Owczarki są znane większości osób, i to nie tylko tych, które mają psy, ale i takich, które za nimi nie przepadają. Owczarek niemiecki czarny budzi respekt, a niekiedy wydaje się również groźniejszy od standardowo umaszczonego przedstawiciela rasy. Czy owczarki czarne to inna rasa, czy tylko odmiana barwna? O tym, a także charakterze tych niezwykłych psów będzie ten artykuł.

Owczarek niemiecki czarny – czy to prawidłowe umaszczenie?

Na początku warto wyjaśnić, że niemiecki owczarek może występować również w całkowicie czarnym umaszczeniu. Jest to prawidłowe i przewidziane przez wzorzec FCI. Co więcej, może być też krótkowłosy albo długowłosy, zależnie od hodowanej odmiany. W przeciwieństwie do owczarka szwajcarskiego nie jest odrębną rasą, a po prostu wersją kolorystyczną, w pełni prawidłową.

Owczarek niemiecki czarny – wygląd

To z zasady duży pies, który osiąga wysokość w kłębie do 65 cm w przypadku psów i do 60 cm w przypadku suk. Owczarek niemiecki czarny ma kompletny zgryz nożycowy i stojące uszy. Jego ciało jest mocne, silne i energiczne w ruchu. Z uwagi na kątowanie, krytykowane przez wiele środowisk, pies ten może mieć zad obniżony względem łopatek. Dziś jednak coraz większa liczba hodowców dba o to, aby nie pogłębiać tej cechy u hodowanych psów rasy owczarek niemiecki.

Umaszczenie owczarka

Jak można się domyślać, owczarek niemiecki czarny ma włos całkowicie czarny, z obfitym podszerstkiem. Może być on długi albo krótki. Inne możliwe umaszczenia krótkowłosych i długowłosych owczarków niemieckich to:

  • jednolicie szara;
  • śniada;
  • czaprakowa z maską;
  • czarna podpalana z kolorem nie tylko brązowym, ale i jasnoszarym.

Nie może występować w wersji białej i nie powinien mieć też białego znaczenia. Nos w każdej odmianie kolorystycznej pozostaje czarny.

Owczarek niemiecki czarny – charakter

Z zasady wygląd i charakter owczarka niemieckiego czarnego idą w parze. To pies silny, pewny siebie i czujny. Nie powinien być natomiast histeryczny i agresywny. Jego zaletą wynikającą ze wzorca jest przede wszystkim zrównoważenie. Pies powinien być łagodny i łatwy w szkoleniu. To te cechy usposobienia często sprawiają, że wielu opiekunów wybiera owczarka na swojego pierwszego psa. Czy to dobry wybór? Trudno powiedzieć. Wiele zależy bowiem od wyboru dobrej hodowli, ale i zaangażowania opiekuna w wychowanie i socjalizację czworonoga.

Socjalizacja – kluczowa dla owczarka

Jeśli chcesz, aby twój owczarek niemiecki czarny był psem dobrze ułożonym, musisz zadbać o przyzwyczajenie go do najróżniejszych sytuacji. Szczeniak owczarka potrzebuje przede wszystkim wielu bodźców, które poznaje jednak w komfortowych dla siebie, bezpiecznych warunkach. W ten sposób szczenię przyzwyczaja się do nowości i lepiej na nie reaguje w przyszłości. Odpowiednia socjalizacja kreuje w nim odwagę, ale również sprawia, że pies będzie ci lojalny, bo zobaczy, że może zaufać twoim działaniom.

Owczarek niemiecki czarny a sport i praca

Owczarki z zasady często spotyka się w rozmaitych pracach i zadaniach. Wśród miłośników psów wybierane są przede wszystkim do sportów obronnych. Sprawdzają się jednak również w policji czy służbie wojskowej. Odpowiednio wyszkolony owczarek niemiecki czarny może wspierać osoby niewidome w codziennych zadaniach. Co więcej, taki pies może też stróżować, choć trzeba pamiętać, że potrzebuje też odpowiedniej dawki ruchu. Sprawdza się również jako pies pasterski.

Owczarek niemiecki czarny, jeśli ma być przeznaczony do pracy, często kupowany jest w odpowiedniej hodowli psów. Mowa o tak zwanych liniach pracujących, które mają szczególne predyspozycje do współpracy z człowiekiem. Musisz jednak brać pod uwagę, że pies tej rasy o tak silnych cechach pracujących będzie potrzebował wiele twojej uwagi i zaangażowania w trening.

