Ile kosztuje krowa, jeśli chcesz ją kupić do swojego gospodarstwa? Od czego zależy jej cena? Gdzie można kupić krowy i ile one w zasadzie żyją? Odpowiedzi na te pytania nie są proste, ale znajdziesz je poniżej!

Krowa to nieodzowny element krajobrazu polskiej wsi. Jest hodowana zarówno dla mleka, jak i na mięso, i to też znacząco wpływa zarówno na jej cenę, jak i koszt utrzymania. Choć w naturalnych warunkach jest w stanie żyć nawet 20 lat, jako zwierzę hodowlane przeważnie żyje około 5 i przeznaczane jest na ubój. Ile kosztuje krowa, jeśli chciałbyś ją kupić do gospodarstwa? Sprawdź!

Ile kosztuje krowa i od czego zależy jej cena?

ile kosztuje krowa - od czego zależy

To, ile kosztuje krowa w Polsce, zależne jest przede wszystkim od cen skupu na giełdzie. To na bazie kwot podanych w skupach rolnicy ustalają ceny sprzedaży swojego bydła i innych zwierząt hodowlanych. Zarówno mleko, jak i mięso krowy to dla rolników sposób na utrzymanie gospodarstwa. Duże znaczenie ma także wiek, waga oraz gatunek krowy.

Cena krowy mlecznej, popularnej biało-czarnej, to około 3 000 zł. To najczęściej ciężarne dwuletnie krowy dojne. Jałówki można kupić już za około 1 600 zł, a starsze krowy powyżej 5 lat – za około 2 500 zł. Na to, ile kosztuje krowa mleczna, wpływa także sposób dojenia oraz to, czy jeszcze daje mleko. Tu musisz wiedzieć, że przeważnie krowy kończą produkcję mleka w wieku około 5 lat, i wtedy też przeznacza się je na ubój.

Krowa – cena gatunków niespotykanych

ile kosztuje krowa - cena gatunków

Czy wiesz, że w Polsce są też inne gatunki krów, nie tylko biało-czarna? Ciekawym zwierzęciem jest krowa szkocka, pochodząca z Wysp Brytyjskich. Jest pokryta gęstym futrem jak u owcy. To bardzo urocze zwierzę, które świetnie radzi sobie w nadmorskim i górzystym terenie. Ile kosztuje krowa szkocka? 

Cena krowy szkockiej jest znacznie wyższa niż krowy mlecznej, którą znamy z polskiej wsi. Wynosi mniej więcej 4 500 zł. Czy to najdroższa krowa? Cena zwierząt rasy argentyńskiej jest jeszcze wyższa. Ostateczny koszt zależny jest jednak od wieku stada.

Ile kosztuje utrzymanie krowy?

ile kosztuje krowa - utrzymanie

Wiesz już, ile kosztuje krowa – a co z jej utrzymaniem? Potrzebne jest nie tylko pastwisko, na którym wypasa się stado, ale przede wszystkim budynek, w którym krowa spędza zimę i chłodniejsze noce. Gospodarze na ogół mają swoje zabudowania, które od czasu do czasu unowocześniają, dzięki czemu przebywające tam zwierzęta mają lepsze warunki.

Oprócz tego ważne jest wyżywienie. Krowy są roślinożerne, ale w zależności od przeznaczenia muszą mieć odpowiedni pokarm. Mowa o mniszku lekarskim, ale i koniczynie, które wpływają na ilość i jakość mleka. Na zimę przygotowuje się natomiast specjalne kiszonki, które miesza się z gotowymi paszami.

Wreszcie, do kosztu utrzymania krowy należy doliczyć zbiorniki na mleko, w którym składuje się je do momentu przyjazdu cysterny. Wiadomo więc ile kosztuje krowa, jednak trudno oszacować koszt utrzymania jednego zwierzęcia. Rolnicy, którzy zajmują się hodowlą krów, najczęściej mają gotowe zabudowania oraz posiadają całe stado, co zdecydowanie wpływa na zróżnicowanie kosztów. Każdy wie, jak wygląda krowa; ile kosztuje – już niekoniecznie. Nie są to zwierzęta, które możesz trzymać w domu, bowiem wymagają one odpowiednich warunków bytowych. To przede wszystkim zwierzęta hodowlane, które najlepiej czują się na łące, gdzie spokojnie skubią trawę. Choć wydają się groźne, są dość łagodne i uwielbiają głaskanie, dzięki czemu bardzo łatwo nawiązać z nimi nić porozumienia. Wiesz już, ile kosztuje krowa – zastanów się jednak, po co chcesz ją hodować. Do tych zwierząt łatwo można się przywiązać!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)