Pies do domu z ogrodem musi być czujny i skutecznie odstraszać ewentualnych intruzów. Niektórym wręcz ciężko wyobrazić sobie dom ze sporym ogrodem, w którym nie czuwa pies. Wybór czworonoga do pilnowania posesji nie może jednak być przypadkowy. Dowiedz się, które rasy są najczęściej wybierane do roli stróża.

Pies do domu z ogrodem – jakie cechy powinien posiadać?

Idealny pies stróżujący musi posiadać odpowiednie cechy. Przy swojej czujności nie może być nadmiernie krzykliwy i agresywny. Jeśli w domu są małe dzieci, zwierzę powinno być w stosunku do nich łagodne i cierpliwe. Jakie zatem rasy psów do domu z ogrodem będą najbardziej odpowiednie?

Pies do domu z ogrodem – jaką rasę wybrać?

Pies do stróżowania musi posiadać zrównoważony charakter, być posłuszny, a zarazem wyjątkowo czujny i dość nieufny wobec obcych. Każdy, kto posiada wypielęgnowane rabatki kwiatowe, z pewnością doceni, jeśli zwierzak nie będzie robił szkód w ogrodzie. Warto dobrze przemyśleć, jaką rasę wybrać, by zarówno pies, jak i opiekunowie byli zadowoleni.

Bernardyn

Bernardyn budzi szacunek już samym wyglądem, dlatego jako pies do domu z ogrodem wydaje się wręcz idealny. Jest duży, charakteryzuje się wyjątkową czujnością. Posiada wrodzony instynkt, który pozwala mu wyczuć z daleka zagrożenie. Reaguje natychmiast i stanowczo.

Psy te lubią wygrzewać się w słońcu, nie mają też skłonności do kopania dołków czy rozgrzebywania rabat. Jest delikatny wobec dzieci i świetnie się z nimi dogaduje. To bardzo rodzinny pies, który z powodzeniem może pełnić funkcję strażnika domu.

Berneński pies pasterski

W przypadku tych psów bardzo ważna jest socjalizacja, aby nie były one lękliwe. Berneńczyki są z natury przyjazne i lubią kontakt z człowiekiem. Sprawdzają się w roli stróża i dobrze dogadują się z dziećmi. Natychmiast zaalarmują o niebezpieczeństwie, gdy dzieje się coś złego.

Mastif tybetański

Ten duży pies jest wyjątkowo nieufny wobec obcych, dlatego możesz spokojnie powierzyć mu rolę stróża. Ma bardzo dominujący charakter, dlatego nie jest wskazany dla osób, które nie mają doświadczenia w szkoleniu, nawet jeśli ma to być „tylko” pies do domu z ogrodem.

Najlepszym rozwiązaniem jest uczestniczenie z psem w szkoleniu pod okiem doświadczonego instruktora, by wypracować poprawne relacje. Należy do ras trudnych, dlatego nie decyduj się na tego psa, jeśli wcześniej nie miałeś czworonoga.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to pies niezwykle czujny, inteligentny i nadający się do domu z ogródkiem. Potrzebuje dużo ruchu, a najlepiej też nauki. Ma skłonności do samowoli, dlatego też dobrze jest się z nim wybrać na szkolenie psów.

Bardzo szybko i chętnie się uczy, dlatego rasa ta ma spore doświadczenie w służeniu w wojsku i milicji. Lubi kontakt z człowiekiem i jest podatny na szkolenia. Nauka podstawowych komend to minimum, aby nabrał nieco ogłady, a prawidłowa socjalizacja pozwoli wychować zrównoważonego psa.

Lubi dominować, więc trzeba nauczyć go posłuszeństwa. Jako pies do domu z ogrodem sprawdza się doskonale, jednak może narobić szkód w rabatkach.

Wyczuwając obcą osobę, może biegać wzdłuż płotu, głośno szczekając, dlatego lepiej nie sadzić delikatnych kwiatów wzdłuż ogrodzenia. Sam płot powinien być dosyć wysoki, ponieważ psy te mają tendencję do nieoczekiwanych ucieczek.

Shiba inu

Shiba to doskonały kompan człowieka, który sprawdzi się jako stróżujący pies do domu z ogrodem. Choć jest niewielkich rozmiarów, posiada naprawdę mocną budowę, jest niezwykle wytrzymały, a do tego bystry. Potrafi skraść serce właściciela, a sam przywiązuje się do człowieka równie mocno.

