Rottweiler to pies, który stał się niezwykle popularny w naszym kraju po przekształceniach systemowych. Dzisiaj można odnieść wrażenie, że sympatia naszych rodaków do tych psów przeminęła razem z latami dziewięćdziesiątymi. Faktycznie, obecnie rottweilery znajdziemy głównie w domach pasjonatów rasy. Mimo wszystko kupno szczenięcia nie jest szczególnie trudne. Nic dziwnego, że ma swoich oddanych miłośników – to świetny pies stróżujący i bardzo wierny przyjaciel. Sprawdź, dla kogo ta rasa będzie dobrym towarzyszem!

Spis treści pokaż

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwzrost psa – 61–68 cm, waga psa – ok. 50 kg
wzrost suczki – 56–63 cm, waga suczki – ok. 42 kg
⭐ Szatasierść: krótka, szorstka, z podszerstkiem
maść: czarna, z wyraźnym, czerwono-brązowym podpalaniem na policzkach, kufie, szyi, klatce piersiowej, łapach oraz pod nasadą ogona
❤️ Długość życia10–12 lat
🐶 Charakterżywiołowy, rodzinny, nieufny w stosunku do obcych
Rottweiler infografika

Rottweiler – opis rasy i usposobienie

Czaszka rottweilera jest dość szeroka, szczególnie pomiędzy uszami i w obrębie szczęki. Stosunek między długością kufy a mózgoczaszki waha się w od 1 do 1,5. Nos tego psa jest duży i szeroki, o czarnej barwie. Oczy mają kształt migdałów, bardzo ciemny kolor i dobrze przylegające powieki. Ich uszy natomiast są trójkątne i szeroko osadzone, przez co niekiedy głowa sprawia wrażenie jeszcze szerszej. 

Rottweiler – waga

Rottweiler to duży pies, już na pierwszy rzut oka sprawiający wrażenie bardzo wytrzymałego i masywnego. Dorosłe osobniki płci męskiej osiągają w kłębie wielkość od 61 do 68 cm, suki zaś mierzą od 56 do 63 cm. Waga tych psów waha się od 45 do 54 kg (w przypadku psów) oraz od 42 do 50 kg (w przypadku suk). 

Rottweilery – budowa i umaszczenie

rottweiler szczeniak leży

Rottweilery są psami bardzo umięśnionymi i sprawnymi. To zwierzaki krzepkie, o harmonijnej i proporcjonalnej budowie ciała. Ich grzbiet jest prosty i mocny, zaś ich klatka piersiowa – szeroka i wyraźnie umięśniona. W Polsce niedozwolone jest obcinanie ogonów rottweilerów. Pozostawione naturalnie są mocne i dość długie – opuszczone sięgają co najmniej pięt. 

Umaszczenie tych psów jest czarne, z wyraźnym, czerwono-brązowym podpalaniem na:

  • policzkach;
  • kufie;
  • szyi;
  • klatce piersiowej;
  • łapach oraz pod nasadą ogona. 
Zobacz także:  Norfolk terrier

Ich sierść składa się z włosa okrywowego (średniej długości, mocno przylegający i dość twardy) i podszerstka, który nie powinien wystawać ponad włos okrywowy. 

Rottweiler – charakter 

Wbrew opiniom, jakie krążą w przestrzeni publicznej o tych psach (agresywne i niebezpieczne), są to molosy wyjątkowo przyjazne i oddane swoim opiekunom. Chociaż wszystko zależy oczywiście od odpowiedniego wychowania psa, to większość przedstawicieli rasy cechuje opiekuńczość i czułość. 

Są one także dość spokojne i zrównoważone, szczególnie jeśli już od szczenięcia są właściwie socjalizowane. To psy wyjątkowo odważne, które są nieufne wobec obcych, a zarazem przywiązane do swojej rodziny. Dzięki takim cechom rottweilery doskonale sprawdzają się w roli psów obronnych.

Wszystko o rottweilerach w kwestii szkolenia

Rottweilery należą do rasy psów o dużej inteligencji. Szybko uczą się nowych sztuczek i z dużym zapałem podchodzą do ćwiczeń, szczególnie tych związanych z ruchem na świeżym powietrzu. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że mają silny charakter i bywają uparte, dlatego szkolenie musi być jednocześnie łagodne, stanowcze i konsekwentne. Jakiekolwiek brutalne postępowanie jego względem poskutkuje wykształceniem u psa zachowań nieprzewidywalnych i agresywnych.

rottweiler ze smyczą w zębach

Rottweiler, który musi wyładować energię

Rottweilery to psy energiczne, które potrzebują sporej dawki ruchu. Aktywność fizyczna pod postacią spacerów to zdecydowanie za mało. Konieczne będą stałe treningi i dużo zabawy, aby potrzeba ruchu psa została zaspokojona. W przeciwnym wypadku pies może stać się sfrustrowany i zacząć niszczyć znajdujące się w jego otoczeniu przedmioty. 