Pielęgnacja sierści owczarka niemieckiego czarnego

Krótkowłosy owczarek niemiecki czarny nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy czesać go raz w tygodniu, aby usunąć martwą sierść. W okresie linienia może się zdarzać, że pies będzie gubił więcej włosa, jednak częstsze czesanie zwykle wystarcza. Z kolei odmiana długowłosa, inaczej niż owczarek niemiecki krótkowłosy, potrzebuje więcej zaangażowania z twojej strony. Przede wszystkim musisz częściej go czesać, bo w długą sierść wplątuje się sporo śmieci i zanieczyszczeń. To skuteczna metoda na utrzymanie nie tylko w dobrej kondycji psa, ale również w czystości domu.

Owczarek niemiecki czarny – zdrowie

Z uwagi na to, że zad u owczarka niemieckiego czarnego może opadać, jest on narażony bardziej niż inne rasy psów na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Właśnie z tego powodu warto wybierać taką hodowlę owczarków niemieckich, w której hodowca stara się zminimalizować ryzyko występowania problemów zdrowotnych. Pomóc w tym mogą np. badania rodziców.

Prócz tego owczarek niemiecki czarny może być narażony również na:

  • zapalenie spojówek;
  • stany zapalne uszu;
  • problemy z układem trawiennym;
  • niedoczynność tarczycy;
  • problemy z trzustką;
  • młodzieńcze zapalenie kości;
  • osteochondrozę.

Jak większość dużych ras o wydatnej klatce piersiowej, owczarki zagrożone są rozszerzeniem i skrętem żołądka. Długość życia tej rasy wynosi do kilkunastu, zwykle 12 lat.

Żywienie owczarka niemieckiego czarnego

Odpowiednia karma dla czarnego owczarka powinna być dostosowana do jego potrzeb związanych z zapotrzebowaniem kalorycznych. Im bardziej aktywny jest pies, tym więcej kalorii w diecie potrzebuje. Pamiętaj, że szczenięta należy karmić w sposób zbilansowany, aby umożliwić wzrost kośćca i nie narażać go na obciążenie spowodowane nadmierną wagą. Pokarm najlepiej podawać w dwóch równych porcjach rano i wieczorem, przynajmniej 30 minut po i przed aktywnością. Zapobiega to skrętowi żołądka.

Owczarek niemiecki czarny – cena

Cena szczenięcia waha się od 1500 do nawet 5000 zł. Wiele zależy od tego, z jakiej linii pochodzi owczarek niemiecki czarny i jaki charakter oraz osiągnięcia mają jego rodzice. Szczenięta po utytułowanych psach często kosztują więcej. Warto wybierać psy z cenionych związków, np. ZKwP. Masz pewność, że przeszły przegląd hodowlany, a dodatkowo można je wystawiać również poza granicami Polski.

Owczarek niemiecki czarny – wilczur, Szarik, staroniemiecki…

Owczarek niemiecki czarny może być doskonałym towarzyszem każdego człowieka, który wie, jak postępować z psem i zaangażuje się w jego szkolenie. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele wariacji na temat owczarków. Przykładowo, psy te kojarzone są z Szarikiem, czyli po prostu inteligentnym psem, który wręcz czytał opiekunowi w myślach. Warto jednak sobie uświadomić, że nie dzieje się to samo z siebie. Taka więź jest efektem intensywnego szkolenia z wiedzą na temat tego, jak je wykonać.

Często owczarki niemieckie nazywane są wilczurami. To pospolita nazwa, która nie jest do końca prawidłowa. Owczarek niemiecki czarny nie ma wiele wspólnego z wilkiem. Chodzi raczej o ogólny wygląd takiego psa.

W końcu istnieją też owczarki staroniemieckie. Zazwyczaj są one czarne i długowłose. Nie zostały jednak uznane przez międzynarodową organizację FCI za odrębną rasę. Pod tą nazwą są hodowane po prostu owczarki niemieckie czarne z długim włosem, które w FCI są zwyczajnie odmianą kolorystyczną. Co więcej, wielu kynologów uważa, że skupienie na fenotypie, czyli cechach wyglądu, dało w przypadku owczarków staroniemieckich więcej złego niż dobrego, bo zaniedbany został ich charakter.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 166 23.12.2010/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/166.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 11.08.2010.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.