Malutkie ciałko rosyjskiego toy terriera kryje w sobie ogromny potencjał. Przez wiele osób zwierzęta te traktowane są jak maskotki, tymczasem charakterem i temperamentem nie odbiegają od dużo większych psów. To łagodne, radosne i żywe zwierzęta, które nie boją się żadnych wyzwań. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 19 do 29 cm, preferowane od 20 do 28 cm;
masa ciała: do 3 kg
Szatasierść: zależnie od odmiany krótka, błyszcząca, przylegająca lub długa na 3–5 cm, prosta lub falista, z piórami na uszach i ogonie, przylegająca i krótka na głowie i przodzie kończyn;
maść: czarna, brązowa lub niebieska – wszystkie z podpalaniem; w odcieniach rudego z nalotem czarnym lub brązowym albo bez nalotu
Długość życiaok. 11 lat
Charakterwesoły, żywy; temperament suk i psów wyraźnie się różni

Rosyjski toy – opis rasy i wygląd

Rosyjski toy rudy na białym tle

Rosyjski toy klasyfikowany jest przez FCI jako rasa z grupy 9, czyli psów ozdobnych i do towarzystwa. To maleńki zwierzak, którego wysokość w kłębie waha się od 20 do 28 centymetrów, a waga nie przekracza trzech kilogramów. Dymorfizm płciowy jest tutaj bardzo nieznaczny – że suczki nie różnią się znacznie od samców. Niekiedy są jedynie odrobinę drobniejsze. 

Pieski tej rasy mają zwartą budowę i stosunkowo długie nogi oraz bardzo delikatny kościec. Dzięki wyraźnej muskulaturze powinny wydawać się smukłe. Charakterystyczne dla rosyjskiego toya są duże, wysoko osadzone i stojące uszy oraz szeroko rozstawione, spore i nieco wypukłe oczy. 

W obrębie rasy występują dwa typy szaty: rosyjski toy krótkowłosy i długowłosy. W przypadku psów krótkowłosych sierść bardzo ściśle przylega do ciała, jest błyszcząca i pozbawiona podszerstka. Z kolei rosyjski toy długowłosy ma sierść o długości od trzech do pięciu centymetrów. Może być ona prosta lub lekko falista, ważne jednak, aby przylegała do ciała i nie zaburzała jego naturalnej sylwetki. Długi i jedwabisty włos na łapach powinien całkowicie przykrywać pazury. 

Na tylnych partiach kończyn i uszach znajdują się pióra. Są tym dłuższe, im starszy jest pies. Całkowicie rozwinięte powinny być przed ukończeniem trzeciego roku życia. 

Wzorzec rosyjskiego toya dopuszcza następujące maści: 

  • czarna podpalana;
  • niebieska podpalana;
  • brązowa podpalana;
  • ruda z czarnym;
  • brązowa z nalotem;
  • brązowa bez nalotu.

Rosyjski toy – charakter

Rosyjski toy w koszyku

Niech nie zwiedzie cię słodki wygląd rasy takiej jak rosyjski toy. Charakter tego psa jest typowy dla teriera. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest niezwykle żywiołowy i chętny do aktywności. Wzorzec zakłada wyraźną różnicę charakterologiczną między psami i suczkami. Te ostatnie w teorii powinny być delikatniejsze i wrażliwsze, jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze tak jest. Rosyjskie toy terriery zostały wyhodowane jako psy do towarzystwa. Bardzo mocno przywiązują się do człowieka i chcą spędzać z nim każdą wolną chwilę. 

Rosyjskie toye to psy charakterne i odważne. Chętnie stają w szranki nawet z dużo większymi przeciwnikami. Ich socjalizacja z innymi psami nie powinna być zaniedbana. Jeżeli nie nauczą się prawidłowo odczytywać sygnałów, mogą prowokować bójki, w których często nie mają większych szans. 

Rosyjski toy terrier – aktywność fizyczna

Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że malutkie teriery rosyjskie potrzebują niewielkiej ilości ruchu. Przez to niektóre osoby kupują je jako psy „do torebki”, którym wystarczy kolorowe posłanie i kuweta. Warto wyraźnie zaznaczyć, że to przekonanie mylne i bardzo niebezpieczne. Wbrew swojej nazwie rosyjski toy terrier nie jest zabawką. Potrzebuje spacerów i aktywności i to bynajmniej nie w ograniczonym wydaniu. 

