W naszym kraju popularność cocker spanieli angielskich osiągnęła swoje apogeum na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Psów tej rasy było tak wiele, że jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać amatorskie pseudohodowle. Doprowadziło to do znacznej degradacji rasy zarówno w kwestiach zdrowotnych, jak i wizualnych. Obecnie coraz więcej hodowców pracuje nad przywróceniem angielskim spanielom ich dawnej świetności. Warto, ponieważ są to doskonałe psy rodzinne. 

Ogólny wyglądwesoły, harmonijnie i mocno zbudowany pies myśliwski
Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 38 do 39 cm, od 39 do 41 cm
masa ciała: od 13 do 14,5 kg
Szatasierść: gładka, jedwabista, miejscami bardziej obfita;
maść: jednolita czarna, ruda, czekoladowa, czarna lub czekoladowa podpalana; dwubarwna z bielą; trójbarwna z bielą; przesiana, również z podpalaniem
Długość życia11–14 lat
Charakterżwawy, wesoły, żywy, przywiązany do opiekuna, łagodny
Użytkowośćpłochacz
PochodzenieWielka Brytania
Klasyfikacja FCIgrupa 8 (aportery, płochacze i psy dowodne), sekcja 2 (płochacze);
podlega próbom pracy

Cocker spaniel angielski – wygląd 

Cocker spaniel angielski leży na podłodze

Cocker spaniel angielski to pies średniej wielkości, którego wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 41 centymetrów. Suki są tylko nieznacznie mniejsze od samców. Waga angielskich cocker spanieli wynosi od 11 do 16 kilogramów. 

Cocker spaniel – sierść 

W przypadku rasy angielski cocker spaniel sierść jest półdługa. Włos jest jedwabisty, przylega do ciała. Kończyny przednie są dobrze owłosione w całości, tylne natomiast jedynie do wysokości stawu skokowego. 

Sierść cocker spaniela nie sprawia szczególnych problemów w pielęgnacji i jest przystosowana do znoszenia  różnych warunków atmosferycznych. Pies posiada podszerstek, który świetnie sprawdza się w roli termoregulatora. 

Cocker spaniel angielski – umaszczenie 

Cocker spaniele angielskie występują w bardzo różnej maści. Wzorzec dopuszcza psy jednolite, dwubarwne, trójkolorowe oraz przesiane. Bardzo popularny jest cocker spaniel czarny, czy złoty, jednak możesz także spotkać psy:

  • rude
  • czarno–białe
  • brązowo–białe
  • niebieskie
  • czekoladowe
  • cytrynowe
  • biało–cytrynowe
  • biało–pomarańczowe
  • czekoladowe z nakrapianiem
  • niebieskie z podpalaniem.

Charakterystyczną cechą tych psów są ich długie uszy, które gładko opadają na policzki. Pokryte są jedwabistą i bardzo przyjemną w dotyku sierścią. Warto zaznaczyć, że jest to jedyna część ciała tych psów, na której dopuszczalna jest pofalowana sierść. Za zgodne ze wzorcem uznaje się bowiem jedynie psy o prostej sierści – niedopuszczalne są fale ani tym bardziej loki. 

Cocker spaniel – charakter

Cocker spaniel angielski z opiekunką

W przypadku rasy cocker spaniel angielski informacje o konkretnych psach powinny pochodzić od hodowcy. Według wzorca natomiast jest to rasa, która słynie ze swojego delikatnego charakteru i ogromnego oddania rodzinie. Doskonale dogaduje się z dziećmi, jednak zdecydowanie woli nieco starsze maluchy. Psa tej rasy z powodzeniem można trzymać w domu z innymi zwierzętami. Mimo wszystko są to bardzo żywiołowe psiaki z dużym temperamentem oraz bardzo silnym instynktem myśliwskim.

Angielskie cocker spaniele bardzo źle znoszą samotność. W żadnym wypadku nie nadają się na psy żyjące w kojcu. Potrzebują ciągłej obecności swojej rodziny i ukochanego opiekuna. Są inteligentne i bardzo szybko się uczą, jednak szkolenie psów tej rasy warto rozpoczynać wcześnie. Nauka posłuszeństwa, tak samo jak socjalizacja, powinna rozpoczynać się jeszcze w hodowli 

Wzorcowo są to psy żywiołowe, ale łagodne. Agresywny cocker spaniel na pewno nie jest zgodny z profilem rasy. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje zjawisko znane „zespołem wściekłego cockera”. Dotyka najczęściej młodych samców i objawia się nagłą i niczym niepowodowaną agresją w stosunku do każdego, kto akurat znajdzie się w pobliżu. Atak trwa kilka minut i nie pozostawia po sobie żadnego śladu. Jest to rzadka przypadłość, najpewniej genetyczna. Czasami do leczenia stosuje się środki przeciwpadaczkowe, ich skuteczność jest jednak dyskusyjna. 

Wszelkie problemy z agresją powinny jednak być pretekstem do konsultacji z behawiorystą i szkoleniowcem. 

Ile żyje cocker spaniel i na co choruje? 

Cocker spaniel angielski to rasa, która uznawana jest za bardzo odporną. Została ukształtowana do polowań, dlatego psy te dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne. Podczas dużych upałów nie warto jednak narażać psa na bardzo duży wysiłek.

Rasa ta nie jest narażona na wiele chorób genetycznych, warto jednak dopytać hodowcę o badania pod kątem chorób oczu oraz dysplazji stawów biodrowych. Występować może także choroba nerek zwana nefropatią rodzinną. 

Zasadniczo angielskie cocker spaniele uznawane są za zdrowe, odporne i długowieczne. Średnia długość życia tych psów wynosi od 11 do 14 lat. 

