Dobry hodowca nie jest nastawiony wyłącznie na zysk. Jego misją jest dbanie o dobrostan zwierząt oraz o zdrowie rasy. W Polsce nie ma zbyt wielu hodowli wyżłów, dlatego wybór nie jest tak złożony jak w przypadku bardziej popularnych ras. Mimo wszystko warto dobrze się zastanowić nad wyborem odpowiedniego miejsca.

Wyżeł weimarski – hodowla. Którą wybrać?

Dobra hodowla wyżłów weimarskich powinna być zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. To bardzo istotne kryterium, którego warto się trzymać. We wszystkich 99 krajach członkowskich Międzynarodowej Federacji Kynologicznej funkcjonuje dokładnie jedna organizacja działająca pod jej patronatem. W Polsce jest to właśnie ZKwP. 

To bardzo istotna kwestia, ponieważ w Polsce codziennie rejestrowane są nowe organizacje kynologiczne, których istnienie ma na celu jedynie obchodzenie przepisów Ustawy o ochronie zwierząt. To nie są wiarygodne instytucje i warto podchodzić do nich z dystansem. 

Hodowla wyżłów weimarskich – na co uważać? 

Wyżeł weimarski nie jest szczególnie popularną rasą, dlatego liczba pseudohodowli jest też ograniczona. Mimo wszystko warto zwracać uwagę na pewne szczegóły, które mogą sugerować, że dany hodowca nie jest godny zaufania. Chodzi przede wszystkim o:

  • unikanie kontaktu;
  • twierdzenie, że rodowód jest dokumentem bez znaczenia;
  • niechęć do wizyt w hodowli;
  • umawianie się na odbiór psa „na mieście”.

Dobry hodowca FCI jest świadomy tego, że nowy opiekun powinien poznać rodziców swojego psa i mieć możliwość odwiedzenia miejsca, w którym szczeniak dorastał. Chciałby także wiedzieć więcej na temat tego, w jakich warunkach czworonóg będzie żył w nowym domu. 

Gdzie znaleźć hodowlę wyżłów weimarskich? 

Jeżeli szukasz dobrej hodowli wyżłów weimarskich, najlepszym rozwiązaniem będzie wejście na stronę Związku Kynologicznego w Polsce i przejrzenie listy wszystkich zarejestrowanych tam hodowców. 

Jeżeli zależy ci na tym, aby hodowla znajdowała się blisko twojego miejsca zamieszkania, możesz wykonać telefon do lokalnego oddziału Związku. Bardzo możliwe jednak, że po swojego wymarzonego psa będziesz musiał udać się w nieco dłuższą podróż. 

Nie wszystkie hodowle FCI mają szczenięta na sprzedaż w każdym momencie. Wręcz przeciwnie – zazwyczaj psy przychodzą na świat raz, dwa razy w roku. Jeżeli nie chcesz czekać, musisz przygotować się na podróż do hodowli, która może znajdować się w oddaleniu od twojego miejsca zamieszkania. 

Opinie o hodowlach wyżła weimarskiego 

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, jakie opinie ma dana hodowla wśród miłośników rasy. Oczywiście nie musi być to ostateczne kryterium wyboru, jednak zawsze warto poznać zdanie osób, które mają już w domu szczeniaka pochodzącego z danej hodowli. 

Przynależność do ZKwP to bardzo ważne kryterium, jednak nawet w obrębie Związku zdarzają się hodowle o wątpliwej renomie. Pies będzie z tobą przez wiele lat, dlatego decyzja o wyborze hodowli powinna być jak najpełniej przemyślana. 

Cena wyżła weimarskiego z hodowli

Rasowe szczeniaki z hodowli FCI nie są tanie. Oczywiście na ostateczną cenę psa wpływa wiele czynników – od osiągnięć wystawowych rodziców po zgodność ze wzorcem rasy. Obecnie małe wyżły kosztują od 5 do 7 tysięcy złotych. 

Wyżeł weimarski – hodowla. Podsumowanie

Jeżeli marzy ci się wyżeł weimarski, pierwsze kroki powinieneś skierować do hodowli FCI. Znajdziesz je w Związku Kynologicznym w Polsce, który jest uprawniony do wystawiania rodowodów Federacji. 

Dobra hodowla to nie tylko gwarancja zdrowia psa, ale także pewność, że inwestujesz swoje pieniądze w pracę nad udoskonaleniem rasy i jej najlepszych cech.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.