Nie jesteś doświadczonym hodowcą psów, ale chciałbyś po raz pierwszy mieć czworonoga przy sobie? Jeśli tak, wybierz przedstawiciela rasy łatwej do ułożenia. Sportowcy (amatorzy i zawodowcy) pokochają wyżła czeskiego fousek!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 58 do 62 cm, psy od 60 do 66 cm;
masa ciała: suki od 22 do 28 kg, psy od 28 do 34 kg
Szatasierść: włos okrywowy szorstki i prosty, miejscami dłuższy; podszerstek miękki i gęsty;
maść: brązowa bez znaczeń; brązowa z białymi znaczeniami; ciemna dereszowata z brązowymi łatami lub bez nich
❤️ Długość życia8–10 lat
? Charaktercięty na zwierzynę, łatwy w szkoleniu, współpracujący, wytrzymały, wszechstronny

Wyżeł czeski fousek – wzorzec rasy

Wyżeł czeski fousek to pies myśliwski średniej wielkości. Jego wysokość w kłębie nie przekracza 66 cm. Waga psa z kolei waha się od 22 kg (u suk) do 34 kg (u samców). Grzbiet psa jest krótki i zwarty, wychyla się od kłębu w kierunku zadu. Klatka piersiowa z kolei jest szeroka i jest, bo sięga aż do łokci. Głowa czeskiego fouska jest wąska, a uszy głęboko osadzone.

Umaszczenie czeskiego fouska

Wyżeł czeski szorstkowłosy ma bardzo ciekawy układ sierści. Uwagę zwraca przede wszystkim charakterystyczna broda oraz „czuprynka” na czubku głowy. Włosy są również dłuższe na brzuchu, klatce piersiowej i tylnej stronie nóg.

Sierść wyżła czeskiego fouska to aż 3 rodzaje włosów! Od jesieni do wiosny tuż przy skórze znajduje się miękki i gęsty podszerstek, mający ok. 1,5 cm długości. Warstwa ta zanika w lecie. Następnie na ciele psa zauważyć można dobrze przylegające włosy o długości 3–4 cm. Ostatni typ włosów to proste, szczeciniaste włosy okrywowe o długości 5–7 cm.

Umaszczenie czeskiego fouska jest ciemnodropiate, mogą występować na nim brązowe łaty. Przedpiersie oraz dolne partie przednich nóg mogą być również całkowicie brązowe albo brązowe z lekkim oszronieniem – włosy przechodzą od brązu do koloru białego bądź jasnoszarego.

Czeski fousek szorstkowłosy – charakter i szkolenie

Wyżeł czeski fousek to pies łatwy w ułożeniu, chętny do nauki i pojętny. Bardzo przywiązuje się do właściciela, lubi spędzać z nim czas na zabawie i sporcie. Potrzebuje jednak wiele ruchu albo wykorzystania przy pracy, do której został stworzony. Bez tego pies będzie się nudzić i ujawniać zachowania destrukcyjne. Może niszczyć znajdujące się w otoczeniu przedmioty, przekopywać ogród oraz stać się nieposłuszny.

Jeśli jednak na co dzień uprawiasz sport, np. biegasz, jeździsz na rowerze albo odbywasz długie piesze wędrówki po lesie czy górach, czeski fousek może stać się twoim wymarzonym towarzyszem! Ten pies nadaje się także dla aktywnych rodzin – bardzo lubi dzieci i szybko staje się ich ulubieńcem!

Czeski fousek – pielęgnacja

Z uwagi na różne rodzaje włosia oraz jego budowę, pielęgnacja czeskich fousków wymaga nieco więcej czasu. Zwłaszcza jeśli zależy ci na jej idealnym, wystawowym wglądzie. Psa trzeba regularnie kąpać i wyczesywać, zwłaszcza z uwagi na fakt, że nie linieje! Dobrze też odpowiednio podcinać sierść. Najlepszy efekt uzyskasz oczywiście, korzystając w tym zakresie z pomocy groomera (psiego fryzjera). Układania włosia możesz też podjąć się samodzielnie.

Zabieg skracania włosia trzeba będzie przeprowadzać minimum 3–4 razy w roku, czyli dość często. Jeśli to zaniedbasz, sierść czeskiego fouska stanie się zszarzała, straci swój piękny wygląd i odpowiednią twardość. Co więcej, martwe włosie utrudni wentylację skóry – a to może doprowadzić do jej podrażnień i problemów dermatologicznych.

Wyżeł czeski fousek – zdrowie i choroby

Wyżeł czeski fousek to pies bardzo wytrzymały. Gęste, wielowarstwowe włosie sprawia, że jest odporny na zmienne, złe warunki atmosferyczne i praktycznie nigdy się nie przeziębia. Sierść nie przepuszcza zbyt wiele wilgoci do skóry, pies może więc pracować nawet w czasie deszczu lub umiarkowanego mrozu. W literaturze nie ma chorób opisanych jako typowe dla tej rasy – psy chorują naprawdę rzadko!

Pamiętaj jednak, aby profilaktycznie zaszczepić pupila zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień i co jakiś czas zgłosić się na przegląd zdrowia do weterynarza. Jak każdego psa, wyżła czeskiego fouska warto także systematycznie odrobaczać.

Wyżeł czeski fousek – historia i ciekawostki

Historia wyżła czeskiego fousek jest dość słabo opisana. Niektóre źródła podają, że psy tej rasy znane były już w XIV wieku. Jednak pierwsze pisemne wzmianki o rasie pochodzą dopiero z roku 1882. Zakłada się, że rasa wywodzi się ze skrzyżowania wyżła niemieckiego szorstkowłosego z gryfonem szorstkowłosym oraz wyżłem niemieckim szorstkowłosym. Psy rasy czeski fousek wykorzystywane były przez myśliwych, w szczególności podczas polowań na ptactwo i zające. Czasem też zabierano je na polowanie na grubszą zwierzynę jak dziki czy sarny.

W 1896 roku na terenie dzisiejszych Czech powstało pierwsze stowarzyszenie hodowców rasy, które działało aż do 1939 r. Okres II wojny światowej psy przeszły bardzo ciężko – do tego stopnia, że rasa niemal całkowicie wyginęła. Po 1945 roku hodowcy podjęli jednak bardzo skuteczne próby jej odnowienia. Dziś wyżeł czeski fousek to jedna z najbardziej popularnych w Czechach ras psów! Obecnie zauważalny jest także wzrost liczby osobników hodowanych poza granicami tego kraju. Przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) rasa została jednak uznana dopiero w 1963 r.

Wyżeł czeski fousek to wszechstronny pies, który idealnie nadaje się na towarzysza osób aktywnych. Nie jest wymagający, więc z jego prowadzeniem i szkoleniem poradzi sobie nawet niedoświadczony opiekun. Najważniejsze będzie zapewnienie pupilowi odpowiedniej, bardzo dużej dawki ruchu – pies wciąż przecież kieruje się swoim instynktem łowieckim! Jeśli o to zadbasz, na pewno zarówno ty, jak i twój pies będziecie szczęśliwi!

Bibliografia

WZORZEC FCI NR 245, 13.04.2014/PL (data polskiego tłumaczenia), https://www.zkwp.pl/wzorce/245.pdf, tłumaczenie: Izabela Biernacka, data publikacji obowiązującego wzorca: 07.08.1998.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.