Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki min. 60 cm, psy min. 65 cm;
masa ciała: suki min. 20 kg, psy min. 25 kg
⭐ Szataszata: prosty, przylegający włos;
maść: płowoszara do srebrzystoszarej z charakterystyczną, jasną maską; ciemnoszara z jasną maską
❤️ Długość życia13–16 lat
🐶 Charakteraktywny, żywy, szybki, pewny siebie, odważny, nieufny, wytrzymały, oddany opiekunowi

Wilczak czechosłowacki – opis rasy

Wilczak czechosłowacki jest sporym psem o sylwetce wpisanej w prostokąt. Wysoko osadzony, wiszący ogon, głowa w kształcie klina oraz małe i skośne oczy to cechy typowo wilcze. Na zdjęciach wilczaka czechosłowackiego z wilkiem pomyli każdy, kto nie zna się na kynologii.

Wzorzec rasy

Wzorzec rasy określa minimalną wagę i wysokość w kłębie w następujący sposób:

  • u suczek: od 60 do 65 cm oraz od 20 do 25 kg;
  • u samców: od 65 do 70 cm oraz od 26 do 30 kg.
wilczak czechosłowacki opis rasy i wygląd

Wilczak czechosłowacki – okrywa

Wilczaki mają półdługą, dwuwarstwową sierść. Włos okrywowy jest prosty i dobrze przylegający do ciała. Podszerstek staje się bardziej obfity w okresie zimowym. Tym, co wyraźnie upodabnia wilczaka czechosłowackiego do jego dzikiego przodka, jest także umaszczenie. Wzorzec określa bardzo szerokie spektrum umaszczenia, od szaro-żółtego aż po szaro-srebrzyste. 

Charakter wilczaka czechosłowackiego

Wilczak czechosłowacki jest psem wymagającym konsekwentnego prowadzenia i rozsądnego opiekuna. Psy tej rasy to po części wilki i w tym stwierdzeniu bynajmniej nie chodzi wyłącznie o wygląd. Ogromna inteligencja i skłonność do dominacji mogą sprawić, że źle prowadzony pies tej rasy stanie się kłopotliwy, a nawet niebezpieczny. 

Wilczak czechosłowacki a otoczenie

W stosunku do ludzi wilczaki czechosłowackie raczej nie bywają agresywne. Swoją rodzinę traktują jak stado; najczęściej wybierają sobie jednego przewodnika. Mogą być nieco nieufne w stosunku do obcych, choć niesprowokowane, zazwyczaj traktują ich jak powietrze. 

Większym problemem jest stosunek do innych psów. Szczególnie samce mogą mieć problem z zaakceptowaniem innych czworonogów swoim otoczeniu. Nie wolno pozwalać na wchodzenie w otwarte konflikty. Wilczaki czechosłowackie są bardzo silne i większość psów jest w stosunku do nich całkowicie bezbronna.

Wilczaki a lęk separacyjny

Rasa w perfekcyjny sposób łączy w sobie siłę i wytrzymałość wilka z ogromnym oddaniem w stosunku do człowieka, tak charakterystycznym dla owczarków niemieckich. To wielkie przywiązanie i skupienie na jednym przewodniku często prowadzi do lęku separacyjnego, który trudno wyeliminować. To prawdziwe przekleństwo rasy, dlatego jego przejawy trzeba jak najszybciej skorygować i pracować z psem.

Szkolenie wilczaka

Według opisu rasy wilczak czechosłowacki jest bardzo inteligentnym psem. Nie oznacza to jednak, że jego szkolenie jest proste. Wręcz przeciwnie, wymaga konsekwencji i znalezienia odpowiedniej metody. Wrodzona czujność wilczaka czechosłowackiego może sprawiać, że pies szybko się przebodźcowuje, trudno mu się skupić i czuje się niepewnie w dużej grupie ludzi. Sesje treningowe trzeba koniecznie urozmaicać, ponieważ wilczaki niezwykle szybko się nudzą. 

Trzeba pamiętać, że to młoda rasa. Charakter wilczaków czechosłowackich nadal się stabilizuje. W miarę możliwości wybieraj jak najbardziej doświadczone hodowle. 

Wilczak czechosłowacki – zdrowie

Zdrowie wilczaków czechosłowackich jest wyjątkowo dobre, podobnie jak odporność. Psy te, pomimo swoich dużych rozmiarów, dożywają w dobrym zdrowiu nawet 15. roku życia. W rasie nie zdarzają się żadne choroby genetyczne. Nawet dysplazja stawów biodrowych, która jest schorzeniem typowym dla dużych psów, praktycznie nie występuje. 

wilczak czechosłowacki zdrowie

Wilczak czechosłowacki – pielęgnacja

Gęsta, wilcza sierść przedstawicieli tej rasy nie przysparza zbyt wielu problemów przy pielęgnacji. Raz na jakiś czas wystarczy wyczesać ją w celu pozbycia się martwych włosów. Warto jednak zaznaczyć, że w okresie linienia wilczaki czechosłowackie gubią bardzo dużo sierści. Wówczas czesanie może okazać się konieczne nawet codziennie. 

Wilczak czechosłowacki – żywienie

Wilczaki czechosłowackie nie są szczególnie wybredną rasą, jednak odpowiednie żywienie jest kluczem do ich dobrego samopoczucia. Najlepiej zdecydować się na dietę BARF, czyli indywidualnie dobrane przepisy złożone z surowego mięsa, warzyw i suplementów. Dobrej jakości karmy komercyjne również będą dobrym wyborem. 

