Mały radosny psiak, który nadaje się zarówno do bloku, jak i domku z ogrodem to twój ideał? Może więc zauroczy cię terier australijski? Ten wyjątkowy piesek wyhodowany został dopiero w XIX wieku. Sprawdź, dla kogo będzie to dobra rasa!

Terier australijski – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: ok. 25 cm
masa ciała: samiec ok. 6,5 kg, suki są lżejsze
Szatasierść: długa na ok. 6 cm, szorstka, prosta, z krótkim, miękkim podszerstkiem
maść: błękitna, błękitno-stalowa, błękitno-ciemnoszara z podpalaniem, jasnopiaskowa lub czerwona z jaśniejszą czuprynką
Długość życia11–15 lat
Charakterwesoły, przywiązany do opiekuna, zaangażowany w pracę

Wzorzec rasy australian terrier

Wzorzec rasy określony przez FCI stwierdza, że terier australijski to najmniejszy z pracujących terierów. Psy tej rasy osiągają maksymalnie 25 cm wysokości w kłębie. Dorosły terier australijski waży około 6,5 kg. Budowa psa jest proporcjonalna i dość harmonijna. Australijski terier ma długą szyję i taki też tułów. Czaszka psa jest długa i płaska, oczy małe, owalne. Niewielkie uszy są spiczaste i stojące (wysoko postawione).

Terier australijski charakteryzuje się szorstką sierścią, która w okolicach szyi jest dłuższa niż na innych częściach ciała. Pod wierzchnią okrywą włosową znajduje się miękki podszerstek. Według wzorca rasy sierść teriera australijskiego musi być utrzymana w 1 z dwóch akceptowalnych typów umaszczenia. Powinna więc albo mieścić się w odcieniach niebieskiego z widocznym podpalaniem, albo być piaskowo-ruda. Nie powinno być na niej widać cieniowania ani białych punktów.

Terier australijski żyje średnio od 11 do nawet 15 lat.

Charakter teriera australijskiego

Pies terier australijski to wesoły, inteligentny towarzysz człowieka, którego łatwo socjalizować i szkolić. Odnajdzie się zarówno przy rodzinie z dziećmi, jak i w domu, w którym hodowane są także inne zwierzęta. Terier szybko dostosowuje się do swojego opiekuna i dobrze rozumie, czego ten od niego oczekuje. Rzadko wykazuje przy tym typowy dla innych przedstawicieli podobnych ras upór. Jednak wciąż wyraźnie widać u niego silny instynkt łowiecki i terytorialny. W związku z tym od początku dobrze jest oduczać psa nadmiernej szczekliwości i zaborczości w stosunku do swojego terenu. Podczas spacerów z kolei lepiej nie spuszczać psiaka ze smyczy! Kiedy odnajdzie mysie lub szczurze nory, może nie reagować na przywołania hodowcy.

Terier australijski wymaga codziennych długich spacerów oraz ćwiczeń umysłowych – najlepiej takich, które angażują zmysł węchu. Po takim treningu, pies chętnie spędzi popołudnie na kanapie.

Historia rasy

Nie jest do końca pewne, skąd pochodzi rasa. Przypuszcza się, że psy rasy terier australijski są potomkami ras przywiezionych (i krzyżowanych) z terenów Australii ze Szkocji i północnej Anglii. Najczęściej podaje się, że przodkami psiaków byli przedstawiciele takich ras jak cairn terrier, yorkshire terrier, skye terriera, norwich terriera oraz dandie dinmont terrier. Po raz pierwszy nowa rasa terierów została zaprezentowana na pokazie odbywającym się w Melbourne w 1880. Oficjalnie pierwsza hodowla psa (wraz z określeniem wzorca rasy) powstała jednak dopiero w 1921 r.

Psy szybko zyskały popularność z uwagi na swoje przywiązanie do człowieka, łatwość w szkoleniu oraz przydatność w tępieniu myszy, królików, szczurów i węży. Wykorzystywano je także jako psy pasterskie oraz psy stróżujące. Pomimo niewielkich rozmiarów, teriery australijskie z obydwoma tymi zadaniami radziły sobie doskonale.

Na światowe uznanie rasa terier australijski musiała jednak jeszcze nieco poczekać. W Wielkiej Brytanii uznano ją dopiero w 1936 roku, a w Kanadzie – w 1938 r.

Zdrowie psiaków

Teriery australijskie ceniono od zawsze również z uwagi na ich świetne zdrowie. Psy te chorują bardzo rzadko. Jeśli jednak już dotykają ich jakieś choroby, najczęściej są to postępujący zanik siatkówki, alergie skórne, zwichnięcia rzepki oraz cukrzyca. Ta ostatnia najczęściej jest wynikiem przekarmiania psów (a nawet szczeniąt!). Dlatego też warto od początku dbać o odpowiednią ilość i jakość posiłków podawanych ulubieńcowi.

Czym karmić teriera australijskiego?

Można zarówno podawać mu suchą czy mokrą karmę przeznaczoną dla psów ras małych (albo właśnie terierów), jak i samodzielnie przygotowywać posiłki. Wówczas powinny one składać się przede wszystkim z mięsa, a także podrobów, ścięgien, krwi i kości. Dopełnieniem diety mogą być surowe warzywa i owoce oraz jaja. Warto jednak pamiętać o dwóch ważnych zasadach. Po pierwsze, trzeba urozmaicać podawane mięso i nie trzymać się wyłącznie jednego jego gatunku. Po drugie – podawać psom jedynie warzywa i owoce, które nie spowodują problemów trawiennych. Do psiej diety nie wolno włączać np. cebuli, czosnku, winogron czy surowych ziemniaków.

Pielęgnacja i hodowla teriera australijskiego

Terier australijski to rasa psa łatwa w pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu szczotkować jego sierść, aby nadać jej odpowiednią formę. Jak większość ras szorstkowłosych, również teriery można trymować, co znacznie ułatwia zabiegi pielęgnacyjne. Zadanie to warto zlecić groomerowi (psiemu fryzjerowi), ale jeśli chcesz, możesz także podjąć się go samodzielnie.

Wielu właścicieli psiaków tej rasy bardzo cieszy fakt, że terier praktycznie nie gubi sierści, a okres linienia jest właściwie niezauważalny. Pamiętaj jednak, aby podczas czesania sprawdzać zawsze stan oczu i uszu psiaka. Terierom zdarzają się zapalenia ucha, które najszybciej zauważysz właśnie podczas rutynowej pielęgnacji pupila.

Terier australijski to wesoły piesek, który szybko dogaduje się z dziećmi i staje ulubieńcem całej rodziny. Zgodnie ze wzorcem FCI pies różni się od innych terierów. Jest bardziej posłuszny, jeśli go odpowiednio ułożysz, i ma nieco inną budowę ciała. Te cechy dla wielu opiekunów działają oczywiście na jego korzyść! Jeśli więc poszukujesz niewielkiego psiaka, który będzie energiczny, wytrzymały i chętnie weźmie udział w codziennym spacerze swojego właściciela, zwróć uwagę właśnie na tę rasę! Może jeden z jej przedstawicieli zamieszka również w twoim domu?

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 8 /05.12.2012/F/D/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/8.pdf, wersja polska 10.12.2012, data publikacji obowiązującego wzorca: 08.10.2012.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.