Hachiko, zwany również „wiernym psem” to ikona Japonii, której historia wzrusza ludzi na całym świecie. Ten urodzony w 1923 roku pies rasy akita stał się znany z niezłomnej wierności wobec swojego pana – Hachikō czekał na niego każdego dnia przez prawie 10 lat na stacji Shibuya w Tokio, nie wiedząc, że jego pan nie wróci. Przyłącz się do nas, aby poznać więcej szczegółów tej wyjątkowej historii.

Hachiko najbardziej lokalnym psem świata

Hachikō urodził się 10 listopada 1923 roku w Ōdate w Japonii. W 1924 roku został przygarnięty przez Hidesaburō Ueno, profesora Uniwersytetu Tokijskiego. Hachiko codziennie odprowadzał Ueno do pracy i czekał na niego przy stacji, niezależnie od warunków pogodowych. W maju 1925 roku Ueno niespodziewanie zmarł, ale Hachikō nadal codziennie czekał na niego na stacji przez następne 10 lat. Ta niezłomna wierność przyniosła mu przydomek „wiernego psa”.

W 1925 roku jeden z dawnych studentów Ueno, zainteresowany rasą akita, dostrzegł Hachikō na stacji i postanowił dowiedzieć się więcej o jego historii. Po zrozumieniu całej sytuacji student zaczął odwiedzać psiaka. W swoim badaniu na temat rasy akita w Japonii odnalazł jedynie 30 takich czworonogów, włączając w to Hachikō.

Hachiko staje się sensacją narodową

Publikacje na temat niezłomnej lojalności Hachikō przyciągnęły uwagę całego kraju. W 1932 roku opublikowany w dzienniku „Asahi Shimbun” artykuł o psie sprawił, że Hachiko stał się narodową sensacją. Jego oddanie wzruszyło Japończyków, a historia czworonoga była często używana jako przykład do naśladowania przez dzieci. Znany japoński artysta stworzył rzeźbę przedstawiającą psa, a zainteresowanie rasą akita wzrosło w całym kraju.

Hachikō zmarł 8 marca 1935 roku z powodu robaczycy serca i płuc. Pomimo śmierci jego legenda nie zanikła, a wspomnienie o nim jest żywe do dzisiaj.

Pomniki psa Hachiko

Najwierniejszy pies świata został upamiętniony jeszcze za swojego życia. W kwietniu 1934 roku na stacji Shibuya odsłonięto brązowy pomnik Hachiko. Mimo iż został przetopiony podczas II wojny światowej, po wojnie odtworzono go i do dziś stoi w tym samym miejscu. Jest to popularne miejsce spotkań i jedno z wyjść ze stacji nosi nazwę „Hachikō-guchi” („wyjście im. Hachikō”).

Również w rodzinnym mieście Hachikō, Odate, znajduje się pomnik psa. W 2004 roku postawiono kolejną figurę przed Muzeum Psów Akita, korzystając z oryginalnej kamiennej podstawy figury z miasta Shibuya.

Hachiko w popkulturze

Historia Hachiko była wielokrotnie przedstawiana w mediach. W 1987 roku powstał film „Hachikō Monogatari”, opowiadający o życiu Hachiko i jego relacji z panem. W 2009 roku na ekrany kin wszedł amerykański remake tego filmu z Richardem Gerem w roli głównej. Znajdziesz go pod tytułem „Mój przyjaciel Hachiko”. Nieśmiertelny już akita inu jest również bohaterem książek dla dzieci, które opowiadają o jego niezłomnej wierności.

W 1994 roku Culture Broadcasting Network w Japonii odzyskało dźwięk szczekającego Hachikō z fragmentów starego nagrania, które uległo zniszczeniu. W efekcie miliony słuchaczy zgromadziło się przy odbiornikach, aby usłyszeć głos Hachiko. To najlepiej świadczy o nieustającej popularności tego niezwykłego psa.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach organizowanych z okazji 100. rocznicy urodzin najbardziej lojalnego psa w historii, polecamy zapoznanie się ze stroną hachi100.visitakita.com.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Jan Warzecha

Czasami ze zwierzętami rozumie się zdecydowanie lepiej, niż z ludźmi. Jak dotąd w jego domach rodzinnych były 3 psy i 4 papużki faliste. Adoptowanie kolejnych zwierzaków to tylko kwestia czasu, środków oraz przestrzeni. W artykułach skupia się na zaleceniach kompetentnych fachowców. Osobiście nie wciela wszystkich porad jeden do jednego w życie.