Szczeniaki i hodowla wilczaka czechosłowackiego

W Polsce nie ma zbyt wielu hodowli wilczaka czechosłowackiego. Możesz jednak znaleźć hodowców z ogromnym doświadczeniem, którzy wypuszczają w świat świetne szczeniaki użytkowe. Zawsze wybieraj zwierzęta ze sprawdzonego źródła. Hodowla powinna być zarejestrowana w ZKwP

Wilczak czechosłowacki – cena

Cena wilczaka czechosłowackiego z dobrej hodowli zarejestrowanej w FCI wynosi od 2,5 do 5 tysięcy złotych. Wiele oczywiście zależy od kryteriów ustalanych bezpośrednio przez hodowcę. 

Historia rasy – pies z dzikim przodkiem

Za ojca rasy uznawany jest Karel Hartl, który w 1955 postanowił przeprowadzić biologiczny eksperyment i skrzyżować jednego z użytkowych owczarków niemieckich z wilkiem karpackim. Chciał on sprawdzić, jak będą wyglądały urodzone w konsekwencji takiego związku szczenięta. Dla Hartla ważne było także to, czy będą one podatne na szkolenie. 

wilczak czechosłowacki historia

W wyniku eksperymentu okazało się, że mieszańce, szczególnie te szybko odbierane od matek, są inteligentne, odporne i stosunkowo chętne do pracy. Stworzono więc pierwsze linie i rozpoczęto prace hodowlane. Ostatni raz krew wilka została dodana do puli genetycznej na początku lat osiemdziesiątych. Od tamtej pory psy hodowane są wyłącznie w czystości rasy. 

Wilczak – rozwój wzorca

Wilczaki czechosłowackie były psami narodowymi Czechosłowacji, a po rozpadzie tego kraju patronat nad nimi przejęła Słowacja. Na drodze kompromisu ustalono jednak, że we wzorcu nie można wprowadzać żadnych zmian bez wcześniejszej konsultacji z czeskimi klubami rasy. 

FCI wstępnie uznała wilczaki za oficjalną rasę w 1989 roku, a pełne członkostwo w Federacji otrzymały one dziesięć lat później – w roku 1999. Do Polski trafiły one stosunkowo wcześnie, bo już w 1973 roku. Pierwsza rodzima hodowla – z Peronówki – została jednak zarejestrowana dopiero w 2000 roku. Hodowla ciągle działa, a wychodzące z niej psy otrzymują certyfikaty użytkowe i są bardzo cenione w całej Europie. 

Wilczak czechosłowacki – kto będzie dla niego dobrym opiekunem?

Wilczak czechosłowacki to rasa psów przeznaczona dla osoby, która jest bardzo doświadczona w wychowywaniu psów. Musi być też zdeterminowana, aby podporządkować zwierzakowi wiele elementów swojego życia. 

Wilczak czechosłowacki w rodzinie

Psy tej rasy niezwykle mocno przywiązują się do człowieka. Mają silny instynkt stadny i bardzo cierpią w samotności. W rasie częstym problemem jest silny lęk separacyjny, który zmienia psa w niszczyciela o olbrzymiej mocy, przez którym nie uchronią się żadne domowe sprzęty czy meble. Z tego powodu raczej nie zaleca się kupna przedstawiciela tej rasy osobie, która mało czasu spędza w domu. Nawet drugi pies nie zastąpi wilczakowi czechosłowackiemu jego ukochanego przewodnika. 

wilczak czechosłowacki w rodzinie

Wilczak czechosłowacki a otoczenie i praca

Wilczak czechosłowacki nie nadaje się do życia w mieście. Nadmiar miejskich bodźców szybko go przytłoczy i utrudni szkolenie oraz posłuszeństwo. W stosunku do dzieci pies ten zachowuje się raczej neutralnie, jednak nie słynie z ogromnej cierpliwości. Z tego powodu kontakty z najmłodszymi zawsze powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. 

Trzeba pamiętać, że wilczak czechosłowacki powstał w celu pełnienia służby w straży granicznej. To rasa użytkowa i pracująca, która potrzebuje rozwoju i nowych zadań. W roli psa do towarzystwa sprawdzi się tylko częściowo, wtedy kiedy będzie mógł sprawdzić się w pracy – na przykład sportach kynologicznych

Wilczak czechosłowacki – ciekawostki

Wilczak czechosłowacki jest jedną z dwóch hybryd psa i wilka, oficjalnie uznanych przez FCI za rasy. 

Wiele osób decyduje się na tego psa z uwagi na jego charakterystyczny wygląd. Tymczasem wilczak czechosłowacki jest psem o dużym temperamencie i silnym charakterze. Warto mieć to na uwadze przed podjęciem decyzji o wyborze tej rasy.

Popularne imiona dla psa rasy wilczak czechosłowacki

Popularne imiona dla psa rasy wilczak czechosłowacki to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy wilczak czechosłowacki?

Szczenięta wilczaka czechosłowackiego kosztują od 3500 zł do nawet 5000 zł.

Czy wilczak czechosłowacki jest agresywny?

Wilczaki czechosłowackie często uważane są za psy agresywne. Dotyczy to zwłaszcza osobników lękliwych i źle socjalizowanych. Mogą atakować zarówno inne zwierzęta, jak i ludzi, którzy mylnie odczytają ich zachowanie.

Czy wilczak czechosłowacki szczeka?

Psy te znane są z faktu, że prawie nie szczekają. Mogą natomiast głośno wyć.