Aktywna zabawa, zróżnicowane spacery czy nawet towarzystwo w joggingu to idealne sposoby na zagospodarowanie energii tego malucha. Co ciekawe, rosyjski toy dosyć dobrze radzi sobie na torach agility. Długie nogi i harmonijna budowa sprawiają, że nie męczy się on tak szybko jak inne pieski miniaturowe. Jeżeli ograniczymy mu aktywność, niespożytkowana energia może przełożyć się na niszczenie elementów wyposażenia domu oraz różne problemy natury behawioralnej. 

Rosyjski toy – szkolenie

Rosyjski toy stoi na białym tle

Rosyjski toy jest bardzo delikatnym psiakiem, który jednak posiada mocny charakter i duży temperament. Pies powinien przejść szkolenie i mieć jasno postawione granice. W przeciwnym razie może szybko zmienić się w małego dyktatora, który będzie uważał siebie na głowę domu. Ze względu na dużą inteligencję psy tej rasy szybko się uczą. Dodatkowo są nastawione na kontakt z człowiekiem, dlatego radość z twojej strony będzie dla nich bardzo skutecznym motywatorem. 

Rosyjski toy terrier – zdrowie

Rosyjski toy terrier siedzi na białym tle

Z pozoru rosyjski toy terrier wydaje się psem delikatnym i wątłym. Zdrowie tej rasy tym bardziej zaskakuje. To długowieczne psy – osiągają średnio trzynaście lat, jednak wiele osobników dożywa w dobrej kondycji nawet siedemnastego roku życia!

Nie ma informacji o chorobach genetycznych typowych właśnie dla tej rasy. Często jednak zwraca się uwagę na to, aby chronić oczy pupila. Są one stosunkowo duże i położone blisko pyszczka, dlatego nietrudno o urazy. Rosyjski toy terier miewa problemy z kanalikami łzowymi, które często bywają niedrożne. 

Pies tej rasy jest bardzo aktywny, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, aby chronić go przed potencjalnymi urazami. Nie oznacza to, że zwierzak powinien być zamknięty w czterech ścianach – wręcz przeciwnie. Dostosuj jednak rodzaj aktywności do rozmiarów psa, których on sam raczej nie jest świadomy. Warto skorzystać z torów agility dostosowanych do klasy small. 

Rosyjski toy terrier – pielęgnacja

Rosyjski toy terrier w pudełku

Pielęgnacja rosyjskiego toy terriera nie jest szczególnie trudna. Warto jednak pamiętać, że psy te nie mają podszerstka, dlatego trudne warunki atmosferyczne mogą być dla nich zagrożeniem. Podczas dużych chłodów spacery warto zakładać psu specjalny kubrak. Można także rozważyć zakup butów dla psa, do których zwierzak musi być przyzwyczajony stopniowo. 

Pielęgnacja odmiany długowłosej nie przysparza większych problemów. Zwierzęta te prawie nie linieją, a ich włosy wystarczy raz na jakiś czas rozczesać za pomocą grzebienia. Najwięcej czasu poświęć na włosy przy uszach – tak zwane pióra – mają one skłonności do filcowania się. 

Rosyjski toy – hodowla

Rosyjski toy terier dotarł do naszego kraju stosunkowo niedawno. Pod szyldem ZKwP funkcjonuje kilka bardzo dobrych hodowli, w których można znaleźć szczeniaka. Tak jak w przypadku wszystkich psów rasowych, rosyjskiego toya szukaj wyłącznie w zarejestrowanych hodowlach, które wystawiają rodowody FCI. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że kupiony szczeniak będzie zgodny ze wzorcem rasy, zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru.

Jeszcze przed sfinalizowaniem zakupu psa zapytaj hodowcę o to, czy możesz odwiedzić hodowlę. To świetna okazja do oceny warunków, w których żyją psy, i poznania przynajmniej matki miotu. Jeżeli nie dostaniesz takiej możliwości, najlepiej poszukaj innego hodowcy. 

Toy rosyjski – cena

Od 4,5 do 8 tysięcy złotych – tyle musisz zapłacić za psa rasy toy rosyjski. Cena rasowego szczeniaka zawsze ustalana jest indywidualnie przez hodowcę. Uzależniona jest od wielu kryteriów, takich jak rodowód i odznaczenia rodziców.

Wszelkie ogłoszenia, w których szczeniaki oferowane są za podejrzanie niską cenę, powinny wzbudzić twoją czujność. Zazwyczaj sprzedawane tak psy nie mają wiele wspólnego z rosyjskimi toy terierami.