Rottweiler – zdrowie 

Długość życia psów tej rasy wynosi średnio od 8 do 11 lat. To silne i bardzo wytrzymałe psy, które jeśli pozostają pod opieką odpowiedzialnych, doświadczonych opiekunów, przez większość życia pozostają zdrowe. Niestety, nie oznacza to, że tej rasy nie dotykają niektóre schorzenia.

Typowe schorzenia rottweilerów

Do najczęstszych problemów, jakich doświadczają rottweilery, należą m.in. dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, co stanowi typowe schorzenie dużych ras psów. Oprócz tego zdarza im się cierpieć na różnego rodzaju alergie i problemy ze skórą. Nierzadko dochodzi u nich także do skrętu żołądka czy młodzieńczego zapalenia kości.

Profilaktyka to podstawa

Do dość powszechnych chorób należą także schorzenia oczu, jak entropium i ektropium. Należy też monitorować serce rottweilerów – regularne badania u weterynarza powinny pomóc odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Czasami tych psów pojawiają się także nowotwory (np. kostniakomięsak). 

Musisz pamiętać, że odpowiednia profilaktyka i systematyczne badania pozwolą na utrzymanie pupila w dobrym zdrowiu, a w razie kłopotów – na ich wczesne wykrycie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Rottweiler – pielęgnacja 

rottweiler biegnie

Pielęgnacja sierści rottweilerów nie należy do trudnych zadań, jednak pamiętaj o kilku jej ważnych aspektach. Chociaż psy te nie posiadają długiego włosia, należy traktować je z odpowiednią troską. Regularne, cotygodniowe wyczesywanie i przecieranie zabrudzeń wilgotną ściereczką to podstawowe minimum, o którym należy pamiętać, jeśli chcesz, aby sierść czworonoga prezentowała się zdrowo i pięknie. W okresie linienia (dwa razy do roku) czesanie może odbywać się parę razy w tygodniu. 

Pamiętaj, że u tych psów nierzadko występują alergie skórne, a zatem należy uważać na stosowanie kosmetyków do kąpieli. Mycie psów powinno być czynnością sporadycznych, a do jego przeprowadzania należy stosować wyłącznie delikatne szampony przeznaczone dla psów.

Rottweiler szczeniak i dorosły pies – odżywianie

Rottweilery powinny dostawać karmę wysokiej jakości, która jest przeznaczona dla dużych ras. Szczególnie ważne jest odpowiednie żywienie szczeniaków, które często są bardzo energiczne i potrzebują pokarmu, aby mogły wyrosnąć na zdrowe i silne psy. Jednocześnie musisz mieć na uwadze, że wśród tych psów często zdarzają się osobniki niezwykle łakome. Psy są pełne energii, ale powinieneś uważać, aby ich nie przekarmić. Ponadto, ze względu na ryzyko wystąpienia skrętu żołądka, powinny odpoczywać po każdym posiłku. 

Rottweiler a skrajna temperatura

Dzięki krótkiej, ale i gęstej sierści oraz podszerstkowi rottweilery dobrze czują się w dni chłodne oraz podczas niezbyt korzystnych warunków pogodowych, jak w czasie deszczu czy śniegu. Niezbyt dobrze znoszą natomiast upały. W okresie występowania wysokich temperatur musisz zapewnić im dużo chłodnej, czystej wody oraz zacienione miejsce, w którym będą mogły odpocząć. Trzeba też ograniczyć ich wysiłek fizyczny do minimum.

Zobacz także:  Owczarek kraski

Rottweiler – hodowla 

rottweiler siedzi tyłem

Wybór odpowiedniej hodowli będzie miał niebagatelne znaczenie dla wyboru psa rasy rottweiler. Zależy ci na wspieraniu miejsc etycznych, których właściciele dbają o zdrowie i prawidłowy rozwój psów? Warto poświęcić chwilę, aby dokładnie prześledzić, co o poszczególnych hodowlach mają do powiedzenia np. wielbiciele danej rasy. 

Zanim podejmiesz decyzję o przygarnięciu szczenięcia, musisz mieć również świadomość, że ta rasa znajduje się w tzw. wykazie psów agresywnych. Aby móc wziąć pod opiekę rottweilera, należy postarać się o właściwe pozwolenie od urzędu miasta lub gminy. 

