Springer spaniel angielski to rasa, która bardzo często jest wybierana przez rodziny z dziećmi. Wynika to z wyjątkowego charakteru tego psa. Dowiedz się, jak nad nim zapanować. Chociaż stworzony w celach polowania na drobną zwierzynę, ma wiele cech, które sprawiają, że jest doskonałym psem towarzyszącym. Łagodny i wesoły charakter czynią z niego odpowiedniego towarzysza dziecięcych zabaw. Springer angielski nie jest głośny, a odpowiednio ułożony nie przejawia żadnych oznak agresji.
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: ok. 51 cm; masa ciała: ok. 22 kg |
Szata | sierść: włos przylegający, prosty, z piórami; maść: czarno-biała; wątrobiano-biała; może występować każdy z tych kolorów ze znaczeniami |
Długość życia | 12–14 lat |
Charakter | wesoły, posłuszny, przyjazny |
English springer spaniel – wygląd
Springer spaniel angielski to pies średniej wielkości, który charakteryzuje się mocną i muskularną budową ciała. Występuje w umaszczeniu czarno-białym lub wątrobiano-białym, także ze znaczeniami. Okrywa włosowa przylega do ciała, a gruby podszerstek chroni psa przed niekorzystnymi skutkami pogody. Charakterystyczne są także – tak typowe dla spanieli – duże, zwisające uszy. Wysokość w kłębie powinna wynosić ok. 51 cm. Ogon jest nisko osadzony.
Angielski springer spaniel – charakter
English Springer Spaniel jest psem wprost wymarzonym dla rodzin z dziećmi. Psy te mają bowiem bardzo dużo energii do zabawy, a jednocześnie są niezwykle łagodne i delikatne. Mają przyjazne usposobienie, uwielbiają pieszczoty i czas spędzony z opiekunem. Pozbawione agresji i umiarkowanie głośne zdecydowanie nie nadają się na psy stróżujące.
Należące do ras psów myśliwskich springery, podobnie jak ich kuzyni cocker spaniele, zachowały ogromną pasję do węszenia i aportowania. Są zawsze gotowe do zabawy i bardzo energiczne w kontaktach z ludźmi, a także podatne na szkolenie. Wszechstronna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest niezwykle ważna dla ich prawidłowego rozwoju springera. Pies wymaga więc długich spacerów z elementami tropienia oraz zabawy węchowe.
Springer spaniel – zdrowie
Nie warto obawiać się o zdrowie psów rasy springer spaniel angielski, ponieważ należą one do wyjątkowo długowiecznych i wytrzymałych zwierząt, które rzadko chorują. Średnia długość ich życia wynosi około 13–14 lat. Czy jednak oznacza to całkowitą wolność od chorób?
Różnego rodzaju problemy zdrowotne natury genetycznej są eliminowane przez dobrego hodowcę już na etapie rozrodu. Schorzenia typowe dla tej rasy to między innymi choroby oczu, takie jak postępujący zanik siatkówki (PRA). Fukozydoza to metaboliczne zaburzenie trawienia cukrów, na które może cierpieć ta rasa. Przejawia również skłonność do dysplazji stawu biodrowego. Warto jednak zaznaczyć, że u szczeniąt kupionych w dobrych hodowlach problemy te nie występują praktycznie nigdy.
Psy rasy springer angielski można uznać za cieszące się dobrym zdrowiem. Poddawane właściwej polityce hodowlanej, odpowiedniej pielęgnacji i żywione wysokiej jakości karmą, najlepiej mokrą, mają szansę spędzić u twojego boku nawet kilkanaście lat.
Pielęgnacja springer spaniela
Spaniel springer ma miękki włos i podszerstek średniej długości. Wymaga określonych zabiegów kosmetycznych – szczotkowania, a także regularnego strzyżenia i trymowania, co będzie częstsze w przypadku psów wystawowych.
