Rasa Cimarrón Uruguayo nie jest rozpowszechniona w Polsce, jednak psy te mają zagorzałych wielbicieli. Trudno się temu dziwić, ponieważ wykazują się niezwykłym charakterem. Są lojalne, towarzyskie i szybko przywiązują się do swojej rodziny. Bywają dominujące, dlatego właściciele Cimarrón Uruguayo powinni szybko rozpocząć szkolenie.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 55 do 58 cm, psy od 58 do 61 cm;
masa ciała: suki od 33 do 40 kg, psy od 38 do 45 kg
Szatasierść: krótka, przylegająca, z podszerstkiem;
maść: płowa lub pręgowana; mogą występować maska i nalot w kolorze czarnym
❤️ Długość życiaok. 12 lat
? Charakterinteligentny, odważny, zrównoważony, obronny

Cimarrón Uruguayo – wzorzec rasy

Ostateczny wzorzec rasy FCI zaakceptowało w 2017 roku. 

Rozmiary psów

Są to psy średniej wielkości w typie molosa. Ich wysokość w kłębie dochodzi do 61 cm w przypadku psów oraz 58 cm w przypadku suk. Dorosłe osobniki osiągają wagę od 33 do 45 kg, przy czym suczki są drobniejsze.

Wygląd rasy

Psy tej rasy wyróżniają się mocną budową i silną muskulaturą. Ich głowa jest dość szeroka, zakończona mocną kufą. Cimarrón Uruguayo ma trójkątne uszy, które lekko opadają, ale nie wiszą przy policzkach. W niektórych krajach praktykuje się ich kopiowanie do zaokrąglonego kształtu, ale w Polsce zabieg ten jest prawnie zakazany. Ogon psów jest gruby, sięga do stawu skokowego.

Psy tej rasy mają krótką sierść o dwóch typach umaszczenia – płowym i pręgowanym. Mogą występować u nich maska, czarne naloty oraz niewielkie białe znaczenia.

Jaki charakter ma Cimarrón Uruguayo?

Cimarrón Uruguayo to bardzo inteligenty, odważny i niezależny pies. Aby poradzić sobie z jego silnym charakterem, właściciel powinien zdecydować się na profesjonalne szkolenie. Pozwoli ono okiełznać tendencję do dominowania nad ludźmi oraz wyeliminować agresywne zachowania wobec innych zwierząt. Cimarrón Uruguayo są bowiem bardzo terytorialne i mogą nie tolerować „konkurencji”.

Odpowiednio zsocjalizowany pies będzie świetnym towarzyszem rodziny. Jest bowiem towarzyski, lubi dzieci, zwłaszcza starsze, i przywiązuje się do właścicieli. Można mieć pewność, że będzie starał się zapewnić im bezpieczeństwo. Trzeba przy tym pamiętać, że Cimarrón Uruguayo nie nadaje się do miasta. Do pełni szczęścia potrzebuje domu z ogrodem i długich spacerów, dlatego najlepiej czuje się na dalekich przedmieściach oraz na wsi.

Pielęgnacja i żywienie Cimarrón Uruguayo

Cimarrón Uruguayo nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Na pewno potrzebne jest regularne szczotkowanie, które w okresie linienia pomoże wyczesać podszerstek. Poza tym psom trzeba podcinać pazury, kontrolować ich uszy oraz uzębienie. 

Kwestie żywienia zwierząt nie powinny sprawiać trudności, ponieważ nie są wybredne. Nie oznacza to jednak, że nie należy zwracać uwagi na to, co jedzą. Cimarrón Uruguayo to rasa szybko rosnąca, dlatego szczeniaki powinny dostawać karmę dla szczeniąt dużych psów, ponieważ zawierają mniejszą ilość białka. Dzięki temu maluch może się prawidłowo rozwijać. Kiedy osiągnie już dorosłość, Cimarrón Uruguayo także wymaga zbilansowanych posiłków.

Cimarrón Uruguayo – historia rasy

Psy rasy Cimarrón Uruguayo wywodzą się z Urugwaju. Ich przodkami są prawdopodobnie czworonogi, które do Ameryki Południowej przybyły wraz z hiszpańskimi i portugalskimi kolonizatorami. Psy szybko dostosowały się do życia w nowym miejscu, a z biegiem czasu ich populacja znacznie wzrosła. 

Zdziczałe sfory atakowały stada bydła – w XVIII wieku doszło nawet do tego, że wydano rozkaz ich odstrzału. Rolnicy docenili jednak ich zalety, ponownie przystosowali Cimarrón Uruguayo do życia wśród ludzi. Psy pełniły funkcję stróżów domostw, pilnowały też zwierząt gospodarskich.
Cimarrón Uruguayo to pies odpowiedni dla osób aktywnych, które mieszkają poza miastem. Jest świetnym towarzyszem, ale wymaga szkolenia i konsekwencji, dzięki czemu jego wspaniały charakter będzie mógł się w pełni rozwinąć. Z tego powodu nadaje się raczej dla doświadczonych opiekunów.

Bibliografia

FCI-Standard N° 353 / 08.07.22/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/353.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 16.06.2022.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.