Podstawowe informacje o shiba inu

Ogólny wyglądmały, harmonijny, muskularny pies o szybkim, swobodnym i pięknym chodzie
Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 37 cm, psy ok. 40 cm;
masa ciała: suki od 6,8 do 9 kg, psy od 8 do 11 kg
Szatasierść: szorstki, prosty włos okrywowy; gęsty, miękki podszerstek;
maść: sezamowa, rudo-sezamowa, ruda, czarna podpalana, czarna sezamowa; wszystkie kolory z urajiro (białymi znaczeniami charakterystycznymi dla rasy)
Długość życia12–15 lat
Charakterwierny, temperamentny, czujny
PochodzenieJaponia
Użytkowośćpies myśliwski do polowania na ptaki i drobną zwierzynę; pies do towarzystwa
Klasyfikacja FCIgrupa 5 (szpice i psy ras pierwotnych), sekcja 5 (szpice azjatyckie i rasy pokrewne); nie podlega próbom pracy

Japońska rasa psów, jaką jest shiba inu, znana jest większości osób. Shiba inu ma szeroką czaszkę o wyraźnie zaznaczonym stopie. Powinien mieć czarny nos oraz ciemnobrązowe, trójkątne oczy. Uszy psa są raczej małe, o trójkątnym kształcie i stojące. Shiba ma prosty i mocny grzbiet oraz szeroką klatkę piersiową. Kończyny sprawiają wrażenie mocnych i dobrze umięśnionych. Ogon jest wysoko osadzony, gruby i zagięty nad grzbietem. Kiedy jest opuszczony, sięga stawów skokowych. 

shiba inu pies z wyciągniętą łapą patrzy mądrze

Shiba inu – umaszczenie i sierść

Włos okrywowy shiby jest raczej szorstki i prosty, podszerstek natomiast bardzo gęsty i miękki w dotyku. Dopuszczalne maści to:

  • ruda;
  • sezamowa;
  • czarna sezamowa;
  • ruda sezamowa;
  • czarna podpalana. 

Bardzo ważne jest, aby wszystkie kolory miały tzw. urajiro. To biała sierść na bokach kufy, policzkach, żuchwie, klatce piersiowej, szyi, brzuchu, wewnętrznej stronie nóg oraz spodniej części ogona. 

Jaki charakter mają shiba inu?

Shiba należy do czworonogów bardzo silnych i niezależnych. Wynika to po części z jego wielowiekowego hodowania jako psa łowieckiego, który miał przetrwać w najbardziej skrajnych i trudnych warunkach. Dlatego, mimo że obecnie shiby traktuje się jako psy do towarzystwa, nie można zapominać o ich naturze. Osoby spodziewające się prorodzinnego, wylewnego czworonoga może spotkać pewne rozczarowanie. Charakter shiba inu sprawia, że to rasa odpowiednia dla osób, które naprawdę znają się na psach, szczególnie tych bardziej wymagających.

Jaki temperament mają psy rasy shiba inu?

Nie oznacza to jednakże, że psy rasy shiba inu nie przywiązują się do właścicieli – wręcz przeciwnie. Są to psy wesołe i przyjacielskie, które bywają wręcz zazdrosne o swoich opiekunów i często mocno zabiegają o ich względy. Jednocześnie należy nauczyć się szanować granice tych czworonogów, bo czasami potrzebują chwil wyciszenia i samotności. Shiby muszą same zdecydować o momencie, w którym zechcą okazać swoim bliskim czułość i sympatię. Bliskość jest dla nich ważna, jednak nie należy psów do niej przymuszać. Pamiętaj o tej informacji o rasie shiba inu w codziennym życiu, jeśli masz takiego zwierzaka w otoczeniu.

Shiba inu w szelkach i na smyczy

Cechy idealnego właściciela dla shiba inu

Shiba inu to rasa dość wymagająca. Osoby, które nie są zaznajomione z jej potrzebami albo wręcz dopiero rozpoczynają przygodę z wychowywaniem psów, nie powinny w pierwszej kolejności decydować się na shibę. Zdecydowanie nie jest to pies dla początkujących.

Chociaż czworonogi rasy shiba inu potrafią być wyjątkowo ciepłe i wesołe, a swoich opiekunów kochają ponad wszystko, nie wolno zapominać o ich upartej i niezależnej naturze. Wychowanie i nauczanie psów posłuszeństwa to nie lada wyzwanie. Mają też duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Psy poleca się raczej sportowcom albo po prostu osobom, które cenią sobie ruch. 