Rosyjski toy – historia rasy

W Rosji na początku XX wieku jednym z najpopularniejszych psów do towarzystwa był niewielki angielski toy terrier. Po rewolucji październikowej hodowla tych zwierząt zaczęła jednak stopniowo zanikać, a w połowie XX wieku już praktycznie nie istniała. Psy te co prawda nadal rozmnażano, jednak nie były to już osobniki czystej rasy. Wzorzec stopniowo zaczął się zacierać, a toy terriery, które przychodziły na świat w Rosji, coraz bardziej odbiegały cechami od tych angielskich. Rekonstrukcja rasy odbywała się z udziałem osobników, które nieco przypominały ratlerki oraz takich, które miały w sobie geny chihuahua. Wówczas rosyjscy hodowcy podjęli decyzję o stworzeniu całkowicie nowej, własnej rasy. 

Rosyjski toy długowłosy po raz pierwszy został zarejestrowany w 1958 roku. Hodowcy postanowili zatrzymać w puli te geny, ponieważ dłuższy włos, najprawdopodobniej odziedziczony po papillonach, odróżniał tę rasę od toyów angielskich i prezentował się wyjątkowo efektownie. Długowłose rosyjskie toye często określano mianem moskiewskich długowłosych toy terrierów. Wynikało to z wyjątkowych zasług moskiewskiej hodowczyni, Jewgienij Żarowej, w ukształtowaniu tej odmiany. 

W Polsce psy te pojawiły się po raz pierwszy już w latach sześćdziesiątych XX wieku. Do lat osiemdziesiątych sporadycznie spotykano je na wystawach, jednak z czasem ich popularność całkowicie zanikła. Dopiero w latach 20. XXI wieku do Polski z powrotem trafiły psy, które dały początek obecnym hodowlom. Do tego czasu psy najczęściej sprowadzano z Syberii lub Skandynawii. 

Obecnie rasa nie jest szczególnie popularna, jednak każdego roku coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie pod swój dach tego wyjątkowego psiaka. 

Rosyjski toy – dla kogo?

Rosyjski toy z pewnością nie będzie odpowiednim pupilem dla osoby, której zależy wyłącznie na cechach ozdobnych pupila. To bardzo małe zwierzęta, które są prawdziwymi wulkanami energii. Uwielbiają ruch i aktywność w każdej formie, dlatego zdecydowanie nie będą odpowiednimi psami kanapowymi. Najlepszym opiekunem dla rosyjskiego toya będzie osoba, która chce mieć aktywnego psa, ale nie może pozwolić sobie na większą rasę.

Pozornie rosyjski toy terrier jest idealnym psem rodzinnym. Jednakże, ze względu na swoje bardzo małe rozmiary i dużą delikatność, w towarzystwie małych dzieci może grozić mu niebezpieczeństwo. Najlepiej pies tej rasy sprawdzi się dla nieco starszych dzieci. Pamiętaj, żeby zawsze nadzorować relację psa i dziecka – nie zostawiaj ich samych.

Rosyjski toy terrier wymaga dużej dawki aktywności, dlatego osoby starsze mogą mieć problem z zaspokojeniem jego potrzeb. W stosunku do obcych psy te są nieufne, a przy braku odpowiedniej socjalizacji mogą przejawiać zachowania agresywne. Właśnie dlatego istotne jest właściwe wychowanie. Szczeniak powinien poznawać nowe osoby i mieć kontakt z innymi psami. 

Rosyjski toy jest psem, który bardzo dobrze adaptuje się do nowych warunków. Można z nim podróżować, co jest wygodne również z uwagi na jego rozmiary. Najważniejsze jest zapewnienie mu dużej ilości uwagi. Zdecydowanie nie jest to zwierzak dla osób, które zostawiają mieszkanie puste codziennie na dziesięć godzin. 

Rosyjski toy terrier – ciekawostki

  1. Rosyjski toy chętnie bierze udział w zawodach agility. Startuje w kategorii najmniejszych psów. 
  2. Zwierzęta tej rasy są podatne na kontuzje

Warto wiedzieć więcej na temat psa takiego jak rosyjski toy – opis rasy pomoże ci w lepszym poznaniu czworonoga. Pomimo niewielkich rozmiarów jest on bardzo aktywny i temperamentny. Najlepiej będzie czuł się w domach osób, które chcą i lubią pracować z psem. Wymaga szkolenia i socjalizacji, ponieważ jego temperament w niekontrolowanych warunkach może sprawić, że pies stanie się naprawdę nieznośny. Zwierzęta te są bardzo inteligentne i chętnie się uczą. Jeżeli jednak nie zapewnimy im odpowiedniego szkolenia, prędzej czy później konieczna będzie pomoc profesjonalnego trenera lub behawiorysty.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 352, https://www.zkwp.pl/wzorce/352.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 21.02.2006.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.