedynczej sztuki. Składa się na to kilka elementów:

  • odpowiednie pomieszczenie, w których przebywają zimą;
  • pokarm na zimę;
  • kawałek pola, na którym się wypasają;
  • wypłata dla osoby do opieki nad stadem i jego przeganiania;
  • dodatkowe koszty weterynaryjne. 
Kliknij!
Ile kosztuje kanarek?

To zwierzę rolnicze. O ile można określić, ile kosztuje owca, to podanie konkretnych kwot za jej utrzymanie już jest o wiele trudniejsze. Owce i barany to urocze zwierzęta gospodarskie. Ich wełna jest bardzo pożądanym i miłym w dotyku produktem, z którego tworzy się różnego rodzaju materiały – szczególnie ubrania i tekstylia. To, ile kosztuje owca, zależy od jej rasy oraz przeznaczenia. Pamiętaj, że gatunek ten najlepiej czuje się w stadzie. Jeśli chcesz go hodować, kup przynajmniej kilka osobników!