Szwedzkie vallhundy to małe, energiczne psy, które towarzyszą człowiekowi od tysiąca lat. W połowie XX wieku rasa ta była bliska wyginięciu, jednak dzięki pracy paru hodowców udało się ją ocalić. Są towarzyskimi i rodzinnymi psami, jednak czy było tak zawsze?

Szwedzki vallhund – podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: samice ok. 31 cm, samce ok. 33 cm
masa ciała: od 9 do 14 kg
Szatasierść: średnio długi i szorstki włos okrywowy, miękki, gęsty podszerstek
maść: szara, szaro-brązowa, szaro-żółta, czerwono-brązowa z tzw. uprzężą
❤️ Długość życia12–15 lat
🐶 Charakterczujny, nieustraszony, energiczny

Szwedzki vallhund – opis

To niewielki pies o masywnej budowie ciała. Dorosłe samce osiągają do 33 cm wysokości, natomiast samice do 31 cm. Jeśli chodzi o wagę, waha się od 9 do 14 kg. Szwedzki vallhund ma średnio długą, twardą sierść, najczęściej w stalowo-szarym lub brązowo-szarym kolorze. Należy do psów krótkonożnych. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu jest proporcja wysokości do długości, która wynosi 2:3.

Historia rasy

Szwedzki vallhund w kraju swego pochodzenia nazywany jest „Västgötaspets”, co oznacza psa zachodnich Gotów. Nazwa odnosi się do największego plemienia wschodniogermańskiego. Początkowo psy hodowano, by pilnowały lub zaganiały bydło. Dodatkowo pełniły funkcję stróżów, dzięki czemu do dziś są wytrzymałe i odporne na ciężkie warunki pogodowe. Obecnie psy nie są wykorzystywane do żadnych prac. Największą popularnością cieszą się w Szwecji oraz innych krajach Skandynawii. Możemy spotkać je również w Holandii, Szwajcarii, Anglii oraz USA. W Polsce do dziś nie ma oficjalnej hodowli szwedzkich vallhundów.

Kliknij!
Szpic nordycki

Szwedzki vallhund – charakter

Szwedzki vallhund jest bardzo energicznym psem o radosnym usposobieniu. Uwielbia spędzać aktywnie czas, bawić się, a także węszyć. Wykazuje dużą chęć współpracy, jest pozytywnie nastawiony zarówno do innych psów, jak i do ludzi. Jest również łagodny, dlatego dobrze wychowany nie stanowi zagrożenia dla dzieci. Lubi uczyć się nowych rzeczy. Jest cierpliwy i nieagresywny. Może być nieco szczekliwy, szczególnie jako szczeniak, jednak tego zachowania da się oduczyć poprzez właściwe wychowanie.

Szwedzki vallhund – wymagania

Przede wszystkim należy pamiętać o dużej potrzebie ruchu. Mimo niewielkich rozmiarów, szwedzki vallhund powinien mieć przestrzeń, by móc się wybiegać. Dodatkowo nie powinien zostawać zbyt długo sam w domu. Psiak tej rasy potrzebuje uwagi oraz zabawy, najlepiej na świeżym powietrzu. Psy tej rasy są dosyć uległe, a dodatkowo lubią się uczyć. Dzięki tym cechom, z łatwością nauczysz psa odpowiedniego zachowania czy komend. Pamiętaj, by być konsekwentnym i cierpliwym.

Pielęgnacja szwedzkiego vallhunda

Szwedzki vallhund nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. W zupełności wystarczy dokładne szczotkowanie sierści raz w tygodniu. Jedyny ciężki moment to okres linienia, gdzie wypadająca sierść znajduje się w każdym możliwym punkcie domu.

Szwedzki vallhund – żywienie

Z uwagi na dużą ilość ruchu pies potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i minerały. Szwedzki vallhund zwykle nie należy do alergików, więc nie potrzebuje specjalistycznych karm. Ma duży apetyt, dlatego trzeba uważać, by go nie przekarmić. Z powodu krótkich łapek warto regularnie ważyć psa, ponieważ każdej dodatkowe kilogramy są dużym obciążeniem dla stawów.

Szwedzki vallhund – zdjęcia

Szwedzki vallhund – podsumowanie

Västgötaspets jest łagodnym i pełnym energii psem. Nie ma problemów w kontaktach z innymi psami oraz ludźmi. Szwedzki vallhund nie jest uparty ani agresywny, dzięki czemu również dzieci są bezpieczne w jego towarzystwie. Gdy zapewnisz mu odpowiednią ilość aktywności, zabawy i uwagi, nie będziesz miał większych problemów z jego wychowaniem.

Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.