Wstążki i chusty przypięte do obroży psa lub przy smyczy mogą być ozdobą dla zwierzęcia, ale niejednokrotnie umieszczane są celowo. Możesz spotkać się z żółtą lub czerwoną wstążką u psa. Co sygnalizuje ten szczególny kolor? Dlaczego niektórzy opiekunowie czworonogów decydują się na takie oznaczenie? Żółta wstążka u psa nie jest ozdobą, ale konkretnym sygnałem. Dowiedz się, jak zachowywać się wobec zwierzaka, który ma ją przy obroży. Przeczytaj nasz tekst!

Yellow Dog Project i symbol akcji, czyli żółta wstążka u psa

W kilkudziesięciu krajach na całym świecie od kilku lat działa Yellow Dog Project. Akcja została zainicjowana przez ludzi, którzy są właścicielami szczególnych psów. Celem jest zaakcentowanie i ostrzeżenie otoczenia, że pies potrzebuje przestrzeni lub po prostu nie lubi kontaktu z obcymi ludźmi. Symbolem akcji jest żółta wstążka u psa na smyczy lub wpięta do obroży czworonoga. Jeśli zobaczysz zwierzaka z żółtą wstążką, wiedz, że jego właściciel chce ograniczyć bodźce zewnętrzne, jakie do niego docierają.

Żółtą wstążkę u psa widać coraz częściej

Do akcji cały czas przyłączają się nowi właściciele czworonogów na świecie. W sumie jest ich już ponad milion. Podkreślają, że żółta wstążka u psa to nie żadna fanaberia czy próba wyróżnienia czworonoga z tłumu innych na spacerach. Cel to bowiem ochrona przed niechcianym kontaktem. Taki niepozorny symbol może ustrzec postronne osoby przed atakiem ze strony wystraszonego zwierzęcia.

Wsparcie dla psów z żółtą wstążką również w Polsce

Nie tylko za granicą, lecz także w Polsce pies z żółtą wstążką może liczyć na wsparcie. Yellow Dog Project jest wspierany przez Fundację Dobrych Zwierząt. Organizacja udostępnia materiały, które wyjaśniają, co oznacza żółta wstążka u psa i jak ją wykorzystywać. Najważniejsze jest to, by jak najwięcej osób dowiedziało się o takim projekcie i potrafiło dobrze interpretować kolory wstążek i ich znaczenie u psa.

Żółta wstążka przy obroży psa – dla jego dobra

Psy z różnych powodów mogą nie lubić kontaktu z ludźmi. Czasem są nieufne w stosunku do obcych i stresują się, gdy ktoś chce je pogłaskać. Niektóre zwierzaki były źle traktowane w przeszłości – bite, a nawet katowane. Trudna przeszłość psa zawsze rzutuje na jego zachowanie. Jeśli ktoś pochyla się nad nim, czworonóg może zareagować agresją. Właściciele są tego świadomi, dlatego przyczepiają żółtą wstążkę do smyczy psa, aby ostrzec przed zbyt bliskim podchodzeniem do zwierzęcia na spacerze.

Jakie psy mogą mieć żółtą wstążkę?

Nie jest to jedyna sytuacja, w której wykorzystywana jest żółta wstążka u psa. Oprócz tego właściciel może chcieć ograniczyć jego kontakty z innymi w związku:

  • z przebytą niedawno chorobą;
  • z niedawnym zabiegiem;
  • z rehabilitacją zwierzęcia;
  • z zachowaniami agresywnymi;
  • z kwarantanną;
  • ze starością;
  • z cieczką.

Umieszczenie żółtej wstążki na smyczy psa lub w innym widocznym miejscu powinno być jasnym sygnałem, że lepiej do takiego zwierzęcia zbyt blisko nie podchodzić.

Czy żółta wstążka u psa to oznaka jego agresji?

Jak widzisz, pies z żółtą wstążką nie musi należeć do agresywnych. Może mieć problemy zdrowotne, a czasem jego właściciel nie chce, by miał kontakt z innymi czworonogami na spacerze. Wstążka przywiązana do smyczy już z daleka powinna dawać jasny sygnał, że nie życzysz sobie bliższych kontaktów ze swoim zwierzęciem. Jest komunikatem, który musi być dobrze interpretowany przez wszystkich. Dlatego warto propagować ideę żółtej wstążki u psa, by unikać nieporozumień i stresujących sytuacji.

Co zamiast żółtej wstążki?

Żółta wstążka przy obroży psa lub smyczy nie jest jedynym oznaczeniem, jakie możesz zastosować. Zamiast żółtej wstążki możesz wykorzystać żółtą chustę dla psa, bandanę, całą obrożę czy szelki. Być może osoby w twoim otoczeniu nie od razu zrozumieją przekaz żółtej wstążki u psa. Możesz więc odpowiadać na wszelkie pytania i tłumaczyć, jaka jest symbolika. Najważniejsze komunikaty, które pies chce dzięki tobie przekazać, to „nie dotykaj i nie głaszcz” oraz „nie podchodź do mnie blisko ze swoim pupilem”.

Nie tylko żółta wstążka u psa, czyli szanowanie cudzej przestrzeni

Nawet jeśli pies nie ma żółtej wstążki przy obroży, nigdy nie podchodź do cudzego zwierzęcia i nie zmuszaj go do kontaktu. Musisz szanować przestrzeń nie tylko innych ludzi, lecz również zwierząt. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, obok jakiego zwierzaka przechodzisz. Być może mijasz czworonoga po traumatycznych przeżyciach albo takiego, który jest po chorobie. Kontakt z innymi psami niż twój pupil powinien być rozważny. Pamiętaj o tym!

Żółta wstążka u psa to symbol propagowany od niedawna, ale warto wiedzieć, co oznacza. Nie zapominaj, że niektórzy właściciele nie życzą sobie kontaktu z ich czworonogiem, z różnych powodów. Teraz już wiesz, że taka wstążeczka nie jest ozdobą, lecz komunikatem. Jeśli ją zobaczysz, będziesz mógł poprawnie zinterpretować przekaz.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)