Nie jest typowym szczekaczem. Shiba ujada tylko wtedy, gdy naprawdę coś się dzieje. Jest także świetnym towarzyszem zabaw dziecięcych. To miły pies rodzinny, który szybko się uczy. Radzi sobie ze szkodnikami w ogrodzie, szczególnie chętnie wyłapuje szczury, a nawet krety. Jeśli szukasz małego psa do domu z ogrodem, shiba inu sprawdzi się doskonale.

Akita inu

Rasa z wyglądu przypominająca nieco shiba inu, jednak akity są znacznie wyższe i mają grubsze futro z ciepłym podszerstkiem. Rasa została wyhodowana jako towarzysze myśliwych oraz stróże ludzkich domostw, dlatego jest to najlepszy pies do domu z ogrodem.

Akita może mieszkać na zewnątrz, należy jednak psu zapewnić ciepłe schronienie. Bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem, czuje się członkiem stada.

Czarny terier rosyjski

Jeśli zastanawiasz się, jakiego psa rasowego wybrać do domu z ogrodem, to z pewnością może nim być czarny terier rosyjski. Ten pies został wyhodowany z myślą o służeniu, odczuwa potrzebę bliskiego kontaktu z człowiekiem. Potrzebuje sporej dawki ruchu, jednak gdy się ją zapewni, ten pies w ogrodzie nie będzie robił szkód.

Nie należy ograniczać go kojcem, powinien mieć możliwość swobodnego biegania po posesji. Mówi się o nim, że jest psem jednego pana. Choć z przywiązaniem traktuje wszystkich członków rodziny, to prawdziwym szacunkiem obdarza jedynie swego przewodnika.

Owczarek podhalański

Idealny stróżujący pies do domu z ogrodem. Jest niezwykle czujny, a równocześnie nie szczeka bez powodu. W jego towarzystwie również ogród będzie bezpieczny. Nie ma skłonności do rozkopywania grządek. Bardzo lubi przestrzeń, zdecydowanie nie jest to pies do bloku.

Ze wszystkimi członkami rodziny łączy go bliska więź, jednak z dziećmi dogaduje się najlepiej. Jest niezwykle cierpliwy i oddany. Co ciekawe, dobrze toleruje też inne zwierzęta obecne w domu. Jest to pies, który wymaga szkolenia. Uczy się szybko i bez problemów. Bez odpowiedniego szkolenia i kontroli zachowania może stać się agresywny.

Jack russel terrier

To idealny mały pies do domu z ogrodem. Psy tej rasy są niezwykle energiczne i żywiołowe. Są rodzinne i dobrze dogadują się z dziećmi, jednak nadają się jako towarzysze zabaw raczej dla starszych dzieci. Lubią zabawy na świeżym powietrzu, szczególnie takie, w których mogą się wykazać. Szczekają rzadko, są prawdziwymi ulubieńcami rodziny.

Rasa została wyhodowana, by płoszyć lisy z nor, dlatego, jeśli masz wypielęgnowany ogród, może on ucierpieć. Jack russel terrier będzie do upadłego gonił szczury, myszy i krety w ogrodzie.

Nie jest to pies dla osób leniwych. Potrzebuje wyzwań i spacerów, ponieważ jest bardzo towarzyski. Zdecydowanie nie może większej części dnia spędzać samotnie w ogrodzie. Przy spełnieniu jego wymagań będzie świetny zarówno jako pies do domu z ogrodem, jak i towarzysz w mieszkaniu w bloku.

Niezależnie od tego, jakiego psa do domu i ogrodu wybierzesz, pamiętaj, by zapewnić mu dobre warunki do przebywania na dworze. Nawet jeśli pies śpi w nocy w domu, buda przyda się do schronienia w ciągu dnia przed deszczem, słońcem czy na czas drzemki.

Większość psów potrzebuje uwagi i zabawy, nawet jeśli cały dzień spędzają w ogrodzie. Wspólnie spędzony czas pomaga zbudować wspaniałą relację z czworonogiem. Pies, który będzie się czuł doceniony i kochany, zrobi wszystko, by jak najlepiej chronić dom i swoją rodzinę przed niespodziewanymi intruzami.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.