Chociaż włos psów tej rasy nie ma tendencji do splątywania się, przynajmniej raz w tygodniu należy angielskiego spaniela dokładnie wyczesać. Pozbywasz się w ten sposób martwego włosa i rozczesujesz „problematyczne” partie sierści: na łapach, za uchem czy pod pachami. Hodowcy zalecają odwiedzanie groomera przynajmniej raz na półtora miesiąca w celu ostrzeżenia sierści.
Bardzo istotna jest dokładna pielęgnacja uszu. Długie ucho, pokryte równie długim włosem, utrudnia dobrą wentylację i dopływ powietrza. Właśnie dlatego włosy na tej części ciała należy regularnie strzyc. Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć wacikiem zewnętrzną stronę ucha. Wewnątrz znajduje się naturalna fizjologiczna wydzielina, której nie należy usuwać. Dopóki nie zauważysz niepokojących objawów, takich jak zmiana koloru wydzieliny czy jej nadmiar, należy po prostu zaakceptować jej istnienie.
Angielski springer spaniel – hodowla
W przypadku rasy springer spaniel szczenięta, które są zgodne ze wzorcem i zdrowe, powinny pochodzić ze sprawdzonej hodowli, gdzie dużą wagę przykłada się do odpowiedniego doboru rodziców. Zadbaj więc o to, aby hodowla, którą bierzesz pod uwagę, była zrzeszona pod auspicjami Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP). Organizacja ta jest członkiem jedynej instytucji, która dopuszcza międzynarodowy przepływ rodowodów, czyli FCI.
Springer spaniel angielski – cena rasy psa
Wiesz już, że szczeniąt spaniela angielskiego należy szukać wyłącznie w dobrych hodowlach springera zrzeszonych w ZKwP. Ile kosztuje piesek z dobrym rodowodem? Decydując się na szczeniaka rasy springer spaniel angielski, musisz nastawić się na wydatek od czterech do nawet sześciu tysięcy złotych.
Historia rasy springer spaniel
Spaniele są jednymi z najstarszych psów myśliwskich, których ślady odnaleźć można w źródłach historycznych sięgających wczesnego średniowiecza. Dopiero w XIX wieku rozpoczęto pierwsze podziały spanieli na cockery i springery, w zależności od funkcji pełnionej na polowaniu. Kennel Club oficjalnie uznał je za dwie odrębne rasy na początku XX wieku. W Polsce ta rasa pojawiła się w latach 60.
Angielski springer spaniel – dla kogo ten pies myśliwski?
Doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi, które jednak wiodą stosunkowo aktywny tryb życia. Czworonogi te potrzebują dużo ruchu, zabawy i pracy z opiekunem. Nie nadają się natomiast na psy stróżujące. Ze względu na silny instynkt łowiecki podczas szkolenia warto zwrócić uwagę na naukę przywołania. Należy mieć na względzie czas, który trzeba poświęcić na pielęgnację sierści oraz dbać, by nie doszło do zapalenia ucha. Wybierając psa z dobrej hodowli, zyskasz zdrowego, zrównoważonego towarzysza.
Ciekawostki o springer spanielach angielskich
- Springer to najwyższy ze wszystkich brytyjskich spanieli.
- Przeznaczeniem rasy było wypłaszanie zwierzyny.
- Oprócz polowań wykorzystywany jest także w policji lub straży granicznej.
- Można uprawiać z nim psie sporty – zarówno agility, jak i frisbee.
- Springer spaniel angielski był znany już w XIV wieku.
- Rasa jest popularna w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.
Angielski springer to wszechstronny pies myśliwski, który jednocześnie jest posłuszny, delikatny i bardzo przywiązany do właściciela. Świetnie sprawdza się jako towarzysz rodziny i starszych dzieci, bywa jednak wykorzystywany w pracy w służbach. Tak jak każdy pies wymaga szkolenia i dobrego ułożenia, jest jednak chętny do pracy i stosunkowo uległy.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 125/28.10.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/125.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 29.10.2003.