Aksolotl jest płazem hodowanym w domowych terrariach. Zwierzę to nie występuje jednak w Polsce naturalnie. Co więcej, nie ma go nawet na naszym kontynencie.

Szczecin. Aksolotl znaleziony w lesie

Aksolotl jest płazem, który jest zagrożony wyginięciem. O odnalezieniu zwierzęcia w lesie pod Szczecinem poinformowała „Gazeta Wyborcza”. Jak czytamy, odnalazła je pani Zofia.

Kobieta przyznała, że zdziwiła ją obecność „czegoś białego” w wodzie i postanowiła razem z synem, że odłowi zwierzę. Okazało się, że aksolotl miał około 30 centrymetrów.

Szczecin. Aksolotl nie mógł się czuć dobrze w Polsce

Zwierzę, które znalezione zostało we wspomnianym strumieniu w okolicach Szczecina inaczej nazywane jest ambystomą meksykańską. Nie sposób pomylić go z jakimkolwiek zwierzęciem, które występuje w naszym kraju. Jest półprzezroczysty, a po obu stronach głowy posiada zewnętrzne skrzela w postaci „rogów”.

Polska nie jest jego naturalnym obszarem występowania, podobnie jak sam Szczecin. Aksolotl naturalnie żyje tylko w południowej części jeziora Xochimilco w Meksyku. To zwierzę zagrożone wyginięciem.

Nie da się obecnie jednoznacznie stwierdzić, skąd aksolotl znalazł się w strumieniu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak założyć, że trafił tam po wyrzuceniu go przez znudzonego hodowcę. Gdyby nie reakcja pani Zofii, płaz nie miałby szans na przeżycie.

Za: “Gazeta Wyborcza”,Onet.pl

Zobacz też:
Dziki terroryzują Białołękę! Mieszkańcy są przerażeni