Rottweiler to rasa, która stała się niezwykle popularna w naszym kraju po przekształceniach systemowych. Dzisiaj można odnieść wrażenie, że sympatia naszych rodaków do psów tej rasy przeminęła razem z latami dziewięćdziesiątymi. Faktycznie, obecnie rottweilery znajdziemy głównie w domach pasjonatów rasy. Mimo wszystko kupno szczenięcia nie jest szczególnie trudne. Nic dziwnego, że rottweiler ma swoich oddanych miłośników – to świetny pies stróżujący i bardzo wierny przyjaciel. Sprawdź, dla kogo ta rasa będzie dobrym towarzyszem!

Rottweiler – opis rasy i usposobienie

Czaszka rottweilera jest dość szeroka, szczególnie pomiędzy uszami i w obrębie szczęki. Stosunek między długością kufy a mózgoczaszki waha się w od 1 do 1,5. Nos tego psa jest duży i szeroki, o czarnej barwie. Oczy rottweilerów mają kształt migdałów, bardzo ciemny kolor i dobrze przylegające powieki. Ich uszy natomiast są trójkątne i szeroko rozstawione, przez co niekiedy głowa sprawia wrażenie jeszcze szerszej. 

Rottweiler – waga

Rottweiler to duży pies, już na pierwszy rzut oka sprawiający wrażenie bardzo wytrzymałego i masywnego. Dorosłe osobniki płci męskiej osiągają w kłębie wielkość od 61 do 68 cm, suki zaś mierzą od 56 do 63 cm. Waga rottweilerów waha się od 45 do 54 kg (w przypadku psów) oraz od 42 do 50 kg (w przypadku suk). 

Zobacz też:
Wiek psa – jak się go liczy? Jak długo żyją psy?

Rottweilery – budowa i umaszczenie

rottweiler-waga

Rottweilery są psami bardzo umięśnionymi i sprawnymi. To zwierzaki krzepkie, o harmonijnej i proporcjonalnej budowie ciała. Grzbiet rottweilerów jest prosty i mocny, zaś ich klatka piersiowa – szeroka i wyraźnie umięśniona. W Polsce niedozwolone jest cięcie ogonów rottweilerów. Pozostawione naturalnie są mocne i dość długie – opuszczone sięgają co najmniej pięt. 

Umaszczenie psów rasy rottweiler jest czarne, z wyraźnym, czerwono-brązowym podpalaniem na:

  • policzkach;
  • kufie;
  • szyi;
  • klatce piersiowej;
  • łapach oraz pod nasadą ogona. 

Ich sierść składa się z włosa okrywowego (średniej długości, mocno przylegający i dość twardy) i podszerstka, który nie powinien wystawać ponad włos okrywowy. 

Rottweiler – charakter 

Wbrew opiniom, jakie krążą w przestrzeni publicznej o psach rasy rottweiler (agresywne i niebezpieczne), są to molosy wyjątkowo przyjazne i oddane swoim opiekunom. Chociaż wszystko zależy oczywiście od odpowiedniego wychowania psa, to większość przedstawicieli rasy cechuje opiekuńczość i czułość. 

Są one także dość spokojne i zrównoważone, szczególnie jeśli już od szczeniaka są właściwie socjalizowane. To psy wyjątkowo odważne, które są nieufne wobec obcych, a zarazem przywiązane do swojej rodziny. Dzięki takim cechom rottweilery doskonale sprawdzają się w roli psów obronnych.

Wszystko o rottweilerach w kwestii szkolenia

Rottweilery należą do rasy psów o dużej inteligencji. Szybko uczą się nowych sztuczek i z dużym zapałem podchodzą do ćwiczeń, szczególnie tych związanych z ruchem na świeżym powietrzu. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że mają silny charakter i bywają uparte, dlatego szkolenie musi być jednocześnie łagodne, stanowcze i konsekwentne. Jakiekolwiek brutalne postępowanie względem rottweilera poskutkuje wykształceniem u psa zachowań nieprzewidywalnych i agresywnych.

rottwieler-szkolenie

Rottweiler, który musi wyładować energię

Rottweilery to psy energiczne, które potrzebują sporej dawki ruchu. Aktywność fizyczna pod postacią spacerów to zdecydowanie za mało. Konieczne będą stałe treningi i dużo zabawy, aby potrzeba ruchu została u rottweilera zaspokojona. W przeciwnym wypadku pies może stać się sfrustrowany i zacząć niszczyć znajdujące się w jego otoczeniu przedmioty. 

Zobacz też:
Pies w samochodzie – jak go przewozić bezpiecznie? Czy istnieją przepisy o przewozie psów?

