Kozy cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wpływ na to ma wiele czynników, a jednym z nich bez wątpienia jest powszechna zmiana diety – któż bowiem nie doceni smaku cudownego koziego sera! Ale to nie jedyna zaleta tych zwierząt hodowlanych. To przede wszystkim świetne ekologiczne kosiarki o pięknej wełnie. Bardzo łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem. To właśnie zbiór tych cech sprawia, że mogą one z powodzeniem znaleźć się w ogrodzie osób, które z rolnictwem nie mają nic wspólnego. Ile kosztuje koza? Sprawdź!

Ile kosztuje koza i od czego to zależy?

ile kosztuje koza - od czego zależy

Cena kozy, podobnie jak w przypadku innych zwierząt, zależna jest przede wszystkim od odmiany. Na giełdach rolniczych najpowszechniejsze są kozy saaneńskie, zwane też szwajcarskimi od kraju pochodzenia. To typowe kozy mleczne, dlatego też bardzo często można je spotkać na tak zwanych kozich farmach. W hodowli cena kozy to około 100 zł za sztukę. W przypadku zakupienia całego stada może być nieco niższa.

Jednak w Polsce popularnością cieszy się nie tylko typowa hodowlana koza! Cena innych gatunków potrafi być zawrotna. Mimo tego również i one znalazły swoje miejsce w sercach miłośników tych zwierzaków.

Cena kozy w Polsce może przekraczać nawet 1000 zł! A tyle właśnie kosztują unikalni przedstawiciele tego gatunku, pochodzący z Tybetu. Są jednymi z najmniejszych – kozica waży na ogół około 30 kg. To właśnie one bardzo często goszczą w ekologicznych ogrodach, w których zastępują tradycyjne kosiarki. Są też świetnym dodatkiem dla gospodarstw agroturystycznych, w których stanowią dodatkowa atrakcję.

Koza – cena gatunków egzotycznych

ile kosztuje koza - cena gatunków

Już wiesz, ile kosztuje koza hodowlana, która jest najpopularniejsza w Polsce. Ale te zwierzaki nie tylko dostarczają mleko, ale również i… wełnę. Koza kaszmirska jest kolejnym gatunkiem, który można obserwować na pastwiskach. Ile kosztuje koza w takiej odmianie? Cena jej zakupu waha się od 250 do 500 zł, aczkolwiek zdarzają się i tacy przedstawiciele, którzy kosztują ponad 1000 zł.

Im bardziej egzotyczne dla regionu kozy, tym ich cena jest wyższa. Jednak nawet, jeśli zdecydujesz się na przedstawiciela tego gatunku z najbardziej odległych zakątków globu, jego koszt nie powinien przekroczyć 5000 zł.

Koza – ile kosztuje jej utrzymanie?

ile kosztuje koza - utrzymanie

Wiesz już, ile kosztuje koza – co jednak z jej utrzymaniem? Potrzebuje ona odpowiednich warunków, przede wszystkim ogrodu. Dlatego nie jest to pupil przeznaczony do trzymania w mieszkaniu. Na zimę należy jej zapewnić schronienie przed śniegiem i zimnem oraz pożywienie.

Ile kosztuje koza w kontekście wyżywienia? Na szczęście, nie jest to zwierzę wybredne. Oczywiście, najlepiej czuje się po spożyciu naturalnych elementów otoczenia, do których zaliczają się trawa oraz gałązki. Jeśli dysponujesz kawałkiem łąki, której nie chce ci się kosić, koza na tego typu nieużytkach sprawdzi się idealnie!Choć koza jest zwierzęciem hodowlanym, znakomicie odnajduje się także w gospodarstwach prowadzonych przez amatorów. Potrzebuje odpowiednich warunków do życia. Zaliczają się do nich przede wszystkim kawałek łąki czy ogrodu, na którym będzie mogła spokojnie pożywiać się wszystkim, co znajdzie się w zasięgu jej pyszczka. To przy okazji bardzo przyjazne zwierzaki, które szybko nawiązują kontakt z człowiekiem. Ta cecha sprawia, że stanowią one nie tylko ozdobę gospodarstw agroturystycznych, ale również wielką atrakcję. To, ile kosztuje koza, zależy przede wszystkim od jej odmiany i pochodzenia. Nie jest to jednak najdroższe zwierzę gospodarskie.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)