Rottweiler – cena 

Renoma hodowli, a także wiek oraz płeć mają niemały wpływ na cenę za psa rasy rottweiler. Szacowana kwota, jaką należy zapłacić za szczenię, waha się od 3 do nawet 7 tysięcy złotych. 

Historia rasy 

Zalicza się ją do jednej z najstarszych ras psów. Przodkowie molosów towarzyszyli już rzymskim legionistom. Pilnowały bydła i chroniły ludzi przed zagrożeniem. 

Rottweiler – nazwa

Skąd pochodzi nazwa psów, o których mowa? W okolicy miasta Rottweil w Niemczech skrzyżowano je z lokalnie występującymi czworonogami. Początkowo służyły głównie rzeźnikom, dlatego psy określano mianem Rottweiler Metzgerhund, czyli rzeźnicki pies z Rottweil. Wykorzystywano go już nie tylko jako psa stróżującego czy pasterskiego. Z czasem zdał bowiem także egzamin na psa pociągowego. 

rottweiler na łące

Rottweilery w Polsce

Wraz z nastaniem XX wieku psy te zaczęto także „zatrudniać” w charakterze psów policyjnych. Pierwszy klub ich hodowców powstał w 1907 r. w Niemczech. Do Polski psy trafiły zaś niedługo przed II wojną światową i zagościły w sercach bardzo wielu osób, które doceniły ich inteligencję oraz przyjacielski, czuły charakter. W 1910 roku nadano jej status oficjalnej rasy.

Rottweiler – dla kogo? 

Rottweilery to przede wszystkim psy nad wyraz aktywne. Codzienna dawka treningów i długich spacerów sprawia im przyjemność, ale przede wszystkim pozwala rozładować nagromadzoną energię w zdrowy sposób. Zdecydowanie nie jest to zatem rasa dla osób, które stronią od aktywnego trybu życia. 

Rottweiler, czyli pies dla aktywnych

Stanowią natomiast psy idealne dla sportowców, dla których ruch jest nieodłączną częścią ich życia. Chociaż dla psów najlepszy byłby oczywiście dom z dużym ogrodem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamieszkały w mieszkaniu w mieście. Warunkiem jest jednak to, aby mogły poświęcić się aktywności fizycznej.

Rottweiler a inne zwierzaki

rottweiler węszy

Są doskonałymi stróżami i nierzadko przejawiają instynkt łowiecki. W stosunku do innych psów i kotów zamieszkujących to samo miejsce zachowują zwykle bezpieczny dystans. Musisz mieć jednak na uwadze, że ich natura może wziąć górę np. przy ucieczce czy gwałtowniejszym ruchu mniejszego zwierzęcia. Jeżeli chcesz, aby rottweiler dogadywał się z innymi stworzeniami, należy zadbać o jak najlepsze jego wychowanie i socjalizację – w przeciwnym razie spotkanie zwierząt może zakończyć się tragicznie. 

Rottweilery a dzieci i osoby starsze

Uwielbiają towarzystwo dzieci. Są wobec nich troskliwe i niezwykle delikatne – niektórzy zwracają uwagę, że potrafią być aż nadto opiekuńcze. Rottweiler będzie zatem dobrym psem dla dzieci, pod warunkiem, że każda wspólna zabawa będzie się odbywać pod czujnym okiem osoby dorosłej. Nie będą zaś dobrymi towarzyszami dla osób starszych. Są to psy bardzo silne i wymagają codziennej dużej dawki ruchu. Osoby w podeszłym wieku mogą nie sprostać oczekiwaniom czworonogów tej rasy.

Czy rottweiler to dobry wybór na pierwszego psa?

To psy sympatyczne i oddane rodzinie. Uwielbiają towarzystwo swoich bliskich i raczej nie przepadają za samotnością. Jednocześnie zdecydowanie nie nadają się one na pierwsze psy. Potrzeba bowiem znacznej wiedzy o rasie i jej wymaganiach, aby wychować pupila, który będzie posłuszny i przyjazny dla innych zwierząt i ludzi.

Zobacz także:  Łajka
rottweiler siedzi

Rottweiler – zdjęcia

Rottweiler – ciekawostki

Do znanych miłośników rottweilerów należą m.in. Bruno Mars, Leonardo DiCaprio, Hayden Panettiere i Will Smith – rodzina tego ostatniego ma kilka psów owej rasy.

Wraz z owczarkami niemieckimi i labradorami, pomagały w przeszukiwaniu gruzów World Trade Center, aby można było odnaleźć rannych. 

Rottweiler to wbrew pozorom bardzo przyjazny i czuły pies. Chociaż w stosunku do obcych zachowuje dystans, to dobrze wychowany nigdy nie stanie się agresywny. Świetnie sprawdzi się w domach doświadczonych opiekunów.

