Mały lwi piesek (Petit Chien Lion) to cudowny towarzysz o pięknej i jedwabistej sierści. Jego usposobienie sprawia, że jest chętnie wybierany przez wszystkie osoby, które cenią sobie towarzystwo inteligentnego i chętnego do zabawy zwierzaka. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie bardzo delikatnego, jednak w istocie jest wytrzymały, zdrowy i długowieczny. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 26 do 32 cm;
masa ciała: ok. 6 kg
Szatasierść: długi, falisty, jedwabisty włos okrywowy; brak podszerstka;
maść: dowolna
Długość życia12–14 lat
Charakterinteligentny, radosny, żywy, czujny, czuły, posłuszny

Lwi piesek – wygląd

Opis rasy lwi piesek zawarty w standardzie FCI bardzo wyraźnie zaznacza, że powinien być to zwierzak energiczny i ruchliwy. Przedstawiciele rasy mierzą od 26 do 32 centymetrów, a ich waga nie powinna przekraczać siedmiu kilogramów. 

Lwi piesek może występować we wszystkich kombinacjach kolorów. Już przy pierwszym spotkaniu uwagę przykuwa jego sierść. Jednowarstwowa, pozbawiona podszerstka, jest jednocześnie bardzo gęsta i długa. Na wystawach najbardziej cenione są osobniki z długimi włosami na psyku. To właśnie tej „lwiej” fryzurze psiaki zawdzięczają swoją nazwę. 

Lwi piesek – charakter

Lwie pieski mają naprawdę cudowne charaktery, przez które idealne wpisują się w życie rodzinne. Wzorcowo są one bardzo energiczne, wesołe i zawsze skore do zabawy. Prawidłowo prowadzone potrafią jednak odpoczywać i chętnie spędzają czas w domu razem z rodziną. 

Drobna budowa ciała oraz wrodzona energiczność sprawiają, że psy tej rasy to prawdziwe torpedy. Są niezwykle szybkie, zwinne i niezmordowane w zabawie. Właśnie dlatego chętnie ćwiczą agility i odnoszą w tym sporcie duże sukcesy! 

Chociaż energia lwiego pieska jest pozornie nieskończona, zwierzak ten szybko się wycisza. Na pewno nie jest pracoholikiem jak na przykład border collie. Na co dzień bardzo potrzebuje swojego człowieka, którego darzy ogromnym zaufaniem i miłością. Jest skory do pieszczot. Świetnie sprawdzi się zarówno jako towarzysz aktywnego spaceru, jak i wsparcie przy wieczornym oglądaniu telewizji. 

W młodości lwie pieski są dosyć towarzyskie i chętnie podejmują inicjatywę przy poznawaniu innych zwierząt i ludzi. Z czasem jednak ich charakter kształtuje się i całą uwagę oraz uczucie przenoszą na członków własnej rodziny. W stosunku do obcych ludzi mogą być nieco zdystansowane, a inne psy zazwyczaj ignorują. 

Praca i szkolenie z psem tej rasy to prawdziwa przyjemność. Jest on bardzo inteligentnym i pojętnym uczniem. Dodatkowo bardzo zależy mu na uszczęśliwianiu swojego opiekuna. Jeżeli szkolenie wzmocnisz dodatkowo zabawą i smaczkami, będzie ono proste i przyjemne. Psy tej rasy dobrze nadają się dla niedoświadczonych właścicieli. Należy jednak być w stosunku do nich łagodnym i cierpliwym. Mają bardzo wrażliwe charaktery i karcone szybko zamykają się w sobie. 

Lwi piesek – zdrowie

Lwie pieski z pozoru wydają się kruche i delikatne, jednak w istocie są to bardzo odporne i silne fizycznie zwierzęta, które rzadko chorują. 

Psy tej rasy bardzo szybko dostosowują się do różnych temperatur. Pomimo braku podszerstka dość dobrze znoszą chłody. Upały również nie są dla nich problemem, chociaż muszą otrzymywać wtedy więcej wody i mieć zapewnione chłodne schronienie. 

Opisano bardzo niewiele chorób genetycznych, które dziedziczą lwie pieski. Jest to stosunkowo rzadka rasa, a hodowcy bardzo dbają o to, aby do rozrodu były dopuszczane wyłącznie zwierzaki sprawdzone pod kątem ewentualnych problemów zdrowotnych. Nawet pomimo tego sporadycznie pojawiają się schorzenia takie jak:

  • nawykowe zwichnięcie rzepki,
  • zaćma,
  • postępowy zanik siatkówki (PRA).

Przed zakupem psa koniecznie sprawdź, czy jego rodzice przeszli wszystkie potrzebne badania. W pseudohodowlach ryzyko chorób genetycznych jest bowiem dużo większe. 

Lwie pieski są długowieczne. Bez problemu dożywają 13. roku życia. Wiele osobników w dobrym zdrowiu żyje jednak dużo dłużej, zachowując energię do późnej starości. 

Lwi piesek – pielęgnacja

Lwi piesek jest rasą, która słynie ze swojej pięknej i długiej sierści. Na wystawach najbardziej ceniona jest tak zwana „fryzura lwa”, która dodatkowo podkreślana jest przez wygalanie tylnej części ciała psa. Nawet jeżeli nie zamierzasz wystawiać swojego zwierzaka, musisz nastawić się na regularną pielęgnację jego szaty. 