Rottweiler – zdrowie 

Długość życia rottweilerów wynosi średnio od 8 do 11 lat. To silne i bardzo wytrzymałe psy, które jeśli pozostają pod opieką odpowiedzialnych, doświadczonych opiekunów, przez większość życia pozostają zdrowe. Niestety, nie oznacza to, że tej rasy nie dotykają niektóre schorzenia.

Typowe schorzenia rottweilerów

Do najczęstszych problemów, jakich doświadczają rottweilery, należą m.in. dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, co stanowi typowe schorzenie dużych ras psów. Oprócz tego rottweilerom zdarza się cierpieć na różnego rodzaju alergie i problemy ze skórą. Nierzadko dochodzi u nich także do skrętu żołądka czy młodzieńczego zapalenia kości.

Profilaktyka to podstawa

Do dość powszechnych chorób należą także schorzenia oczu, jak entropium i ektropium. Należy też monitorować serce rottweilerów – regularne badania u weterynarza powinny pomóc odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Czasami u psów rasy rottweiler pojawiają się także nowotwory (np. kostniakomięsak). 

Musisz pamiętać, że odpowiednia profilaktyka i systematyczne badania pozwolą na utrzymanie pupila w dobrym zdrowiu, a w razie kłopotów – na ich wczesne wykrycie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Rottweiler – pielęgnacja 

rottweiler-profilaktyka

Pielęgnacja sierści rottweilerów nie należy do trudnych zadań, jednak pamiętaj o kilku jej ważnych aspektach. Chociaż psy tej rasy nie posiadają długiego włosia, należy traktować je z odpowiednią troską. Regularne, cotygodniowe wyczesywanie i przecieranie zabrudzeń wilgotną ściereczką to podstawowe minimum, o którym należy pamiętać, jeśli chcesz, aby sierść czwonoga prezentowała się zdrowo i pięknie. W okresie linienia (dwa razy do roku) czesanie może odbywać się parę razy w tygodniu. 

Pamiętaj, że u rottweilerów nierzadko występują alergie skórne, a zatem należy uważać na stosowanie kosmetyków do kąpieli. Mycie psów powinno być czynnością sporadycznych, a do jego przeprowadzania należy stosować wyłącznie delikatne szampony przeznaczone dla psów.

Rottweiler szczeniak i dorosły pies – odżywianie

Rottweilery powinny dostawać karmę wysokiej jakości, która jest przeznaczona dla dużych ras. Szczególnie ważne jest odpowiednie żywienie szczeniaków, które często są bardzo energiczne i potrzebują pokarmu, aby mogły wyrosnąć na zdrowe i silne psy. Jednocześnie musisz mieć na uwadze, że wśród psów rasy rottweiler często zdarzają się osobniki niezwykle łakome. Psy są pełne energii, ale powinieneś uważać, aby ich nie przekarmić. Ponadto, ze względu na ryzyko wystąpienia skrętu żołądka, rottweilery powinny odpoczywać po każdym posiłku. 

Zobacz też:
Szpic miniaturowy – rasa, która podbiła media społecznościowe

Rottweiler a skrajna temperatura

Dzięki krótkiej, ale i gęstej sierści oraz podszerstkowi rottweilery dobrze czują się w dni chłodne oraz podczas niezbyt korzystnych warunków pogodowych, jak w czasie deszczu czy śniegu. Niezbyt dobrze znoszą natomiast upały. W okresie występowania wysokich temperatur musisz zapewnić im dużo chłodnej, czystej wody oraz zacienione miejsce, w którym będą mogły odpocząć. Trzeba też ograniczyć ich wysiłek fizyczny do minimum.

Rottweiler – hodowla 

rottweiler-hodowla

Wybór odpowiedniej hodowli będzie miał niebagatelne znaczenie dla wyboru psa rasy rottweiler. Zależy ci na wspieraniu miejsc etycznych, których właściciele dbają o zdrowie i prawidłowy rozwój psów? Warto poświęcić chwilę, aby dokładnie prześledzić, co o poszczególnych hodowlach mają do powiedzenia np. wielbiciele danej rasy. 

Zanim podejmiesz decyzję o przygarnięciu szczenięcia, musisz mieć również świadomość, że ta rasa znajduje się w tzw. wykazie psów agresywnych. Aby móc wziąć pod opiekę rottweilera, należy postarać się o właściwe pozwolenie od urzędu miasta lub gminy. 

Rottweiler – cena 

Renoma hodowli, a także wiek oraz płeć mają niemały wpływ na cenę za psa rasy rottweiler. Szacowana kwota, jaką należy zapłacić za szczenię, waha się od 3 do nawet 7 tysięcy złotych. 

Rottweiler – historia rasy 

Rottweilera zalicza się do jednej z najstarszych ras psów. Przodkowie molosów towarzyszyli już rzymskim legionistom. Pilnowały bydła i chroniły ludzi przed zagrożeniem. 

