Motyle, a w szczególności motyle dzienne, to przepiękne, niezwykle kolorowe i intrygujące stworzenia należące do owadów. Choć wydają się nieuchwytne, w rzeczywistości liczne gatunki wcale nie są płochliwe. Bez trudu można je spotkać i do woli obserwować ich zachowanie w naturalnym środowisku, ale nie tylko. Chcąc bliżej poznać te zwierzęta, możesz wybrać się do jednej z wielu motylarni w Polsce lub nawet… założyć własną farmę motyli! Ile żyje motyl? Jakie ma wymagania żywieniowe? Dowiedz się więcej na ten temat!

Ile żyje motyl? To zależy od gatunku

Ile żyje motyl? To zależy od gatunku

Wiele osób uważa, że motyle to stworzenia żyjące niezwykle krótko – zaledwie kilka godzin lub co najwyżej jeden dzień. Choć często można spotkać się właśnie z taką opinią, jest ona błędna. Owszem, istnieją motyle żyjące rzeczywiście bardzo krótko, jak np. pawica atlas (dużych rozmiarów motyl nocny) przeżywająca w dorosłej postaci zaledwie kilka dni. Niemniej istnieją także motyle „długowieczne”, jak chociażby powszechnie występujące w Polsce cytrynek czy rusałka pawik. Oto kilka przykładów cyklu życiowego popularnych gatunków motyli.

Ile żyje motyl niepylak apollo?

Ile żyje motyl niepylak apollo?

Niepylak apollo, o charakterystycznym białym ubarwieniu w plamki, jest jednym z największych motyli dziennych występujących w Polsce. Występuje przede wszystkim w Tatrach i Pieninach. Co jedzą motyle tego gatunku? Niepylak żeruje przede wszystkim na ostach. Ten motyl żyje w dorosłej postaci przeciętnie około 3 tygodnie.

Ile żyje motyl cytrynek?

Ile żyje motyl cytrynek?

Wspomniany już bardzo pospolity w Polsce cytrynek, a dokładniej – latolistek cytrynek, może przeżyć w dorosłej postaci średnio 9 miesięcy, choć znane są przypadki motyli tego gatunku, które żyły niemal rok. Lubi on miejsca dobrze nasłonecznione, często wybiera okolice lasów, ogrodów i pól.

Ile żyje motyl rusałka pawik?

Ile żyje motyl rusałka pawik?

Rusałka pawik to piękny motyl, który może przeżyć nawet 10 miesięcy. Powszechnie występuje on w całej Polsce. Nie należy mylić go z rusałką admirałem, żyjącym zazwyczaj około 6 tygodni, oraz z innymi rusałkowatymi.

Motyl domowym pupilem?

Motyl domowym pupilem?

Jak się okazuje, jest to możliwe. Istnieją nawet profesjonalne sklepy zajmujące się sprzedażą poczwarek rozmaitych gatunków motyli i wyposażenia potrzebnego do ich hodowli! Bez trudu znajdziesz też mnóstwo informacji na temat wybranych gatunków, ich wymagań żywieniowych i środowiskowych.

Wiesz już, ile żyje motyl poszczególnych gatunków. Niektóre z nich żyją zaledwie kilka dni, inne kilka tygodni, a rekordziści mogą żyć nawet około roku. Koniecznie poznaj motyle bliżej, bo to wyjątkowo interesujące stworzenia!

Archiwum: luty 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.