Nazwa tej rasy jest dosyć problematyczna, jest pisana jako: rotweiler, rotwailer, rodwailer czy rotwajler.

Popularne imiona dla psa rasy rottweiler

Popularne imiona dla psa rasy rottweiler to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Rottweiler – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje szczeniak rottweilera?

Szczenię tej rasy kosztuje nawet do 5000 zł.

Jakie są rottweilery?

Charakter rottweilera jest zrównoważony, a sam pies przy odpowiednim wychowaniu pozostaje przyjazny. Jeśli zadbasz o jego socjalizację i szkolenie, zachowasz charakter rasy.

Ile rośnie rottweiler?

Psy tej rasy rosną nawet do drugiego roku życia.

Czy psy rasy rottweiler są niebezpieczne?

Każdy pies na świecie może być niebezpieczny. Z uwagi na to, jak ludzie używali rottweilerów dotychczas, psy te widnieją w wykazie ras uznanych za agresywne. To jednak człowiek decyduje o tym, czy wychowa zwierzę na łagodne, czy niebezpieczne.

Czy rottweiler jest dobry dla dzieci?

Dobrze wychowani przedstawiciele tej rasy sprawdzą się w roli psów rodzinnych. Pomimo tego nigdy nie zostawiaj psa samego z dziećmi, bo to nieodpowiedzialne – niezależnie od rasy.

Ile je rottweiler?

Żywienie rottweilera należy dostosować do jego aktywności. Dorosły pies może zjadać nawet ok. 600 gramów suchej karmy na dzień.

Czy rottweiler jest mądry?

To psy inteligentne, przeznaczone do ścisłej współpracy z człowiekiem. Dobrze radzą sobie w posłuszeństwie.

Ile uścisku ma rottweiler?

Siła uścisku szczęk rottweilera wynosi 149 kg. To mniej niż w przypadku tosa inu (252 kg) i więcej niż w przypadku pitbulteriera (107 kg).

Czy pies rottweiler może mieszkać na dworze?

Rottweiler ma podszerstek, dlatego teoretycznie może mieszkać na dworze. Pamiętaj jednak, że z uwagi na charakterystykę rasy ważny jest dla niego kontakt z człowiekiem. To typowy pies pracujący!

Czy trzeba mieć pozwolenie na psa rottweiler?

Tak, rasa ta widnieje w wykazie ras psów agresywnych. Z tego powodu musisz mieć na nią pozwolenie.

Jak rośnie rottweiler?

Mniej więcej w wieku 12 miesięcy pies osiąga oczekiwany wzrost. Może jednak przybierać masę mięśniową nawet do drugiego roku życia.

Co lubi rottweiler?

Rottweiler to pies przeznaczony do pracy. Lubi aktywność fizyczną, ale i wysiłek umysłowy. Indywidualne preferencje uzależnione są od danego psa.

Jak dobrze wychować rottweilera?

To rasa dla doświadczonych opiekunów. Jeśli brakuje ci wiedzy, udaj się z psem do behawiorysty.

Jaka sucha karma dla rottweilera?

Pokarm dla psa tej rasy powinien być oparty na białku zwierzęcym. Warto unikać węglowodanów, które w nadmiernej ilości mogą sprzyjać przybieraniu na wadze. Dopasuj dawkę i kaloryczność karmy do aktywności psa.

Jak długo żyje pies rottweiler?

Psy tej rasy żyją ok. 10 lat.

Ile kosztuje rottweiler bez rodowodu?

Psy bez rodowodu są zwykle tańsze. Pamiętaj jednak, że nie masz gwarancji, że będą zgodne z wyglądem czy charakterem rasy. Nie mają też zwykle zrobionych badań genetycznych.

Ile powinien jeść dorosły rottweiler?

Wszystko zależy od kaloryczności i rodzaju pożywienia. Dorosłe psy mogą jeść nawet ponad 0,5 kg karmy suchej dziennie.

Jak powstała rasa rottweiler?

Rasa wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, gdzie pełniła funkcję pociągową, stróżującą i pasterską.

Ile waży rottweiler?

Dorosła suka waży ok. 42 kg, a dorosły samiec nawet ok. 50 kg.

Ile razy dziennie powinien jeść szczeniak rottweiler?

Szczenięta warto żywić na początku nawet do 5 razy dziennie, stopniowo zmniejszając częstotliwość. Roczny pies może jeść dwa razy dziennie.

Bibliografia

FCI – Standard Nr. 147, 17.09.2018 / PL, https://www.zkwp.pl/wzorce/147.pdf, tłumaczenie z oryginału w języku niemieckim Klub Rottweilera w Polsce 17.09.2018, rewizja tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 15.06.2018.

Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.