Pielęgnacja rasy psów cocker spaniel angielski

Pielęgnacja angielskiego cocker spaniela jest bardzo istotnym elementem jego życia, dlatego psy już od szczeniaka powinny być do niej socjalizowane i przyzwyczajane.

Obok regularnego szczotkowania w celu usunięcia martwych włosów niezwykle istotnym elementem pielęgnacji cockera jest dbanie o uszy spaniela. Stosunkowo duże, ciężkie i wiszące mają skłonność do infekcji. Należy regularnie przycinać włosy w ich okolicach oraz sprawdzać stan ich higieny. Gromadząca się wydzielina jest stanem fizjologicznie normalnym. Jeżeli jednak jej ilość zwiększa się znacznie, staje się ona ciemniejsza i zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach – jest to wskazanie do wizyty u lekarza weterynarii. 

Raz w tygodniu należy przecierać uszy specjalnym środkiem pielęgnującym o odpowiednim pH. Zalecane są także wąskie głębokie miski, które zapobiegają dostawaniu się resztek pożywienia do uszu.

Cocker spaniel angielski to pies, którego nie można golić. Zamiast tego musi on być odpowiednio przycinany i szczotkowany. Wielu opiekunów wybiera wizyty u groomera, jednak z powodzeniem możesz nauczyć się tego sam. Wymaga to jednak determinacji i cierpliwości. Poprawnie ostrzyżony spaniel sprawia wrażenie krótkowłosego. 

Rasa ta może wykazywać pewne tendencje do tycia ze względu na swoje zamiłowanie do jedzenia. Porcje karmy powinny więc być dokładnie wyliczane. Konieczne są także regularne spacery. 

Spaniele – szczeniaki i hodowla

cocker spaniel angielski szczeniak

Przez lata w naszym kraju pojawiło się wiele pseudohodowli, które sprawiły, że wzorzec angielskich cocker spanieli nieco się rozmył. Właśnie dlatego warto wybierać hodowle zrzeszone w ZKwP, gdzie pieski są przebadane i zgodne z kanonem FCI. 

Szczeniaki cocker spaniela powinny dorastać w dobrych warunkach. Wrażliwy okres socjalizacji rozpoczyna się już w trzecim tygodniu życia, a więc jeszcze w hodowli. Upewnij się, że twój przyszły zwierzak dorasta w warunkach domowych, a nie w

Pseudohodowcy kuszą nie tylko niskimi cenami, ale także różnego rodzaju nieistniejącymi wariantami rasy. Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego, jak cocker spaniel angielski miniaturka. Psy te mają takie gabaryty, jakie dopuszczane są przez FCI. 

Cocker spaniel angielski – cena 

Obecnie szczeniaki tej rasy kosztują około 3000 złotych. Cocker spaniele angielskie są wyjątkowo często rozmnażane w hodowlach należących do tak zwanych „stowarzyszeń burka i kocurka”. Rodowody tego typu organizacji nie mają żadnej wartości, a je same warto omijać z daleka. Jedyne hodowle, jakie zasługuję na twoją uwagę to te zrzeszone w ZKwP. 

Cocker spaniel angielski – historia rasy

Jak wskazuje sama nazwa, psy tej rasy pochodzą z Wielkiej Brytanii, gdzie w XIX wieku kształtowane były do polowania na ptactwo. Protoplastą i przodkiem niemal wszystkich angielskich cocker spanieli jest pies o imieniu Ted i przydomku Obo. 

Pierwszy klub miłośników tej rasy powstał w 1902 roku, wtedy też utworzono pierwszy wzorzec. W 1946 roku natomiast oficjalnie rozdzielono cocker spaniele amerykańskie i angielskie, jako odrębne rasy.

Do Polski angielskie cocker spaniele trafiły po II wojnie światowej. Hodowla w naszym kraju nie rozwijała się jednak najlepiej głównie ze względu na brak doświadczenia hodowców oraz ograniczony materiał genetyczny. Ze względu na import psów z Anglii sytuacja polepszyła się w latach siedemdziesiątych. 

Cocker spaniel angielski – dla kogo?

Kto będzie odpowiednim opiekunem dla cocker spaniela angielskiego? Na pewno osoba konsekwentna i cierpliwa, która rozumie znaczenie szkolenia i wie, że jest to pies, którego miejsce jest w domu. Cockery zdecydowanie nie nadają się na psy obronne. Chociaż szybko rozpoznają intruza, ich sympatyczne usposobienie skłoni je raczej do serdecznego powitania niż odstraszania. 

Dobrze odnajdują się w mieście. Chociaż mają dużo energii, potrafią odpoczywać. Warto jednak pamiętać, że są to psy o bardzo silnym instynkcie łowieckim, dlatego mogą uciekać. W miejscach o dużym natężeniu ruchu lepiej trzymać je na smyczy. 

Spaniel – pies z Disneya, czyli ciekawostki o rasie

Na popularność cocker spanieli wpłynął klasyczny film Walta Disneya „Zakochany Kundel”, którego główna bohaterka, Lady, była przedstawicielką tej rasy.

Cocker spaniel angielski to doskonały pies dla rodzin ze starszymi dziećmi. Wymaga szkolenia i socjalizacji. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, jest bardzo wesoły i energiczny. Ze względu na skłonność do tycia powinien mieć zapewnioną dużą dawkę ruchu. Najbardziej popularne umaszczenia to cocker spaniel czarny i złoty.

Cocker spaniel angielski infografika

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 5 / 23.11.2012, https://www.zkwp.pl/wzorce/5.pdf, wersja polska: 24.11.2012, data publikacji obowiązującego wzorca: 8.10.2012.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.