Chow chow nieco przypomina wielkiego misia. Wiele osób w pierwszym odruchu chciałoby więc go przytulić. Niestety, osobowość tego przybysza z Chin sprawia, że lepszym rozwiązaniem będzie podziwianie go z pewnej odległości. Dlaczego? Dowiesz się tego po lekturze tego tekstu!

Chow chow – opis rasy

Chow chow – opis rasy

Zdjęcia tych psów pokazują, dlaczego bardzo często przywodzi na myśl lwa. Te czworonogi cechuje dumna postawa, harmonijna, zwarta budowa ciała oraz przede wszystkim bujne włosie, które przypomina nieco lwią grzywę i robi niezwykłe wrażenie. 

Chow chow – waga i wielkość

Pies tej rasy jest porównywany do króla sawanny, jednak czworonogi tej rasy nie należą do potężnych. Można uznać je co najwyżej za psy średniej wielkości. Samce osiągają wielkość od 48 do 56 cm, samice zaś od 46 do 51 cm. Waga waha się w granicach od 20 do ok. 30 kg. 

Jak wygląda chow chow?

Czaszka chow chow jest szeroka, bez wyraźnie zaznaczonego stopu. Nosy psów są duże, a ich kolor zależy od maści – zazwyczaj będą czarne. U czworonogów kremowych i białych są jaśniejsze, u niebieskich i płowych psów chow chow zaś współgrają z kolorem sierści. Interesujący jest też czarno-niebieski język chow chowów. Podobnie ma się sprawa z tzw. faflami oraz dziąsłami i podniebieniem psów, które mają ciemny kolor. 

Zobacz też:
Pies w domu: plusy i minusy. Czy warto posiadać psa?

Pysk chow chowa

Oczy psów są owalne, w ciemnym kolorze (z wyjątkiem psów o niebieskiej i płowej szacie – wówczas dopuszcza się kolor zgodny z sierścią). Chow chowy charakteryzuje specyficzny, nieco zasępiony wyraz pyska. Dzieje się tak za sprawą uszu, które nad oczami powinny być zbieżnie pochylone do przodu. 

Włosy psa chow chow i jego odmiany

Włosy chow chowów są jedną z ich największych ozdób. Najczęściej spotykana jest odmiana długa. Włos jest wówczas gęsty, odstający i prosty. Część okrywowa ma grubą strukturę, zaś podszycie jest miękkie, a podszerstek gęsty. Włos tworzy kryzę wokół szyi i gęste portki na udach. W przypadku odmiany krótkowłosej futro jest równie bujne i gęste, a jego struktura będzie pluszowa.

Umaszczenie psów chow chow

Wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia:

  • chow chow jednolicie rudy;
  • chow chow niebieski;
  • chow chow czarny;
  • chow chow płowy; 
  • chow chow biały;
  • chow chow cynamonowy.

Maść może być jednolicie czarna, ruda, niebieska, płowa, kremowa lub biała. Bywa cieniowana. Uda i spód ogona mogą mieć jaśniejszy odcień, jednak wszelkie łaty czy plamy są niedopuszczalne. 

Chow chow – charakter i usposobienie

Chow chow – charakter

Chow chowy należą do psów o dość nietypowym charakterze, który wiele osób określa jako „koci”. Są dumne, niezależne i niezwykle powściągliwe w okazywaniu emocji. Chociaż swoim najbliższym zezwalają na pieszczoty i czułości, prawie nigdy ich nie odwzajemniają. Psy cechuje spokojny i opanowany temperament. Nie są skłonne do zabaw, a wolny czas najchętniej spędzają na kanapie, pozostawione same sobie. 

Chow chow – wychowanie

Mimo iż chow chowy są bardzo bystre, cechuje je przede wszystkim uparty i silny charakter, przez który ciężko do nich dotrzeć. Potrzeba opiekuna stanowczego i znającego osobowość rasy, aby skłonić te czworonogi do posłuszeństwa. Chociaż niegdyś używano ich do polowań i jako psów obronnych, to z dawnych umiejętności nie pozostało wiele. Chow chowy są niechętne do aktywności fizycznej, a ich niewielki instynkt łowcy sprawia, że nie interesuje je pogoń za zwierzyną. 

Zobacz też:
Jak przygotować tort dla psa? Przysmaki według tych przepisów zachwycą każdego pupila!

