Wielu fanów serii o Harrym Potterze doskonale pamięta ponuraka. Ten zły omen przybierał postać wielkiego czarnego psa, który miał zwiastować bohaterowi rychły koniec życia. Ta historia to fikcja literacka, jednak w wielu osobach czarny pies na drodze budzi faktyczną niepewność. Czy faktycznie są powody do obaw? Poznaj rasy psów o czarnej sierści i przekonaj się, że takie zwierzaki mogą być naprawdę świetnymi towarzyszami!

Pies czarny, czyli agresywny?

Istnieje pewien zakorzeniony w kulturze ludowej mit na temat tego, że czarne psy są bardziej agresywne od innych. Niejednokrotnie duże czarne psy były wybierane w celach obronnych. Miały budzić większy respekt w ewentualnych intruzach. Czy były jednak bardziej groźne? 

Takie przekonanie można włożyć między bajki. Ewentualna agresja ze strony psa może być uwarunkowana kwestiami, takimi jak:

  • nieprawidłowe wychowanie;
  • strach;
  • ból i choroba;
  • problemy psychiczne (połączone zazwyczaj ze złym traktowaniem ze strony człowieka).

Brak żadnego racjonalnego powodu, dla którego czarny pies miałby być bardziej agresywny niż biały czy brązowy. Zachowania agresywne nigdy nie są uwarunkowane kolorem sierści. 

Czarne psy – czy trzeba szczególnie o nie dbać?

Psy o takim umaszczeniu nie będą wymagały od ciebie większej opieki ani szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wyjątkiem są bardzo duże upały. Podobnie jak czarne włosy u ludzi, sierść w tym kolorze bardziej przyciąga promienie UV. Z tego powodu czarnego psa trzeba bardziej chronić przed słońcem jeszcze bardziej niż inne czworonogi. 

czarny pies czy trzeba szczególnie dbać

Musisz także przyszykować się na to, że po takim pupilu szybciej będzie widać upływający czas. W czarnych włosach zawsze bardziej widoczne są siwe pasma. 

Czarny pies – które rasy są szczególnie interesujące?

Czarny terier rosyjski

To duży i masywny pies, którego wzorzec zakłada całkowicie czarną sierść. Został wyhodowany na Syberii, dlatego jest bardzo zdrowy i odporny. Ta wymagająca rasa rzadko pojawia się w Polsce. 

Chociaż ten terier z natury jest opanowany, to jednak potrzebuje doświadczonego i stabilnego opiekuna. Jeżeli szukasz czarnego psa stróżującego o niespotykanym wyglądzie, być może to rasa właśnie dla ciebie. 

Doberman – czarny pies pełen energii

Pozornie wygląda jak groźny pies obronny, ale wiadomo, że pozory często mylą. Doberman jest bardzo energiczny i przyjazny. Uwielbia się bawić, a do tego wykazuje dużą inteligencję. 

czarny pies doberman

Ten pies ze względu na swoje gabaryty wymaga szkolenia przeprowadzanego przez doświadczoną osobę. Jest świetnym stróżem, a także kochającym psem rodzinnym, który uwielbia dzieci. Zazwyczaj dogaduje się też z innymi zwierzętami. 

Rottweiler – czy tego czarnego psa trzeba się bać?

Rottweilery, podobnie jak dobermany, nie mają w społeczeństwie zbyt dobrej opinii. W istocie jednak to nie tylko doskonali stróżowie, lecz także wierni i oddani przyjaciele. 

Ten czarny pies źle czuje się w kojcu. Uwielbia towarzystwo swojej rodziny i będzie doskonałym zwierzęciem dla doświadczonego i aktywnego opiekuna. W stosunku do mniejszych zwierząt może przejawiać instynkt myśliwski. 

Sznaucer olbrzym

Czarny sznaucer olbrzym występuje zdecydowanie najczęściej. To najspokojniejsza ze wszystkich odmian tej rasy. Charakterystyczna broda i krzaczaste brwi nadają mu niepodważalnego uroku. 

czarny pies sznaucer olbrzymi

Ta rasa będzie doskonałym wyborem, gdy szukasz psa rodzinnego. Olbrzymie sznaucery uwielbiają dzieci i są przyjaźnie nastawione do innych zwierząt. Chętnie się uczą i szybko dostosowują do trybu życia opiekuna. 