Pielęgnacji sierści psów tej rasy nie jest może szczególnie uciążliwa, jednak definitywnie wymaga systematyczności. Warto zaznaczyć, że sierść jest jednowarstwowa, a brak podszerstka sprawia, że te zwierzaki prawie nie linieją. Mimo wszystko ich włos wymaga czesania. 

Niektóre niewystawowe szczeniaki (tak zwane pety) rodzą się z krótką sierścią na pysku. Jeżeli planujesz jego udział w wystawach, specjalna fryzura musi być przygotowywana przez profesjonalnego groomera. Oczywiście niektórzy bardzo zaangażowani opiekunowie z czasem uczą się robić to na własną rękę, jednak na początku warto poprosić o pomoc profesjonalistę. 

Sierść nie ma skłonności do plątania się ze względu na brak podszerstka, jednak zaleca się jej regularne szczotkowanie – przynajmniej raz w tygodniu. Warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się także w grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Pomoże to rozczesać wszystkie ewentualne kołtuny. 

Jeżeli nie planujesz odwiedzać wystaw, najlepszym rozwiązaniem będzie regularne obcinanie sierści na krótko. 

Lwi piesek – hodowla

Lwi piesek to dosyć rzadka rasa, dlatego znalezienie hodowli, w której akurat są szczeniaki na sprzedaż, może okazać się trudnym zadaniem. Bardzo prawdopodobne, że na miot będziesz musiał zaczekać nawet rok. Właśnie dlatego niektórzy (mniej cierpliwi) opiekunowie decydują się na sprowadzenie szczeniaka z zagranicy. 

Niezależnie od tego, z jakiego źródła chcesz kupić psa, upewnij się, że hodowla przynależy do jednego ze związków działających pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). W Polsce jest to ZKwP, które ma jednak swój odpowiednik w większości krajów na świecie. 

Lwi piesek – cena 

W przypadku rasy lwi piesek szczeniaki rodzą się stosunkowo rzadko. W Polsce funkcjonuje wprawdzie kilka hodowli, jednak mioty raczej nie pojawiają się częściej niż raz na pół roku. Właśnie dlatego zakup takiego psa może być sporym wydatkiem. Musisz przygotować się na to, że ceny szczeniaków zaczynają się od 8 000 złotych a obecnie są raczej wyższe niż niższe. 

Lwi piesek – historia rasy

Nie mamy stuprocentowej pewności na temat tego, skąd dokładnie pochodzi rasa lwich piesków. Istnieje jednak prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że jest to jedna z najstarszych ras na kontynencie europejskim. Podobizny podobnych psów znalazły się w katedrze w Amiens, która liczy sobie prawie siedem wieków. Podobne rasy pojawiały się także na obrazach wielu uznanych artystów od Tycjana po Goyę. 

W dawnych czasach pieski nazwane przez francuskiego przyrodnika małymi lwami były stałym towarzystwem bogatych dam dworu, szczególnie w Hiszpanii i samej Francji. Przy czym to ta ostatnia uznawana jest za ich ojczyznę. 

Obecnie zwierzęta te spotykane są na całym świecie, jednak wszędzie uchodzą za rasę stosunkowo rzadką. 

Lwi piesek – dla kogo?

Kto powinien zostać dumnym właścicielem lwiego pieska? Można z powodzeniem powiedzieć, że każda osoba, która szuka energicznego i kochającego towarzysza. Psy te bardzo dobrze dostosowują się do zmiennych warunków i nowych miejsc. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że mogą żyć praktycznie wszędzie. 

Lwi piesek wymaga delikatności, łagodności i uwagi. Bardzo energiczne małe dzieci mogą być dla niego zbyt dużym obciążeniem. Ze względu na inteligencję i wrodzoną chęć do pracy z człowiekiem te małe lewki doskonale nadają się na pierwsze psy. 

Psy tej rasy będą fantastycznymi towarzyszami dla starszych osób, które jeszcze zachowują standardową aktywność fizyczną. Chociaż niewielkie i wesołe, wymagają jednak szkolenia i ustalenia granic. Szybko uczą się czego opiekun od nich oczekuje, w ekspresowym tempie wyczują także przyzwolenie do działania na własną… łapę. 

Lwi piesek może brać udział zarówno w wystawach, jak i w psich sportach. Wymaga regularnej pielęgnacji sierści oraz zabawy i ruchu. Potrafi jednak odpoczywać. Nie ma skłonności do chorób, jest inteligentny i przyjacielski. Ze względu na swoje rozmiary raczej nie odstraszy potencjalnego intruza aparycją. W razie potrzeby potrafi podnieść alarm i dać znać, że dzieje się coś niedobrego. Nie należy jednak do psów głośnych.

Lwi piesek – ciekawostki

W latach sześćdziesiątych XX wieku lwi piesek trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najrzadsza rasa na świecie.

Lwie pieski (Petit Chien Lion) rzadko pojawiają się na ulicach polskich miast. Mimo wszystko ten zwierzak jest doskonałym towarzyszem, który świetnie odnajdzie się w każdych warunkach. Jego francuskie korzenie zdają się podkreślać naturalną elegancję i urodę, jednak mimo to psiak jest wulkanem energii. Z pewnością można uznać tę rasę za niezwykle uniwersalną.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 233 /02. 04. 2004/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/233.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 24.03.2004.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.