Goldendoodle to hybryda, która powstała z połączenia pudla z golden retrieverem. Podobnie jak w przypadku labradoodle głównym celem było stworzenie psa, który jest jednocześnie bardzo inteligentny, przyjazny oraz hipoalergiczny. Goldendoodle faktycznie gubi mniej sierści i naskórka niż inne rasy, jednak jego istnienie budzi wiele kontrowersji. Sprawdź, gdzie kupić szczenięta tej rasy. 

Hodowla goldendoodle – trochę historii

Pierwsze próby skrzyżowania pudla z golden retrieverem nastąpiły w latach 60. XX wieku. Goldendoodle oficjalnie powstał dopiero w Australii, w latach 90. Celem krzyżówki tych dwóch ras było stworzenie alternatywy dla labradoodle oraz – w teorii – udoskonalenie obydwu ras. Krzyżówka miała cieszyć się lepszym zdrowiem niż obie bazowe rasy. 

Goldendoodle jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Psy te ceni się za inteligencję, przyjacielskość oraz hipoalergiczność. Oczywiście nie jest tak, że goldendoodle w ogóle nie uczulają. Zrzucają jednak zdecydowanie mniej naskórka i sierści, w efekcie czego także i reakcje alergiczne są znacznie słabsze. 

Na początku goldeny krzyżowano ze średnimi pudlami. Z czasem zaczęto korzystać także z mniejszych odmian, co doprowadziło do hodowli mini goldendoodle. 

Dokładny wzorzec tego, jak powinny wyglądać te psy, nigdy nie został ustalony. Właśnie dlatego nie rasa nie została uznana przez żadną dużą organizację kynologiczną (FCI, American Kennel Club czy British Kennel Club). 

Szczeniaki goldendoodle – czy można je kupić w Polsce?

Wiele osób zachwyca się urodą i cechami goldendoodle. Niestety, jeżeli zastanawiasz się, czy można kupić tego psa w Polsce, nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości. 

Hybryda goldena i pudla nie jest oficjalnie uznawana przez FCI. Nie istnieje także żaden związek, który na terenie Polski dbałby o standardy hodowli tej rasy. Właśnie dlatego można uznać, że szczeniaki goldendoodle nie są dostępne w naszym kraju. 

Jeżeli zależy ci na posiadaniu tego konkretnego psa, a jednocześnie chcesz mieć pewność, że kupujesz zwierzaka od wiarygodnej osoby, musisz nastawić się na szukanie hodowli za granicą. 

Hodowla goldendoodle – kontrowersje

Nie da się ukryć, że rasy hybrydowe budzą tyle samo niechęci, co sympatii. Hodowcy odpowiedzialni za krzyżowanie pudli i goldenów zakładają, że hybryda ma być zdrowsza od protoplastów. Niestety, nie ma na to żadnych dowodów. 

Kluczowy jest także brak nadzoru nad hodowlami ze strony żadnej dużej organizacji kynologicznej. Hodowle goldendoodle są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, jednak American Kennel Club nie sprawuje nad nimi żadnej pieczy. 

Sprowadzając szczenię goldendoodle z zagranicy, musisz mieć świadomość, że działasz na własną rękę. Nigdy nie powstał oficjalnie zatwierdzony wzorzec tej rasy, dlatego ani hodowcy, ani ich klienci nie mają żadnego punktu odniesienia.

Szczeniaki goldendoodle – cena

Cena za szczeniaka goldendoodle jest bardzo wysoka. Na ten moment trzeba liczyć się z kosztami nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do tego konieczne jest jeszcze doliczenie kosztów transportu. 

Cena za psa tej rasy jest bardzo wysoka, dlatego przed zakupem warto mieć całkowitą pewność, że hodowca, z którym współpracujesz, jest uczciwą osobą. 

Hodowla goldendoodle – podsumowanie 

Goldendoodle to rasa hybrydowa, popularnie nazywana po prostu miksem. Ze względu na brak nadzoru ze strony FCI i innych związków kynologicznych nie można obecnie stwierdzić, które hodowle spełniają kryteria wzorca. Co jeszcze bardziej istotne – sam wzorzec nie został nigdy ustalony.

Jeżeli zachwycił cię pies tej rasy, musisz liczyć się z tym, że szczeniaka trzeba będzie szukać za granicą. Przedstawiciele tej hybrydowej rasy nie są tanie, a do ich kosztów trzeba jeszcze doliczyć transport. Swoją decyzję powinieneś więc bardzo dokładnie przemyśleć.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.