Bulterier to pies z trudną przeszłością. Wyhodowany do walk psów, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych kojarzony był niemal wyłącznie z przemocą i strachem. Tymczasem jest to zwierzak niezwykle wrażliwy i kochający, który obdarza uczuciem niemal każdego, kogo spotka. Dlaczego warto zdecydować się na bulteriera? Przeczytaj i dowiedz się o nim więcej!

Bulterier – opis rasy

Bulterier – opis rasy

Psy rasy bulterier charakteryzuje bardzo mocno umięśniona sylwetka. Zarówno psy, jak i suki osiągają w kłębie wielkość pomiędzy 35 a 50 cm. Waga bulterierów waha się zaś pomiędzy 20 a nawet 40 kg. 

Jak wygląda bulterier?

Bulteriery cechuje zatem solidna postura, widoczna już na pierwszy rzut oka. Psy tej rasy mają:

  • długą szyję;
  • wygięty tułów;
  • mocny grzbiet;
  • szeroką klatkę piersiową.

Oczywiście, najbardziej charakterystyczny w wyglądzie bulterierów jest kształt głowy. Jest duża, o nieco jajowatym kształcie. Oczy psów są trójkątne i wąskie, w czarnym lub brązowym kolorze. Jeśli chcesz zobaczyć, czy to precyzyjny opis bulteriera, zdjęcia bez problemu znajdziesz.

Zobacz też:
Belgijski malinois – charakter, wygląd i potrzeby hodowlane

Bulterier – wzorzec i umaszczenie

Maść bulteriera występuje w wielu odmianach. Najpopularniejsza to biała, z dopuszczalnymi znaczeniami i prześwitami na głowie. Można spotkać również psy o umaszczeniu tricolor, płowym, czerwonym. Występuje też bulterier czarny. Najbardziej pożądane są bulteriery pręgowane, natomiast wzorzec rasy nie dopuszcza maści takich, jak błękitna czy czekoladowa. 

Włosy bulterierów są bardzo krótkie i twarde w dotyku. Przy odpowiedniej pielęgnacji szata psów będzie zdrowo błyszczeć. W okresie zimowym u tych psów pojawia się zaś miękki podszerstek.

Bulterier – charakter

Bulterier – charakter

Niezbyt korzystna dla bulterierów opinia każe widzieć w nich psy agresywnym temperamencie i nieprzyjazne, ale rzeczywistość jest inna. Bulteriery to bowiem psy bardzo czułe i wesołe. Cieszą się każdą chwilą, którą spędzają w towarzystwie ukochanych opiekunów. 

Bulterier, czyli pies żądny uwagi

Psy, które opisujemy, preferują towarzystwo znanych im osób, ale chętnie garną się także do obcych. Z tego powodu ich są czasem postrzegane wręcz jako nazbyt natrętne, gdyż stale i ochoczo domagają się ludzkiej uwagi. Mogą skakać na człowieka i głośno poszczekiwać. 

Dlaczego powinieneś poświęcać temu psu wiele czasu?

Bulteriery kochają pieszczoty, głaskanie oraz zabawę, która stymuluje je zarówno fizycznie, jak i umysłowo; ignorowanie psa sprawi, że będzie nieszczęśliwy i sfrustrowany. Nadmiar wzbierającej w nim energii będzie musiał jakoś wyładować. To z kolei może doprowadzić do tego, że bulterier nabierze szkodliwych nawyków. Zacznie niszczyć przedmioty wokół siebie, a może nawet i spróbować ucieczki, aby jakoś pozbyć się nadmiaru negatywnych emocji. 

Jak spożytkować energię bulteriera?

Jeśli chcesz zapewnić swojemu pupilowi szczęśliwe i dostatnie życie musisz poświęcić mu sporo czasu i uwagi. Konieczne będą codzienne, długie spacery, niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieście, czy w domu z ogródkiem. Atrakcyjne dla psa będą także aktywności, jak agility czy flyball. 

Zobacz też:
Spaniel pikardyjski – co warto wiedzieć o tej rzadko spotykanej rasie?

Bulterier – szkolenie

Bulterier – szkolenie

Warto jest rozpocząć wychowanie bulteriera od odpowiedniego szkolenie, już od jego szczenięcych lat. Dzięki temu będzie spokojniejszy, reakcje psa okażą się bardziej wyważone i lepiej poradzi sobie z frustracją. Nauka różnych komend także jest jak najbardziej wskazana podczas szkolenia bulteriera. Powinieneś jednak przygotować się na to, że są to psy wyjątkowo uparte i niełatwo zmusić je do wykonywania niektórych poleceń. 

