Twórczynią rasy buldog kontynentalny jest szwajcarska znawczyni kynologii, Imelda Angehrn. Na początku XXI wieku rozpoczęła ona pracę nad rasą, która miałaby charakter i temperament buldoga angielskiego, byłaby jednak pozbawiona typowych dla niego problemów zdrowotnych. Po dwóch dekadach wyhodowane przez Angehrn psy podbijają serca fanów na całym świecie.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki 40–48 cm, psy 42–50 cm;
masa ciała: od 25 do 30 kg
Szatasierść: włos okrywowy gęsty, lśniący i krótki, podszerstek delikatny lub brak
maść: wszystkie kolory jednolite, pręgowane i łaciate, o ile jest czarny nos, bez maści czekoladowej i błękitnej
❤️ Długość życia12–14 lat
? Charakterczujny, przyjacielski, pewny siebie

Buldog kontynentalny – charakterystyka i opis rasy

Buldog kontynentalny to średniej wielkości pies o muskularnej i zwartej sylwetce. Przypomina nieco buldoga angielskiego, jednak różni się od kilkoma szczegółami. Kufa jest krótka, ale nie na tyle, żeby sprawiać problemy z oddychaniem. Delikatny przodozgryz nie powinien być widoczny, a budowa kończyn umożliwia płynny ruch. Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia o czarnym nosie. W hodowlach przychodzą na świat psy jednolite, pręgowane z czarną maską lub bez niej.

Buldog kontynentalny – hodowla w Polsce

Od 4 kwietnia 2022 roku buldog kontynentalny jest rasą uznawaną oficjalnie przez FCI. Continental bulldog to rasa popularna przede wszystkim w Szwajcarii i Niemczech, jednak w Związku Kynologicznym w Polsce zrzeszonych jest już kilka hodowli, w których przychodzą na świat szczenięta. Ceny za psy tej rasy są bardzo różne. Trzeba jednak przygotować się na wydatek od 5 do nawet 8 tysięcy złotych. Wiele zależy od zgodności ze wzorcem rasy oraz doświadczenia hodowcy.

Continental bulldog – alternatywa dla buldoga angielskiego?

Hodowla buldoga kontynentalnego została zapoczątkowana przez Szwajcarski Związek Kynologiczny jako odpowiedź na coraz większą degradację ras pokrewnych. Buldogi angielskie od wielu lat słyną przede wszystkim z licznych problemów ze zdrowiem. Pomimo wysiłków hodowców odwrócenie wieloletnich zaniedbań jest niezwykle trudne. Kontynentalne buldogi to sympatyczne i zrównoważone psy, które po swoich angielskich kuzynach odziedziczyły wszystkie wspaniałe cechy charakteru. Są jednak wolne od kłopotów z układem ruchu. Są także w stanie normalnie oddychać i bez większych problemów cieszyć się życiem.

Na przedstawiciela tej rasy najczęściej decydują się rodziny z dziećmi. Szukasz psa, który byłby umiarkowanie aktywny i kochający, ale nieco zdystansowany wobec obcych? Bardzo możliwe, że jedna z najnowszych ras w panteonie FCI jest właśnie dla ciebie.

Bibliografia

FCI-Standard N° 369, 04.04.2022/ EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/369.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 30.03.2022.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.