Shiba inu – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Zapewnienie psom odpowiedniej dawki ruchu jest ważne także w kontekście rozładowania ich energii. Jeżeli opiekun shiby nie podejmie się dostarczenia swojemu czworonogowi codziennej aktywności fizycznej, musi liczyć się z tym, że stanie się on niespokojny i może zacząć niszczyć przedmioty w mieszkaniu. Psom shiba inu warto dać okazję do wybiegania się i rozładowania emocji.

Gdy zastanawiasz się, jak trenować psa rasy shiba inu, pamiętaj o tym aby spacery odbywały się na znanym i zabezpieczonym terenie. Silny instynkt łowcy może bowiem wziąć nad psem górę i, w przypadku zwęszenia zwierzyny, czworonoga nie sposób będzie odwołać. 

Shiba inu z łapkami na oczach

Shiba inu – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Ze względu na bardzo silny instynkt łowiecki psów rasy shiba inu, nie powinny one mieszkać z kotami lub innymi mniejszymi zwierzętami. Możliwe, że psy wychowujące się od szczeniaka z kotem będą tolerować jego obecność i nie zachowają się wobec niego agresywnie, jednakże warto mieć na uwadze, że zawsze istnieje takie ryzyko. Instynktu i pewnych odruchów nie da się w pełni oduczyć. Charakter shiba inu jest w tym naprawdę dużą przeszkodą.

Shiby tolerują inne psy, szczególnie jeżeli razem dorastały i dobrze się znają. Nieszczególnie lubią natomiast obecność obcych psów, zwłaszcza na swoim terytorium. Odpowiednio zsocjalizowane, nie będą agresywne, mogą jednak być nieufne i zdystansowane. To ważna informacja o rasie shiba inu!

Shiby bardzo lubią towarzystwo dzieci. Jeżeli najmłodsi wiedzą, jak odpowiednio postępować z psami, a czworonogi przeszły odpowiednie szkolenie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby, pod opieką osoby dorosłej, spędzały czas na wspólnej zabawie. Shiba inu nie nadaje się natomiast na rasę dla osoby starszej. W większości przypadków seniorzy nie dadzą rady z wychowaniem psa tak niezależnego i energicznego. 

Shiba inu – szkolenie

Jakie są metody treningowe dopasowane do shiba inu?

Psy rasy shiba inu są bardzo aktywne. Co to oznacza i czy wiesz, jak trenować psa rasy shiba inu? Codzienne spacery oraz spora dawka ćwiczeń i zabaw będzie niezbędna do zaspokojenia potrzeby ruchu. Energię i chęć do aktywności tych psów warto wykorzystać podczas nauki komend. Chociaż shiby są bardzo inteligentne, upór i niezależność mogą utrudniać im przyswojenie pewnych norm, nie zawsze chcą także słuchać poleceń. Nauka poprzez zabawę, szczególnie odpowiednio zróżnicowaną i motywowaną ze strony opiekuna, może stanowić bardzo dobre rozwiązanie. 

Motywatorem dla psa rasy shiba inu może być także jedzenie. Charakterystyka shiba inu to właśnie łakomstwo (i to wyjątkowe!) i chęć zapracowania na przysmak za wszelką cenę podczas ćwiczenia sztuczek oraz nauki komend. Warto przy tym pamiętać, że zbyt duża ilość jedzenia może doprowadzić do nadmiernego tycia, trzeba zatem zwracać bardzo dużą uwagę na dietę shiby. 

Jak dbać o zdrowie shiba inu?

Shiba inu żyje nawet do szesnastu lat. Mimo tego rasy nie omijają niektóre problemy i schorzenia, na które potencjalni opiekunowie powinni zwracać szczególną uwagę. Oto najczęstsze choroby rasy shiba inu.

Shiba inu na śniegu

Jakie są najczęściej występujące choroby u shiba inu?

Do rzadkich, jednak występujących u psów rasy shiba inu chorób zalicza się także dysplazję stawów biodrowych oraz zwichnięcia rzepki. Czworonogom zdarzają się również choroby oczu, np. jaskra. Warto zatem uważać podczas szczególnie intensywnych ćwiczeń z psami oraz regularnie badać ich oczy, celem szybkiego wykrycia schorzenia.

Psom rasy shiba inu zdarzają się alergie o różnym podłożu. Warto również badać tarczycę czworonogów, bywa bowiem, że zapadają one na jej niedoczynność. 

Dieta i żywienie – jak dopasować do shiba inu?