Chow chow a obce osoby

Chow chowy należą do psów odważnych, którym niestraszne są kontakty wobec obcych. Nie oznacza to jednak, że są im przychylne. Chow chowy tolerują głaskanie przez najbliższych opiekunów, nie przepadają natomiast za uwagą ze strony obcych sobie osób. Nadmierny hałas oraz niechciany dotyk sprawiają, że te czworonogi mogą poczuć wyjątkowy brak komfortu. 

Chow chow i jego relacja z najbliższymi

Chow chowy są mimo wszystko psami lojalnymi. Traktowane odpowiednio, swoje rzadkie momenty czułości będą okazywały właśnie swojej rodzinie. Ponadto wykazują one dość silny instynkt obronny. Psy będą zatem chronić swojego terytorium, bez niepotrzebnych i agresywnych działań. 

Chow chow – zdrowie rasy i długość życia

Chow chow – zdrowie rasy

Psy rasy chow chow dożywają około 10 lat. Przez ten czas mogą one doświadczać chorób. Opiekunowie powinni zwracać baczną uwagę na problemy, aby w porę móc się z nimi rozprawić.

Przede wszystkim, czworonogi dość często cierpią na alergie, które dotykają ich skóry. Chow chowom zdarza się także cierpieć na piodermię. Nieraz pojawiają się także schorzenia, w wyniku których psy łysieją. Oprócz tego chow chowy mogą doświadczać choroby zwyrodnieniowej stawów, szczególnie w podeszłym wieku. 

Inne choroby psów chow chow

Tym psom zdarzają się również:

  • zerwania więzadeł;
  • zwichnięcia i dysplazje stawu biodrowego i łokciowego. 

Dość często dochodzi u chow chowów do entropium, czyli podwinięcia powieki. To schorzenie trzeba leczyć chirurgicznie, gdyż sprawia ono psom dyskomfort i może prowadzić do stanu zapalnego.

Chow chow – pielęgnacja psów

Zabiegi przeprowadzane na sierści psów rasy chow-chow należą do dość wymagających. Gdy masz psa długowłosego, musisz poświęcać jego szacie dużo uwagi i odpowiednio ją pielęgnować. 

Chow chowy potrzebują niezwykle częstego szczotkowania, w okresie linienia (na wiosnę i jesień) powinno ono być przeprowadzane codziennie. W innym wypadku sierść pozostanie na wszystkich powierzchniach, a ponadto może się poważnie skołtunić. 

Zobacz też:
Seter irlandzki – jeden z najpiękniejszych psów świata. Dowiedz się wszystkiego o tej rasie!

Chow chow i inne aspekty pielęgnacji

Psów nie należy kąpać bez wyraźnej potrzeby, ponieważ ich suszenie trwa bardzo długo. Do mycia na co dzień możesz zastosować mokrą ściereczkę, zaś przy większej kąpieli używaj wyłącznie środków przeznaczonych do psiej pielęgnacji. Dbanie o sierść chow chowów krótkowłosych jest nieco łatwiejsze. U każdej odmiany warto pamiętać o regularnym przecieraniu fałd na głowie. 

Niezwykle ważne w pielęgnacji chow chowów jest także regularne wycieranie oczu, które nierzadko wykazują tendencję do nadmiernego łzawienia. Systematycznie sprawdzaj również psie pazury i zęby. 

Chow chow – żywienie

Właściwe żywienie jest niezwykle ważne w przypadku rasy chow chow, zdarza im się bowiem cierpieć na dolegliwości związane z układem pokarmowym. Niezależnie zatem od formy karmienia (karma sklepowa, BARF) jedzenie powinno być jak najlepszej jakości, bogate w białko i mikroelementy niezbędne dla zdrowia psa.

Pies z niebieskim językiem – hodowla

Pies z niebieskim językiem – hodowla 

Anglików uznaje się za pierwszych, którzy ustalili wzorzec oraz wpisali chow chowy do rejestru, jednak najwięcej hodowli psów znajduje się w USA. W Europie zaś te psy najczęściej spotyka się w Holandii. W Polsce hodowle chow chowów nie należą do popularnych, jednak i tu czworonogi tej rasy mają swoich wielbicieli. Odpowiedzialni hodowcy dbają oczywiście o rozmnażanie psów zgodnie z obowiązującym wzorcem. Kładą też nacisk, aby ich czworonogi były zdrowe i odpowiednio socjalizowane już od najmłodszych lat. 

