Każdego psa warto dobierać dla siebie pod względem jego wymagań i cech szczególnych. Niektóre czworonogi łączy grupa, do której przynależą. Inne – pochodzenie. Tak jest w przypadku włoskich ras psów. Dowiedz się o nich więcej.

Włoskie rasy psów – czy coś je łączy?

Oczywiście, oprócz tego, że są to psy pochodzące właśnie z Włoch. Na dobrą sprawę nie ma takiego aspektu, który byłby wspólny dla wszystkich przedstawionych niżej czworonogów. Reprezentują one różne grupy FCI. Większość z nich to zwierzęta pracujące, do dziś wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, dla którego powstały. Różnią się jednak wyglądem, a nawet charakterem. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać je indywidualnie do własnych oczekiwań i możliwości.

Włoskie rasy psów – lista alfabetyczna

Oto niektóre włoskie rasy psów. Znajdziesz tutaj zarówno te bardziej popularne, jak i mniej znane czworonogi.

Cane corso

Włoskie rasy psów Cane corso

Cane corso italiano, jak brzmi pełna nazwa, to pies obronny zaliczany do molosów w typie dogowatego mastifa. Psy tej rasy zostały wyhodowane na Półwyspie Apenińskim. Uważa się, że pochodzą bezpośrednio od rzymskich molosów. Pierwotnie zwierzęta te używane były do polowań m.in. na dziki, a także w roli stróżów. To pies o krótkiej sierści, ważący do 50 kg i mierzący do 68 cm w kłębie. Jest lojalny, ale wymaga doświadczonego opiekuna.

Charcik włoski

włoskie rasy psów Charcik włoski

Te małe charty ważą do 5 kg i mierzą do 38 cm w kłębie. Wyróżniają je niewielkie rozmiary. Choć są używane jako psy myśliwskie, coraz częściej bywają hodowane na małe psy towarzyszące. Znane są z przywiązania do człowieka, ale wymagają też sporej dawki aktywności. Na spacerach mogą uciekać za zwierzyną, dlatego charciki włoskie nie są polecane dla osób niedoświadczonych w układaniu czworonogów.

Lagotto romagnolo

włoskie rasy psów Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo to jedna z włoskich ras psów dowodnych o dość zróżnicowanych rozmiarach. Ma charakterystyczne loki i nie linieje. Taki typ okrywy predysponuje tego psa do pracy w wodzie. Zwierzęta te są inteligentne i chętnie współpracują z człowiekiem, jednak wymagają regularnej pracy. To jedna z niewielu znanych ras do wyszukiwania trufli.

Mastino napoletano

włoskie rasy psów Mastino napoletano

Mastif neapolitański jest jedną z bardziej znanych włoskich ras psów. Pies w typie doga mierzy do 75 cm i waży do 70 kg. Te duże psy były hodowane do walk, dlatego obecnie ich socjalizacja ma duże znaczenie. Odpowiednio wychowany mastif ma zrównoważony charakter. Lepiej sprawdzi się do domu z ogrodem.

Owczarek bergamasco

włoskie rasy psów owczarek bergamasco

Te psy pasterskie osiągają wysokość w kłębie do 62 cm i wagę do 38 kg. To jeden z tych włoskich psów, które rzadko spotyka się poza krajem pochodzenia. Średniej wielkości pies jest nieufny do obcych i potrzebuje zajęcia, aby się nie nudzić.

Wyżeł włoski krótkowłosy

włoskie rasy psów wyżeł włoski krótkowłosy

Bracco italiano, jak brzmi pełna włoska nazwa, to doskonały pies myśliwski. Historia rasy sięga V w. przed naszą erą. Pies ten ma charakterystyczne umaszczenie łączące biel z pomarańczą albo w pełni kasztanowe z brązowymi łatami. Trufla nosowa jest zwykle różowa albo wątróbkowa. Pies dorasta do 67 cm w kłębie i waży do 40 kg.

Jak widzisz, włoskie rasy psów mogą być bardzo zróżnicowane. Poznaj bliżej opis rasy, zanim zdecydujesz się na przygarnięcie szczenięcia. W ten sposób upewnisz się, że stworzycie zgrany duet.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.