Większość niemieckich ras psów to czworonogi myśliwskie, które były wykorzystywane do polowania na zwierzynę, a także psy obronne i stróżujące. Jednak w tej grupie znajdują się także zupełnie niegroźne psiaki jak jamnik, pudel i sznaucer miniaturowy. Pies może być wiernym towarzyszem i przyjacielem całej ludzkiej rodziny. Wnosi do domu radość i pozytywną energię, oczywiście pod warunkiem, że jest dobrze wychowany. To ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku dużych psów o silnym instynkcie łowickim. Choć oczywiście malutki pupil również wymaga odpowiedniego szkolenia i ustalenia hierarchii w domu. Jeśli uwielbiasz zwierzęta i planujesz zakup cudownego czworonoga, zdecydowanie powinieneś poznać nieco bliżej popularne niemieckie rasy psów.

Niemieckie rasy psów

niemieckie rasy psow 1

Niemieckie rasy psów mają długą tradycję i są bardzo popularne w wielu krajach na świecie. Z pewnością każdy zna owczarka niemieckiego, dobermana i wiele innych ras, które od razu budzą respekt. Obecnie dużą popularnością cieszą się także małe rasy psów, chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi. Do tej grupy należy na przykład szpic miniaturowy. Poznaj opisy ras najpopularniejszych psów niemieckich.

Owczarek niemiecki

niemiecka rasa psów owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to pies, który przede wszystkim był wykorzystywany jako pasterski i stróżujący. To zwierzaki popularne w całej Polsce. Oprócz obrony własnego terytorium świetnie odgrywały swoją rolę także działaniach w policji. Nie da się ukryć, że są bardzo inteligentne, bystre, opanowane, szybko się uczą, dzięki temu szkolenie pupila jest przyjemnością dla każdej ze stron. Jednak mimo wszystko nie jest to pies dla każdego. Właściciel owczarka niemieckiego powinien być odpowiedzialny i doświadczony, musi wiedzieć, jak postępować z takim zwierzakiem i jak prowadzić szkolenie. Pies musi znać granicę i hierarchię obowiązującą w domu. Ten duży i muskularny pies jest bardzo towarzyski i szybko przywiązuje się do swojego właściciela.

Dog niemiecki

niemieckie rasy psów Dog niemiecki

Dog niemiecki to pies, który zdecydowanie wyróżnia się swoją postawą i wielkością. Jego wysokość w kłębie może wynosić nawet 80 cm, a waga może dochodzić nawet do 90 kg. Ten olbrzym jest jednak czułym zwierzakiem, który potrzebuje także bliskości i czułości ze strony człowieka. Bardzo źle znosi samotność, dlatego z pewnością nie jest to pies dla ciebie, jeśli na co dzień jesteś bardzo zapracowany i nie masz czasu na spędzanie go z bliskimi. Jest bardzo spokojny i zrównoważony. Natomiast warto podkreślić, że zwierzak zazwyczaj jest bardzo nieufny w stosunku do obcych osób. Przedstawiciele rasy żyją zaledwie 8 do 10 lat.

Wyżeł niemiecki

niemieckie rasy psów Wyżeł niemiecki

Wyżeł niemiecki to średniej wielkości krótkowłosy pies myśliwski, który jest opanowany, zrównoważony i inteligentny. Ma ogromne pokłady energii, dlatego właściciel powinien mu zapewnić zarówno odpowiednią aktywność fizyczną, jak i umysłową. Zdecydowanie nie jest to pies dla każdego. Właścicielem tego czworonoga powinny być wyłącznie odpowiedzialne i doświadczone osoby, które będą wiedziały jak sprostać potrzebom zwierzaka i dobrze go wychować. Z natury jest przyjacielski i spokojny, jednak jeśli jego podstawowe potrzeby nie będą spełnione, może stać się sfrustrowany, nieposłuszny i niszczyć przedmioty w domu. Jeśli chodzi o zdrowie, psiaki tej rasy nie są obciążone poważnymi schorzeniami. Podobnie jak w przypadku wielu innych ras, jednym z zagrożeń jest dysplazja stawów biodrowych.