Chow chow – cena

Cena za szczeniaka rasy chow chow zależy głównie od wieku i płci danego osobnika, jednak nie należy zapominać, że renoma hodowli także będzie tu odgrywała swoją rolę. Szczeniaki chow chow z zarejestrowanej hodowli kosztują od 2000 do 4000 zł. 

Chow chow – historia rasy 

Dokładne pochodzenie psów rasy chow chow nie jest jasne. Przypuszcza się, że ich przodkowie pochodzili z Mongolii. Jednak rasę uznano za chińską. W zamierzchłych czasach chow chowy wykorzystywano jako psy myśliwskie i do stróżowania. Dzięki grubej sierści te psy były odporne na trudne, górskie warunki. Niestety, w pewnym momencie chow chowy zaczęto wykorzystywać do walk, później zaś (choć ciężko w to uwierzyć) psy trafiały na stoły jako pokarm. 

Zobacz też:
Barbet – idealny pies dla myśliwych i dla dzieci. Co wiesz o tej rasie?

Brytyjskie źródła popularności psów chow chow

Mimo tej nieciekawej historii rasa doczekała do lepszych dla siebie czasów. W XIX wieku psy, które opisujemy, trafiły na Wyspy Brytyjskie. Dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi szybko zyskały olbrzymie zainteresowanie i uwielbienie wielu osób. To właśnie w Wielkiej Brytanii rasa chow chow została oficjalnie zarejestrowana, a następnie rozpowszechniona w reszcie świata.

Chow chow – dla kogo ten pies? 

Psy rasy chow chow zdecydowanie nie stanowią odpowiedniego wyboru dla każdego. Są to czworonogi o wyjątkowo specyficznej osobowości, która nie każdemu przypadnie do gustu. Ich silny i niezależny charakter sprawia, że nie nadają się na pierwsze psy, szczególnie dla osób, które nie znają potrzeb danej rasy. 

Chow chow – opinie charakterze psa

Chow chowy to psy dla osób o zrównoważonym, spokojnym charakterze. Zdecydowanie nie nadają się one dla sportowców, którzy chcieliby psa aktywnego i pełnego energii. Chow chowy dość szybko się męczą, a czas wolny najchętniej spędzają, relaksując się na kanapie. Z być to zatem odpowiednie psy dla osób starszych, oczywiście pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przeszkolone i zsocjalizowane. 

Doskonale odnajdą się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Jeśli będą miały pełną miskę, swój własny kąt oraz względny spokój, pozostaną zadowolone.

Chow chow a dzieci

Wiele osób na pewno zastanawia się nad relacją chow chow-dzieci. Chociaż psy owej rasy tolerują w swoim najbliższym otoczeniu dzieci im znane, to nie są skłonne do zabaw z nimi. Co więcej, nadmierny hałas wywoływany przez najmłodszych oraz uporczywe zaczepianie psów sprawia, że chow chowy stają się nerwowe. Przed przygarnięciem chow chowa do domu, w którym znajduje się dziecko, należy ustalić zasady obchodzenia się z nowym domownikiem oraz stale monitorować wzajemne relacje najmniejszych domowników. 

Zobacz też:
Lapinporokoira– zachowawczy i inteligentny pies pasterski z północy

Chow chow a inne zwierzaki

Chow chowy nie przepadają za obecnością innych stworzeń w domu, zarówno psów, jak i mniejszych zwierząt. Odpowiednio socjalizowane od szczeniaka chow chowy nie powinny otwarcie okazywać niechęci. Nie ma jednak co liczyć na głębsze uczucia pomiędzy nimi a innymi stworzeniami. 

Ciekawostki na temat rasy chow chow 

Do znanych wielbicieli rasy chow chow należały takie osobistości, jak Martha Stewart, Sigmund Freud, Clark Gable i Walt Disney. 

Chow chow oraz shar pei to dwie wyjątkowe rasy psów, które mają ciemnoniebieskie języki. 

Mimo całego zestawu cech, które nie przedstawiają chow chowów jako najbardziej przyjaznych psów, mają one swoich wielbicieli. Osoby zajmujące się chow chowami dobrze je rozumieją i akceptują ich niezwykłą osobowość.

Egzotyczne rasy psów często są dla nas trudne do wymówienia, także i tutaj nie ma wyjątku. Polscy internauci wyszukują tę rasę jako “chau chau” albo “czał czał”.