Rottweiler – nazwa

Skąd pochodzi nazwa psów, o których mowa? W okolicy miasta Rottweil w Niemczech skrzyżowano je z lokalnie występującymi czworonogami. Początkowo rottweilery służyły głównie rzeźnikom, dlatego psy określano mianem Rottweiler Metzgerhund, czyli rzeźnicki pies z Rottweil. Wykorzystywano go już nie tylko jako psa stróżującego czy pasterskiego. Z czasem zdał bowiem także egzamin na psa pociągowego. 

rottweiler-nazwa

Rottweilery w Polsce

Wraz z nastaniem XX wieku rottweilery poczęto także „zatrudniać” w charakterze psów policyjnych. Pierwszy klub hodowców rottweilerów powstał w 1907 r. w Niemczech. Do Polski psy trafiły zaś niedługo przed II wojną światową i zagościły w sercach bardzo wielu osób, które doceniły ich inteligencję oraz przyjacielski, czuły charakter. 

Zobacz też:
Małe psy i wielka frajda. Poznaj najpopularniejsze małe psy rasowe!

Rottweiler – dla kogo? 

Rottweilery to przede wszystkim psy nad wyraz aktywne. Codzienna dawka treningów i długich spacerów sprawia im przyjemność, ale przede wszystkim pozwala rozładować nagromadzoną energię w zdrowy sposób. Zdecydowanie nie jest to zatem rasa dla osób, które stronią od aktywnego trybu życia. 

Rottweiler, czyli pies dla aktywnych

Rottweilery stanowią natomiast psy idealne dla sportowców, dla których ruch jest nieodłączną częścią ich życia. Chociaż dla psów najlepszy byłby oczywiście dom z dużym ogrodem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamieszkały w mieszkaniu w mieście. Warunkiem jest jednak to, aby mogły poświęcić się aktywności fizycznej. 

Rottweiler a inne zwierzaki

Rottweilery są doskonałymi stróżami i nierzadko przejawiają instynkt łowiecki. W stosunku do innych psów i kotów zamieszkujących to samo miejsce zachowują zwykle bezpieczny dystans. Musisz mieć jednak na uwadze, że ich natura może wziąć górę np. przy ucieczce czy gwałtowniejszym ruchu mniejszego zwierzęcia. Jeżeli chcesz, aby rottweiler dogadywał się z innymi stworzeniami, należy zadbać o jak najlepsze jego wychowanie i socjalizację – w przeciwnym razie spotkanie zwierząt może zakończyć się tragicznie. 

Rottweilery a dzieci i osoby starsze

Rottweilery uwielbiają towarzystwo dzieci. Są wobec nich troskliwe i niezwykle delikatne – niektórzy zwracają uwagę, że potrafią być aż nadto opiekuńcze. Rottweiler będzie zatem dobrym psem do domu z dzieckiem, pod warunkiem, że każda wspólna zabawa będzie się odbywać pod czujnym okiem osoby dorosłej. Rottweilery nie będą zaś dobrymi towarzyszami dla osób starszych. Są to psy bardzo silne i wymagają codziennej dużej dawki ruchu. Osoby w podeszłym wieku mogą nie sprostać oczekiwaniom czworonogów tej rasy.

Czy rottweiler to dobry wybór na pierwszego psa?

Rottweilery to psy sympatyczne i oddane rodzinie. Uwielbiają towarzystwo swoich bliskich i raczej nie przepadają za samotnością. Jednocześnie zdecydowanie nie nadają się one na pierwsze psy. Potrzeba bowiem znacznej wiedzy o rasie i jej wymaganiach, aby wychować pupila, który będzie posłuszny i przyjazny dla innych zwierząt i ludzi. 

Zobacz też:
Kynofobia – paniczny lęk przed psami. Czy da się z tym walczyć?
rottweiler-dobry wybór

Rottweiler – ciekawostki o rasie

Do znanych miłośników rottweilerów należą m.in. Bruno Mars, Leonardo DiCaprio, Hayden Panettiere i Will Smith – rodzina tego ostatniego ma kilka psów owej rasy.

Wraz z owczarkami niemieckimi i labradorami, rottweilery pomagały w przeszukiwaniu gruzów World Trade Center, aby można było odnaleźć rannych. 

Rottweiler to wbrew pozorom bardzo przyjazny i czuły pies. Chociaż w stosunku do obcych zachowuje dystans, to dobrze wychowany nigdy nie stanie się agresywny. Świetnie sprawdzi się w domach doświadczonych opiekunów.

Nazwa tej rasy jest dosyć problematyczna, jest pisana jako: rotweiler, rotwailer, rodwailer czy rotwajler.