Doberman

doberman

Nie da się zaprzeczyć, że dobermany to przepiękne, dostojne psy, które swoją postawą budzą zarówno podziw, jak i respekt. To niezwykle czujne zwierzaki, dlatego świetnie się sprawdzają, jako psy stróżujące. Wysokość wynosi od 60 do 70 cm, a waga wynosi od 35 do 45 kg. Ten muskularny i silny pies jest bardzo spokojny i rozważny, choć uwielbia aktywność fizyczną. W przypadku tej rasy właściciel powinien wykazać się dużą wiedzą i dysponować czasem, aby regularnie szkolić psa. Jest to bardzo ważne, aby zwierzak był posłuszny i ułożony. Te duże i silne psy bezwzględnie muszą znać swoje miejsce w stadzie.

Rottweiler

niemiecka rasa psa Rottweiler

Rottweiler również jest bardzo popularną rasą psów w Polsce. Ma masywne i umięśnione ciało, dumną postawę i świetnie się sprawdza jako pies stróżujący. Jego wzrost waha się od 60 do 70 cm, a waga wynosi od 45 do 55 kg. Jeśli szukasz wiernego przyjaciela, rottweiler będzie bardzo dobrym wyborem. Jednak pamiętaj, że taki pies potrzebuje odpowiedzialnego właściciela, które będzie wiedział jak ułożyć i wychować pupila.

Pudel

niemiecka rasa psów pudel

Pudel to zwierzak o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Dostojna postawa i gęsta sierść na każdym zrobią wrażenie. Warto podkreślić, że to niezwykle inteligentne psy, które świetnie sprawdzają się jako psy tropiące, asystujące i pasterskie. Trenowanie tych czworonogów jest prawdziwą przyjemnością. Właściciele z pewnością cieszą się z tego, że psy tej rasy nie linieją. Jednak ich pielęgnacja jest bardzo wymagająca. Niestety konieczne są regularne wizyty u psiego fryzjera, a także regularne czesanie i mycie. Plusem jest to, że pudle w większości bardzo dobrze znoszą zabiegi pielęgnacyjne.

Jamnik

niemiecka rasa psów jamnik

Kolejna rasa jest równie cudowna i bardzo popularna. Ten mały psiak o charakterystycznej budowie wzbudza jedynie pozytywne emocje. Długi tułów i krótkie łapy to cechy charakterystyczne tych czworonogów. Istnieją trzy odmiany psów tej rasy: krótkowłose, długowłose i szorstkowłose. Kiedyś był to pies myśliwski polujący na borsuki. Dziś nie bierze udziału w polowaniach, jest idealnym psem dla aktywnej rodziny. Wbrew pozorom nie są to psy kanapowe, uwielbiają aktywność fizyczną i zabawę. Średnia długość życia jamnika wynosi 14 lat. Te przyjazne, choć niezależne psy z pewnością wniosą radość do twojego życia.

Szpic miniaturowy

niemiecka rasa psów Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy nazywany jest także pomeranianem. Szczenię wygląda niezwykle uroczo, choć dorosłe psy również są malutkie i piękne. Ich cechą charakterystyczną jest puchata i gęsta sierść. Decydując się na tę rasę, trzeba wziąć pod uwagę, że to zwierzaki bardzo aktywne, głośne i szczekliwe. Wymagają sporej uwagi ze strony właścicieli, źle znoszą samotność, potrzebują wspólnej zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. W przypadku tej rasy właściciel musi poświęcić sporo czasu na pielęgnowanie gęstej sierści pupila. Zaniedbanie tego aspektu może doprowadzić do powstania kołtunów, których ciężko będzie się pozbyć.

Oczywiście to jedynie kilka przykładowych ras zaliczanych do psów niemieckich. Oprócz wymienionych czworonogów w tej grupie znajduje się także eurasier, bokser, pinczer niemiecki i inne.

Psy to wierni towarzysze i chyba każdy zgodzi się z tym, że mogą stać się najlepszym przyjacielem człowieka. Jeśli planujesz zakup czworonoga z hodowli, pamiętaj, aby wybierać sprawdzone miejsca i nie wspierać tak zwanych pseudohodowli. Jamnik, pudel, ale także bokser i doberman mogą wnieść do twojej rodziny wiele pozytywnych emocji.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.