Zarówno owce, jak i barany to bardzo popularne – szczególnie w górach – zwierzęta hodowlane. Część z nich przeznaczona jest na mięso, z części pozyskuje się wyjątkowe futro, które ma ogromne walory produkcyjne.

Przedstawiciele tej rodziny nie są wymagający w utrzymaniu, zatem świetnie sprawdzą się w wielu wiejskich zagrodach – także tych agroturystycznych. Ile kosztuje owca i ile trzeba wydać na jej utrzymanie? Sprawdź!

Ile kosztuje owca?

ile kosztuje owca

W zależności od gatunku, który decyduje o jakości wełny, cena owcy i barana bywa bardzo zróżnicowana. Parę owiec domowych najpopularniejszej rasy można kupić już za 300 zł. W przypadku, gdy interesuje cię nietypowo umaszczona albo reprezentująca rzadką odmianę owca, cena będzie adekwatnie wyższa.

Ile kosztuje owca kameruńska? Jej cena zaczyna się od 250 zł.Zwierzę to może być dostępne też w wyższych kwotach – 500 czy 600 zł. To już zależy od jego wielkości i, przede wszystkim, wieku. W podobnej cenie są też owce wrzosówki. Miniaturki mogą kosztować około 150 zł.

Owca – cena. Dlaczego te zwierzęta hodowlane tyle kosztują?

ile kosztuje owca

Co wpływa na to, ile kosztuje owca w Polsce? Cena zwierząt hodowlanych znacznie różni się od cen domowych pupili, zwierząt towarzyszących. Przede wszystkim to zwierzęta, które trzeba utrzymać przez kilka lat, w zależności od ich przeznaczenia.

Również i samo dbanie o jakość, na przykład wełny, jest bardzo czasochłonne. To wszystko odbija się na tym, ile kosztuje owca.

Ile kosztuje utrzymanie owcy?

Trudno oszacować, ile kosztuje utrzymanie owiec, a zwłaszcza – pojedynczej sztuki. Składa się na to kilka elementów:

  • odpowiednie pomieszczenie, w których przebywają zimą;
  • pokarm na zimę;
  • kawałek pola, na którym się wypasają;
  • wypłata dla osoby do opieki nad stadem i jego przeganiania;
  • dodatkowe koszty weterynaryjne. 
ile kosztuje owca

To zwierzę rolnicze. O ile można określić, ile kosztuje owca, to podanie konkretnych kwot za jej utrzymanie już jest o wiele trudniejsze.

Owce i barany to urocze zwierzęta gospodarskie. Ich wełna jest bardzo pożądanym i miłym w dotyku produktem, z którego tworzy się różnego rodzaju materiały – szczególnie ubrania i tekstylia. To, ile kosztuje owca, zależy od jej rasy oraz przeznaczenia. Pamiętaj, że gatunek ten najlepiej czuje się w stadzie. Jeśli chcesz go hodować, kup przynajmniej kilka osobników!

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)