Bulteriery to psy inteligentne oraz niezwykle towarzyskie. Osoby żyjące aktywnie, które szukają psa czułego i oddanego, z pewnością znajdą w czworonogu tej rasy idealnego kompana. 

Bulterier – zdrowie

Bulterier – zdrowie

Chociaż bulteriery są psami względnie odpornymi, to bardzo często dotykają je różnego rodzaju choroby, o których potencjalni opiekunowie powinni wiedzieć. 

Najczęstsze choroby bulterierów

U bulterierów dość często zdarzają się różnego rodzaju alergie oraz problemy skórne, np. piodermia. Wiele psów cierpi z powodu chorób nerek i serca. Bulterier biały jest często narażony na głuchotę. Warto mieć także na uwadze, że bulteriery mogą cierpieć na schorzenia stawów i kości, jak dysplazja stawu biodrowego czy zwichnięcia rzepki. Nierzadko zdarzają się również problemy natury neurologicznej (padaczka), a nawet psychologicznej (OCD). 

Badaj psa regularnie

Jeśli decydujesz się na przygarnięcie psa tej rasy, miej na uwadze powyższe schorzenia. Bulteriery pochodzące z dobrych hodowli i otoczone odpowiednią opieką właściciela będą oczywiście mniej na nie narażone. Nadal jednak warto trzymać rękę na pulsie i regularnie badać swoje psy. 

Pies bulterier – pielęgnacja

Bulterier – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści bulteriera nie należy do wymagających zadań, jednak nie powinieneś jej całkowicie zaniedbywać. Psy należy regularnie wyczesywać z martwej sierści i naskórka. Bulteriery nie tracą dużo włosów, ale linieją niemal przez cały czas. Kąpiele powinny odbywać się przy użyciu łagodnych szamponów przeznaczonych do pielęgnacji psów. Czworonogi te nierzadko cierpią na problemy skórne i różnego rodzaju alergie, dlatego musisz dopasować preparat specjalnie dla nich.

Zobacz też:
Pies pasterski – najpopularniejsze rasy i ich cechy

Inne aspekty pielęgnacji bulterierów

Powinieneś także pamiętać o systematycznej kontroli i czyszczeniu oczu oraz uszu psów. Już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać bulteriery do obcinania pazurów. Ich tzw. wilczy pazur nie ma szans na samoistne ścieranie się, ponieważ nie styka się on z podłożem.

Jak bulteriery znoszą skrajne temperatury?

U bulterierów w okresie zimowym pojawia się miękki podszerstek. Chroni on jednak psy w stosunkowo niewielkim stopniu. Dlatego podczas dotkliwych mrozów powinieneś ograniczać się do nieco krótszych spacerów, aby niepotrzebnie nie narażać psa na dyskomfort. 

Większość bulterierów dobrze znosi wysokie temperatury, a nawet upały. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że na ciele psa występują miejsca niepokryte sierścią. Musisz je chronić przed oparzeniami słonecznymi. Dobrym rozwiązaniem może być zachęcanie psa do przebywania w cieniu oraz stosowanie kremów z filtrem UV. 

Dieta bulteriera

Opisywane przez nas psy są wyjątkowo łakome, co często prowadzi do ich nadmiernego tycia. Odpowiedzialny opiekun nie powinien jednak dopuszczać do tego, aby jego bulterier żywił się wtedy, gdy tego nie potrzebuje i zanadto przybrał na wadze, może mieć to bowiem bardzo negatywny wpływ na zdrowie i jakość życia psa. Musisz dostosowywać porcje do wieku i aktywności pupila. W razie wątpliwości, czy karmisz go odpowiednio, możesz poradzić się dietetyka. 

Bulterier – hodowla

Bulterier – hodowla

Bulteriery są rasą bardzo specyficzną, ale zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami cieszą się uwielbieniem wielu osób. Ludzie cenią ich energię, wesołe usposobienie oraz przywiązanie, jakim darzą swoich opiekunów. Znalezienie dobrej hodowli bulterierów nie powinno więc stanowić większego wyzwania. Mimo wszystko o renomowaną hodowlę (FCI) warto pytać przede wszystkim wieloletnich właścicieli psów. Będą oni mogli wskazać miejsce wydające psy nieobciążone wadami genetycznymi. 

