Dzień Szczeniaka obchodzony jest każdego roku w marcu. To ważna data, którą warto zapamiętać i świętować wraz z pupilem niezależnie od tego, czy twój podopieczny rzeczywiście jest szczenięciem, dorastającym psem czy psiakiem starszym. Nigdy bowiem dość okazji do tego, aby okazać ukochanemu czworonogowi sympatię i dać do zrozumienia, jak wiele znaczy jego obecność. To także dobry czas na to, aby zastanowić się, jak można pomóc zwierzętom w potrzebie, które nie miały tyle szczęścia co twój pies i nie znalazły kochających opiekunów. Kiedy dokładnie wypada Dzień Szczeniaka? Jak go uczcić? Sprawdź!

Dzień Szczeniaka – kiedy jest obchodzony?

Dzień Szczeniaka - kiedy jest obchodzony?

Święto pod nazwą Dzień Szczeniaka przypada dokładnie na 23 marca. Choć, jak sama nazwa wskazuje, jest to dzień, podczas którego szczególną troską powinny być otoczone szczenięta, tak naprawdę jest to doskonała okazja do tego, aby świętować również z nieco starszym psiakiem. W końcu każdy pies kiedyś był szczeniaczkiem. My też, nawet będąc już dorosłymi ludźmi, uwielbiamy obchodzić Dzień Dziecka! Dlaczego więc nie sprawić choćby drobnej przyjemności pupilowi, nawet jeśli okres szczenięcy ma za sobą?

Nie tylko Dzień Szczeniaka – inne psie święta

Nie tylko Dzień Szczeniaka - inne psie święta

Jak się okazuje, Dzień Szczeniaka obchodzony 23 marca nie jest jedynym dniem dedykowanym naszym czworonożnym przyjaciołom. Jeśli masz psa, koniecznie musisz zapamiętać te daty:

  • 1 lipca – Dzień Psa. Czy wiesz, że nie jest to święto międzynarodowe, ale utworzone i obchodzone w Polsce? Powstało ono w 2007 roku z inicjatywy miesięcznika „Przyjaciel Pies”. Początek wakacji to nieprzypadkowa data. To bowiem właśnie wtedy wiele czworonogów trafia na ulice i do schronisk, gdy ich dotychczasowi opiekunowie nie mają pomysłu na to, gdzie oddać psa na czas wakacyjnego urlopu;
  • 26 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Psa. Właśnie w tym dniu święto czworonogów obchodzone jest w wielu krajach na świecie;
  • 15 czerwca – Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. To kolejne polskie psie święto – tym razem ukłon w stronę psów wspierających terapię ludzi, w dużej mierze dzieci;
  • ostatnia niedziela kwietnia – Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Pierwszy raz obchodzony w 2008 roku. Od tego czasu z okazji święta organizowane są liczne imprezy o charakterze edukacyjnym;
  • 25 października – to bardzo ważny dzień, bowiem obchodzone są wówczas Dzień Kundelka oraz Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt.

To tylko kilka z wielu dni poświęconych pamięci o czworonogach i skłaniających do zastanowienia się nad tym, jak wiele dobrego robią one w ludzkim świecie.

Dzień Szczeniaka… na co dzień!

Dzień Szczeniaka... na co dzień!

Dzień Szczeniaka, jak i inne psie święta, to okazja do szczególnych przemyśleń i okazania podopiecznemu uczuć. Dniom tym bardzo często towarzyszą rozmaite imprezy, w trakcie których można np. wesprzeć liczne inicjatywy na rzecz zwierząt. Pamiętaj jednak o tym, że szczeniak, tak jak i później dorosły pies, powinien otrzymywać twoją uwagę każdego dnia. Koniecznie zadbaj więc o jego prawidłową dietę, odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i umysłowej oraz o to, aby zawsze czuł się dobrze i bezpiecznie!

Dzień Szczeniaka to wspaniałe święto, które na pewno warto obchodzić wraz z pupilem. Zadbaj jednak o to, aby twój podopieczny czuł się kochany i wyjątkowy na co dzień, a nie tylko od święta! 

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.