Marzy ci się labrador, golden retriever albo inny pies z grupy aportujących myśliwskich? W takim razie musisz przede wszystkim poznać różnice między nimi. Labrador i golden to dwa psy z tej samej grupy retrieverów, czyli psów podejmujących postrzałki z wody. Golden i labrador służyły myśliwym przede wszystkim podczas polowania na dzikie ptactwo. Co je różni, a jakie są między nimi podobieństwa? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Labrador, golden retriever – wygląd

Oba psy – labrador, golden retriever – mają mocną sylwetkę i szeroką czaszkę, przy czym labradory są zazwyczaj bardziej masywne i krzepkie, a goldeny nieco zgrabniejsze. Psy te różni na przykład ogon. W przypadku goldenów powinien przypominać chorągiew i być noszony równo z grzbietem. Sięga też zwykle stawu skokowego. Z kolei u labradora dozwolony jest ogon noszony wyżej i wesoły w wyrazie, wyglądający nieco jak ogon wydry. O ile ogon goldena ma pióro, o tyle ten goldena pokryty jest krótkim włosem, a pióro jest niedopuszczalne.

Labrador, golden retriever – wielkość

Labradory zwykle mierzą w kłębie do 57 cm w przypadku psów i do 56 cm w przypadku suk. W przypadku suk goldenów rozmiar jest taki sam, jednak psy są wyższe i mogą mieć nawet do 61 cm. W drugiej rasie możliwe są też większe przedziały wzrostu czworonoga. Jednocześnie labradory są zwykle cięższe, bo mogą ważyć nawet do 36 kg w przypadku psów, podczas gdy u goldenów preferowana jest waga do 34 kg. Różnica jest niby niewielka, ale to labradory mają skłonności do tycia.

Labrador, golden retriever – szata

Dla wielu osób labrador golden retriever to jedna rasa, bo według nich goldenem nazywany jest złoty, długowłosy labrador. Tymczasem te dwa psy różnią się szatą.

Labrador retriever – okrywa

Labrador retriever to pies krótkowłosy, z obfitym podszerstkiem. Jego włos okrywowy jest bardzo charakterystyczny. Labradory mają krótką, zupełnie odporną na działanie wody okrywę włosową, co pozwala im realizować zadania przypisane im jako psom myśliwskim. Sierść jest krótka, twarda w dotyku, nie ma żadnych fal, piór. Jest też jednolita, choć dopuszcza się małą plamkę w kolorze białym na piersi. Występuje w kilku umaszczeniach:

  • żółtym, zwanym biszkoptowym;
  • wątrobianym, zwanym też czekoladowym lub brązowym;
  • czarnym.

Kolor żółty może mieć różne odcienie, od bardzo jasnego do nawet lekko rudawego.

Golden retriever – szata

Inaczej niż labrador golden retriever ma włos nieco dłuższy, miękki. Może być on lekko falisty lub zupełnie gładki. Pod włosem okrywowym znajduje się podszerstek, który jest odporny na działanie wody. W odpowiednich miejscach zaznaczone są pióra. Co ważne, goldeny występują wyłącznie w barwach od złotej do kremowej. Tak jak u labradora, mogą mieć niewielką białą plamkę na piersi.

Pielęgnacja i zdrowie psów

Labrador, golden retriever – obie rasy wymagają regularnego wyczesywania. W przypadku goldenów chroni to przede wszystkim przed tworzeniem się kołtunów w obszarze piór. Z kolei labrador może obficie linieć dwa razy do roku. Wystarczy go wyczesać raz w tygodniu, a gdy sierść zacznie wypadać – nieco częściej.

Zarówno labrador, jak i golden są narażone na dysplazję stawów biodrowych. Z zasady dłużej żyją labradory. Obie rasy mogą chorować na:

  • schorzenia serca;
  • PRA;
  • jaskrę;
  • zaćmę;
  • problemy z trzecią powieką.

Labrador, golden retriever – psychika

W wieku szczenięcym oba te psy są do siebie dość zbliżone. Ich wspólne cechy są raczej pozytywne – łączy je pozytywny charakter. Szczeniaki labradorów, golden retrieverów lubią się bawić. Są optymistycznie nastawione do świata, a przy dobrej socjalizacji dogadują się z psami, dziećmi i dobrze znoszą samotność.

Uważa się jednak, że dorosłe labradory mają silniejszy charakter. Są bardziej samodzielne i uparte, przez co ich szkolenie wymaga więcej zaangażowania. Goldeny są spokojniejsze, bardziej wrażliwe, lepiej znoszą mniejszą intensywność spacerów czy pracy. Obie te rasy raczej nie będą stróżować i nie są psami obronnymi. Odgrywają rolę psów rodzinnych. Można wykorzystywać je do pracy z osobami niepełnosprawnymi, w roli psów przewodników czy w rozmaitych służbach i myślistwie.

Labrador, golden retriever – cechy szczególne

Labradory, golden retrievery lubią pracować z opiekunem, o ile ten jest cierpliwy i ma dobre podejście do szkolenia psów. To zwierzęta inteligentne. Źle znoszą przymus, ale i łatwo uczą się złych nawyków, których potem trudno oduczyć. Zwykle dogadują się z innymi zwierzętami. Co ważne, obie te rasy uwielbiają kałuże i wszelkie zbiorniki wodne, dlatego, jeśli nie chcesz, aby twój pies był mokry po każdym spacerze, musisz go pilnować.

Krótka sierść labradorów i długa goldenów nie są jedynymi cechami, które różnią te dwie rasy. Choć obie za kraj pochodzenia mają Wielką Brytanię, to ich historia jest nieco inna. Goldeny z zasady uważa się za bardziej uległe. Obie rasy uwielbiają towarzyszyć swoim opiekunom i świetnie sprawdzają się jak psy rodzinne. Wbrew pozorom trzeba je jednak najpierw odpowiednio ułożyć, bo są wulkanami energii, potrzebującymi sporych dawek ruchu, a także zajęcia umysłowego na co dzień. Labrador, golden retriever – to, którego psa wybierzesz, zależy wyłącznie od ciebie.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.