Pinczer małpi – czarny pies o wyjątkowym wyglądzie

Pinczer małpi to czarny pies, który rzadko występuje w naszym kraju. Pochodzi z Niemiec. Chociaż jest malutki, ma bardzo mocny charakter i może być zaczepny w stosunku do innych psów. 

Nazwa rasy wzięła się od charakterystycznego „małpiego” pyszczka. W dawnych czasach pieski zajmowały się tępieniem małych gryzoni. Obecnie są przede wszystkim zwierzętami do towarzystwa. Nadają się dla starszych osób, jednak potrzebują wychowania. 

Buldog francuski

Buldożka francuskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten niezwykle charakterystyczny czarny piesek ze spłaszczoną mordką podbija serca właścicieli na całym świecie. 

Zanim kupisz buldoga francuskiego, bardzo ostrożnie dobieraj hodowlę, ponieważ rasa cierpi na bardzo dużo wrodzonych chorób. Buldożki z dobrymi genami, które mają dobrą opiekę, mogą jednak żyć wiele lat i przynosić radość opiekunom. 

Berneński pies pasterski

Berneńczyk to rasa, w której dominującym kolorem jest czerń. Coraz częściej takie psy można spotkać na ulicach polskich miast i miasteczek. 

czarny pies berneński pies pasterski

Pomimo swoich rozmiarów berneński pies górski nie jest trudny do ułożenia. To jedna z niewielu dużych ras, które nadają się dla niedoświadczonych opiekunów. Ten czarny pies bardzo lubi dzieci, dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i jest serdeczny w stosunku do większości nowo poznanych osób. 

Owczarek chorwacki

Owczarek chorwacki to bardzo ruchliwy pies o średnich rozmiarach i czarnym umaszczeniu. Będzie doskonałym towarzyszem dla aktywnego opiekuna. 

Owczarki chorwackie charakteryzuje półdługa pofalowana sierść. Tak jak wszystkie psy pasterskie, także ten może być nieco nieufny w stosunku do obcych. Za swoim przewodnikiem pójdzie jednak w ogień. W sportach kynologicznych radzi sobie nie gorzej niż bardziej popularny border collie.

Schipperke, czyli czarny pies dla aktywnych

Schipperke to zdrowa i długowieczna rasa niewielkich psów do towarzystwa. Rasę cechuje bardzo duża potrzeba aktywności, inteligencja oraz instynkt łowiecki. 

Piesek tej rasy będzie idealnym towarzyszem dla aktywnej rodziny z dziećmi. Dogada się także z innymi psami i kotami. Trzeba jednak uważać przy mniejszych zwierzętach, które mogą budzić w nim dawne łowieckie instynkty. 

czarny pies schipperke

Czarny labrador retriever

Labrador retriever uchodzi za jednego z najpopularniejszych psów dla rodziców z dziećmi. Odmiana czarna nie jest tak popularna jak biszkoptowa, jednak ma swoich wielu fanów. 

Czarne psy tej rasy (i biszkoptowe także) zostały wyhodowane do aportowania zwierzyny i do dzisiaj ten sposób zabawy jest dla nich najbardziej pociągający. Chociaż miejsce martwych kaczek coraz częściej zastępują piłki, to labradory wciąż kochają aportowanie. Są przy tym bardzo inteligentne, łagodne i szybko się uczą. 

Jak widzisz, rasy psów o najciemniejszym umaszczeniu są bardzo różne, ale na pewno nie przynoszą pecha. Wiele z nich ma naprawdę przyjazne usposobienie. Jeśli szukasz czworonoga, możesz śmiało wybrać czarnego psa jednej z opisanych ras. Nie kieruj się przesądami i stereotypami. Czworonóg o czarnym umaszczeniu może być naprawdę wiernym przyjacielem!

Popularne imiona dla psa o czarnej sierści

Popularne imiona dla psa o czarnej sierści to:

  • Colt;
  • Black;
  • Czarny;
  • Smoky;
  • Bieluch.
Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.