Jak już pisaliśmy, charakterystyczne dla shiba iny jest ogromne łakomstwo. Z uwagi na to psy mają niestety skłonność do tycia, dlatego należy bardzo uważnie kontrolować ilość jedzenia, którą podaje się czworonogom. Z drugiej strony psy shiba nie będą wybredne pod względem serwowanego im pożywienia i na pewno z chęcią zjedzą większość przygotowywanych dla nich posiłków. Warto jednak przy tym pamiętać, aby dieta zawierała karmę dobrej jakości, kupną lub zrobioną przez opiekuna, aby dostarczać psu właściwą ilość składników odżywczych. Karma gorszej jakości może sprawić, że waga shiba inu niebezpiecznie się zwiększy!

Jak zostało już wspomniane, rasa shiba inu skupia ogromne łakomczuchy, zdolne do zjedzenia większości serwowanych im pokarmów. Przez ten fakt czworonogi mają tendencję do nadmiernego przybierania na wadze, co może prowadzić do innych, ogólnych problemów ze zdrowiem. Należy uważnie kontrolować jadłospis, aby nie doprowadzić psów rasy shiba inu do nadwagi. Nie zapominaj też o odpowiednim poziomie aktywności shiba inu.

Nierzadko psom rasy shiba inu towarzyszą problemy związane z układem pokarmowym, najczęściej wynikające ze zbyt szybkiej zmiany karmy. Nową dietę należy wprowadzać stopniowo, by powoli przyzwyczajać do niej organizm psa. Zainteresuj się opiniami o shiba inu w sieci – inni właściciele podpowiedzą, co sprawdziło się w przypadku ich pupilów.

Shiba inu na kolanach opiekuna

Jak pielęgnować psy rasy shiba inu?

Pielęgnacja sierści psów shiba inu nie należy do skomplikowanych ani czasochłonnych. Czworonogi nie linieją intensywnie, za wyjątkiem okresu wiosennego i jesiennego, dlatego ich wyczesywanie nie musi być częste. W okresie linienia szczotkowanie należy przeprowadzać kilka razy w tygodniu. Jeśli chodzi o kąpiele, wystarczą ok. 2-3 razy w roku. Częstsze mycie nie jest im szczególnie potrzebne – shiba należy bowiem do rasy psów, która wylizuje sierść i zachowuje przez to czystość. 

Shiba inu to niestety kolejny przedstawiciel ras, które stały się modne. Bardzo często oznacza to, że potencjalni właściciele nie zdają sobie sprawy z wymagań i charakteru takiego psa. Jeśli rozważasz wzięcie psa rasy shibu ina, pamiętaj, że to pies, który będzie raczej współlokatorem, nie maskotką.

Wprowadzenie szczeniaka rasy shiba inu do nowego domu

Wprowadzenie szczeniaka rasy shiba inu do nowego domu to ekscytujący czas, który wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i cierpliwości. Shiba inu potrzebuje stabilnego i spokojnego środowiska, aby dobrze się adaptować. Na początku ważne jest wyznaczenie bezpiecznego miejsca dla szczeniaka, gdzie będzie miał swoje legowisko i zabawki. Początkowe dni w nowym domu powinny obejmować stopniowe zapoznawanie szczeniaka z różnymi częściami domu, jego mieszkańcami oraz z ustaloną rutyną dnia, taką jak godziny karmienia i spacerów. 

Shiba inu szczeniaki z kobietą

Historia i pochodzenie rasy shiba inu

Shiba inu należy do bardzo starych, pierwotnych ras. Psy pochodzą z górzystych obszarów znajdujących się nieopodal Morza Japońskiego. W zależności od dokładnego miejsca, w którym hodowano rasę, poszczególne osobniki różniły się nieco swoim wyglądem. Shiba inu używano do polowań, głównie na ptaki oraz drobną zwierzynę. 

Pochodzenie i rozwój rasy shiba inu

Historia shiba inu nabiera tempa pod koniec XIX w. i na początku XX w. To wtedy polowanie z psami shiba inu urosło w Japonii do rangi sportu. Zaczęto wówczas bowiem sprowadzać z Anglii takie rasy jak pointery czy setery, które krzyżowano z psami rasy shiba inu. Stało się to tak powszechne, że pierwotna rasa niemal wyginęła. Dopiero pod koniec lat 20 XX wieku zainteresowano się jej ochroną. W 1934 r. ujednolicono wzorzec shiba inu, a trzy lata później rasa psa shiba inu stała się pomnikiem przyrody. 

Obecność rasy shiba inu w Polsce

Psy rasy shiba inu pojawiły się w Polsce po raz pierwszy w 1992 roku i nie jest zbyt popularna do dziś, chociaż w kraju można znaleźć kilkadziesiąt hodowli shiba inu. 

