Choć Belgia jest znana z wielu rzeczy, owczarek belgijski krótkowłosy z pewnością jest jednym z jej najbardziej charakterystycznych „eksportów”. Pozwól, że przybliżymy Ci tajniki tej niezwykłej rasy.

Co warto pamiętać?

  • Malinois to inaczej owczarek belgijski krótkowłosy.
  • Jest jednym z czterech typów owczarków belgijskich.
  • Jego sierść wymaga regularnej, ale prostej pielęgnacji.
  • Pochodzi z Belgii, z miasta Malines.

Owczarek belgijski krótkowłosy – co to za pies?

Owczarek belgijski krótkowłosy, znany także jako malinois, jest energicznym i inteligentnym psem. Swoją nazwę zawdzięcza miastu Malines w Belgii, gdzie został po raz pierwszy zidentyfikowany. Należy do rasy owczarków belgijskich, których poszczególne odmiany różnią się głównie długością i typem sierści oraz kolorem.

Czy owczarki belgijskie krótkowłose to tylko malinois?

Tak, owczarek belgijski krótkowłosy to inna nazwa dla malinois. Często jest mylony z owczarkiem niemieckim, ale ma swoje unikalne cechy. Jednak wśród owczarków belgijskich można również wyróżnić inne odmiany, takie jak groenendael, laekenois czy tervueren, różniące się od malinois kolorami i strukturą sierści.

Czym się różni owczarek belgijski krótkowłosy od pozostałych?

Owczarek belgijski krótkowłosy, czyli malinois, charakteryzuje się płową sierścią z czarną maską. W odróżnieniu od groenendaela ma krótką sierść, a nie długą. Laekenois posiada sierść szorstką i płową, natomiast tervueren ma długą, szarą lub płową sierść z czarnym nalotem. Każda odmiana ma swoje wyjątkowe cechy i pochodzenie.

OdmianaTyp sierściKolorPochodzenie
MalinoisKrótkaPłowy z czarną maskąMalines
GroenendaelDługaCzarnyZamek Groenendaal
LaekenoisSzorstkaPłowyAntwerpia
TervuerenDługaSzary lub płowyRegion Tervuren

Jak dbać o sierść owczarka belgijskiego malinois?

Pielęgnacja sierści malinois jest stosunkowo prosta. Wystarczy regularne czesanie raz w tygodniu gumową rękawicą lub zgrzebłem. 

Podczas okresu linienia zalecane jest codzienne czesanie, ponieważ owczarki gubią obfity podszerstek. W przeciwieństwie do innych ras nie potrzebują częstych kąpieli. Po spacerze w deszczu wystarczy odczekać, aż pies wyschnie i szczotką usunąć brud. Dbać należy także o uszy, oczy i pazury.

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.