Bulterier – cena

Cena za bulteriera będzie zależała głównie od tego, z jakiej hodowli on pochodzi. Średnia kwota wynosi od 1500 do nawet 4000 zł. Szczeniaki bulteriera są więc mocno zróżnicowane cenowo. 

Zobacz też:
Pekińczyk królewski – pies do towarzystwa i dumny przedstawiciel starej rasy psów

Bulterier – historia rasy

Do przodków rasy bulterier najprawdopodobniej należą buldog oraz biały terier angielski. Ta krzyżówka wykorzystywana była do polowań na szczury oraz walk z innymi psami. Z czasem nową rasę połączono również z dalmatyńczykiem. Niektórzy sugerują, wspólne geny z pointerami i greyhoundami.

Za ojca rasy uważa się Jamesa Hinksa, który rozpoczął hodowlę psów w połowie wieku XIX. Jego dzieło kontynuowały dzieci. Wygląd psów kształtował się przez długi czas, zanim przybrał obecną formę, którą wszyscy znamy.

Bulterier – historia rasy

Bulteriery w Polsce i na świecie

Początkowo Anglicy byli bardzo niechętni, by sprzedawać te psy poza granice swojego kraju. Uznawali je bowiem za jeden ze swoich największych skarbów. W Polsce psy pojawiły się już w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak pierwsze udokumentowane przypadki znane są dopiero z okresu powojennego. Współcześnie bulteriery są rasą znaną i mają wielu wielbicieli na całym świecie, również bulterier miniaturowy.

Bulterier – dla kogo? 

Bulteriery są psami bardzo energicznymi i wesołymi. Łatwo przywiązują się do opiekuna i szybko stają się kochanymi członkami wielu rodzin. Jednocześnie warto pamiętać, że nie są to zwierzaki dla każdego.

Jaki powinien być opiekun bulteriera?

Bulteriery potrzebują czułego, cierpliwego, ale i konsekwentnego, silnego opiekuna, który będzie umiał odpowiednio się nimi zająć i je wyszkolić. Chociaż te psy nie wykazują zachowań agresywnych, mogą być nieprzewidywalne i bardzo uparte. Taki charakter może utrudniać codzienne funkcjonowanie z innymi członkami rodziny, w tym także zwierzętami. 

Bulteriery a inne zwierzaki

Skoro o zwierzętach mowa – dobrze zsocjalizowany bull terrier będzie umiał odnaleźć się w towarzystwie innych czworonogów. Chociaż przyzwyczajanie go do obecności kotów oraz mniejszych zwierząt może być trudne, nie jest to zadanie całkowicie skazane na porażkę, wymaga jedynie odpowiedniej socjalizacji. 

Dawniej bulteriery hodowano tak, aby walczyły z innymi psami, obecnie jednak nie powinny przejawiać wobec nich agresji. Mimo to warto mieć je pod ścisłą kontrolą, ponieważ ich energia i zapał może nie spotkać się z przychylnością mniej cierpliwych psów. 

Zobacz też:
Seter irlandzki – jeden z najpiękniejszych psów świata. Dowiedz się wszystkiego o tej rasie!

Bulteriery i dzieci

Bulteriery bardzo lubią towarzystwo dzieci, ale nie należy zostawiać ich samych, bez ścisłego nadzoru opiekuna. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że psy mogą być w okazywaniu swojego entuzjazmu nieco niedelikatne, szczególnie podczas zabawy. Odpowiednie szkolenie i opieka odpowiedzialnego właściciela to recepta, aby bulterier przebywał w domu z dziećmi.

Czy bulterier to dobry towarzysz osoby starszej?

Psy, o których piszemy, mają mnóstwo energii, dlatego nie są to odpowiedni towarzysze osób starszych. Bulteriery potrzebują osoby aktywnej i silnej, która będzie w stanie zapewnić im odpowiednią, codzienną dawkę ruchu. Ludzie starsi i schorowani mogą temu nie podołać. 

Bulterier – ciekawostki

Bulterier – ciekawostki

Wielbiciele rasy często określają bulteriery jako świnki (ze względu na niejakie podobieństwo do świń). 

Wiele znanych osób ma psy rasy bulterier, m.in. Tom Hardy, Lily Allen, Marc Jacobs, Eric Clapton. Opiekun, który zdecyduje się na przygarnięcie bulteriera, powinien być aktywny fizycznie. Musi mieć dużo samozaparcia, czasu oraz energii. To pozwoli mu wychować psa w miarę posłusznego i przede wszystkim szczęśliwego.