Shiba inu w szelkach jesienią

Ciekawe fakty i rekordy rasy shiba inu

Czego nie wiesz o rasie shiba inu?

  • Słowo „shiba” oznacza „małego psa”.
  • Rasa psa shiba ina należy do najpopularniejszych w Japonii. 
  • Shiba inu to nie tylko niezwykle urodziwy psiak, ale także wierny przyjaciel z dużym temperamentem. Wymaga dosyć doświadczonego opiekuna, jednak jeśli poświęcisz mu odpowiednio dużo czasu, będzie twoim najwierniejszym towarzyszem przez wiele lat.

Znane historie związane z rasą shiba inu

Shiba inu zdobył ogólnoświatową popularność dzięki psu tej rasy imieniem Kabosu, który internautom jest doskonale znany jako wspomniany już Pieseł (Doge). Charakterystyczne dla tego memu jest zdjęcie Kabosu z zabawnym i zamyślonym wyrazem twarzy, które często towarzyszy zabawnym, niegramatycznym tekstom wokół głowy psa. Wizerunek psiaka przyczynił się nawet do powstania kryptowaluty Dogecoin.

Pieseł

Kabosu odszedł 18 sierpnia 2023 roku, w wieku 12 lat. Pod koniec życia jego stan życia mocno się pogorszył.

Jaką rolę odgrywają psy rasy shiba inu w pracy i służbie?

Prócz bycia świetnymi łowcami, shiby zalicza się do psów odpowiednich do pilnowania domu i rodziny. Czworonogi są bardzo czujne i raczej nieufne w stosunku do obcych. Nie okazują jednak strachu i, w razie zagrożenia, potrafią głośno zakomunikować je opiekunom. 

Pomimo niezależnego charakteru shiba inu nie czuje się dobrze, kiedy zostaje całkowicie sama. Chociaż ceni sobie spokój, nie oznacza to, że nie potrzebuje obecności swoich opiekunów. Dłuższa absencja bliskich może dać się psu we znaki, dlatego zdecydowanie warto przyzwyczajać shibę do chwil, które będzie musiała spędzić sama.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy shiba inu?

Ile kosztuje shiba inu? Cena za rodowodowe psy tej rasy wynosi średnio od 3500 do 10000 zł. Oczywiście będzie ona zależała od wieku i płci psa, ilości szczeniąt w miocie oraz, przede wszystkim, renomy hodowli. Ważne, aby była zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce. Co istotne, w Polsce nie ma zbyt wielu miejsc zajmujących się hodowlą tej rasy. Wszystko to musisz wziąć pod uwagę, ponieważ może się zdarzyć, że jedyną opcją zakupu psa będzie zapisanie się w kolejkę – nawet przed narodzinami miotu. Cena shiba inu może się wtedy okazać wyższa!

Jak długo żyją psy rasy shiba inu?

Ile wynosi długość życia shiba inu? Psy tej rasy są znane z raczej długiego życia. To, ile lat żyje shiba inu, wynika przede wszystkim z warunków zapewnianych psiakowi, ale zazwyczaj jest to od 12 do 16 lat. Kluczowe dla długowieczności shiby są zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia, dostęp do opieki weterynaryjnej i ogólne dobre warunki życia. Psy te są z natury dość odporne na choroby.

dwa psy Shiba inu bawią się

Czy rasa shiba inu jest łatwa do szkolenia?

Shiba inu, choć inteligentna, nie jest uważana za rasę łatwą do szkolenia. Ich niezależny charakter i uparta natura mogą stanowić wyzwanie dla właścicieli, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają doświadczenia w pracy z psami. Shiby często mają własne zdanie na temat tego, co uważają za interesujące lub wartościowe, co może utrudniać skupienie ich uwagi podczas treningu.

Czy shiba inu jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Czy shiba inu w mieszkaniu to coś, co ma rację bytu? Tak, ta rasa jest odpowiednia dla mieszkańców bloków i kamienic! Ważne jest zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków mieszkaniowych. Shiba inu może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku, ale dom z ogrodem daje psu więcej możliwości do przebywania na świeżym powietrzu. Rasa ta nadaje się dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza starszymi, ale może nie być najlepszym wyborem dla osób starszych. Nie skazuj także shiba inu na życie w małej przestrzeni, bez dostępu do terenów zielonych!

Shiba inu infografika

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 257 09.02.2017/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/257.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, rewizja i uzupełnienie tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 30.10.2016.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.