W poradniku znajdziesz opis rasy oraz historię jej powstania. Opowiemy o wyglądzie, a także charakterze i temperamencie pinczera holenderskiego. Przedstawimy również wskazówki dotyczące pielęgnacji oraz żywienia tych psów. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy to rasa dla ciebie!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 35 do 42 cm, psy od 37 do 42 cm;
masa ciała: ok. 9–10 kg
Szatasierść: gruba, prosta, szorstka, o długości 4–7 cm na tułowiu; niezbyt gęsta, średnio długa na łapach; krzaczasta na ogonie; krótka na głowie i uszach, dłuższa na pysku, tworzy brwi, brodę;
maść: jednolita żółta, preferowana ciemniejsza; uszy, wąsy, broda, brwi mogą być ciemniejsze, ale nadal żółte
Długość życia12–14 lat
Charakterwesoły, przyjacielski, oddany, miły jako pies rodzinny

Pochodzenie rasy Hollandse Smoushond

Szorstkowłose pinczery cieszyły się dużą popularnością w XIX-wiecznej Holandii, jednak najbardziej pożądanym umaszczeniem było czarne. Płowe szczenięta były zabijane o razu po urodzeniu.

Historia pochodzenia rasy psów Hollandse Smoushond nie jest do końca znana, ale wiadomo, że dzięki działaniom holenderskiego handlarza o imieniu Abraas udało się uratować część osobników. Mężczyzna wywiózł je do Amsterdamu, gdzie zajmowały się polowaniem na szczury i inne gryzonie. W 1905 roku hodowcy stworzyli pierwszy, oficjalny wzorzec rasy. Po II Wojnie Światowej ich liczebność uległa zmniejszeniu, ale dzięki reaktywacji hodowli udało się wrócić do liczby sprzed konfliktu. Miłośnicy pinczerów holenderskich domniemają, że w ich krwi znajduje się domieszka dawnych żółtych sznaucerów.

Holenderski Smoushond – klasyfikacja FCI i wygląd

Pinczery holenderskie to niewielkie psy o szerokiej, kwadratowej sylwetce, których waga zwykle nie przekracza 10 kg, a wysokość w kłębie 42 cm. Są tak dobrze zbudowane i umięśnione, że bez problemu towarzyszą kłusującym koniom. Oczy to jedna z najbardziej charakterystycznych cech tej rasy – duże, okrągłe, ale nie wyłupiaste. Trójkątne uszy są wysoko osadzone i opadają na boki. Dopuszczalnym typem umaszczenia są dowolne odcienie żółtego, a dłuższe wąsy, broda i brwi mogą mieć nieco ciemniejszą barwę. Podszerstek jest dość obfity, a twarda, szorstka sierść ma długość od 4 do 7 cm.

Pinczer holenderski – temperament i charakter

Pinczer holenderski jest aktywny, przyjazny i wesoły. Doskonale sprawdzi się w roli psa rodzinnego, ponieważ na ogół nie ma skłonności do agresji. Jeśli szczeniak zostanie poddany odpowiedniemu procesowi socjalizacji, z pewnością dogada się również z innymi zwierzętami domowymi. Nie można zapominać, że jest to niezwykle żywe zwierzęta pracujące. Może żyć w mieszkaniu, jednak w takich warunkach trzeba mu zapewnić odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Krótki spacer nie wystarczy, o wiele lepsze będą sporty takie jak agility czy canicross.

Niezbędne jest również zapewnienie stymulacji umysłowej. Osobniki tej rasy są inteligentne i posłuszne, w związku z czym szkolenie ich jest czystą przyjemnością. Wykonywanie poleceń nie tylko pomaga wyeliminować niepożądane zachowania, ale jest również świetną rozrywką dla pupila. Należy pamiętać, że są to zwierzęta wrażliwe i łatwo je skrzywdzić! Nie wolno stosować tresury opartej na wyznaczaniu kary. Zamiast tego lepiej skupić się na wzmacnianiu pozytywnych zachowań czworonoga.

Pinczery holenderskie nie są zbyt bojaźliwe, w związku z czym doskonale odnajdą się w roli psich podróżników. Wakacje z psem mogą być o wiele bardziej wartościowe niż w pojedynkę i dostarczyć niesamowitych doświadczeń. Dzięki odpowiedniemu treningowi, który opiera się na relacji partnerskiej, stają się wierne i oddane swojemu właścicielowi, co sprawia, że wspólne odkrywanie świata jest niezwykłą przygodą.

Zdrowie i pielęgnacja. Zobacz, jak dbać o swojego pupila!

Pinczery holenderskie nie są rasą obciążoną specyficznymi chorobami. Pamiętaj, jednak, żeby zawsze weryfikować czy hodowca jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym i upewnić się, że dba o zapewnienie odpowiednich warunków bytowych swoim psom. Zakup szczeniaka z pseudohodowli jest tańszy, ale wcale nie bardziej opłacalny! Zwierzaki urodzone wskutek chowu wsobnego są obarczone licznymi chorobami genetycznymi, których leczenie wiąże się z ogromnym bólem oraz wydatkiem tysięcy złotych.

Osadzone wysoko i opadające uszy są dość podatne na rozwijanie się infekcji. Dlatego powinno się regularnie kontrolować ich stan, by w razie wystąpienia niepokojących objawów móc szybko rozpocząć leczenie. Sierść pinczerów holenderskich nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie i kąpiele w razie potrzeby.

Tak jak w przypadku wszystkich innych psów niezbędne jest stosowanie preparatów przeciwkleszczowych przez cały rok. Choroby wywoływane przez te pasożyty są niezwykle groźne dla zdrowia i życia czworonogów, więc nie wolno zaniedbywać profilaktyki. Poza tym pamiętaj o regularnej kontroli długości pazurów i ilości nagromadzonego kamienia nazębnego. W przypadku jego niewielkiej ilości pomoże dedykowana pasta i szczoteczka do zębów. Jednak, jeśli higiena była zaniedbywana przez długi czas, niezbędne może okazać się usunięcie go przez lekarza.

Jak żywić pinczera holenderskiego?

Pinczer holenderski nie potrzebuje specjalnego żywienia, jeśli nie ma problemów zdrowotnych. Przed wyborem diety wykonaj profilaktyczne badania pupila, by mieć pewność, że w jego organizmie nie rozwija się żadna choroba. Jaką karmę dla psa najlepiej wybrać? Przede wszystkim na pierwszych miejscach w składzie musi znaleźć się pełnowartościowe mięso. Warzywa i owoce dostarczają wielu składników odżywczych, ale powinny być jedynie dodatkiem do posiłku, a nie podstawą diety. Unikaj produktów, które zawierają zboża, mięso niewiadomego pochodzenia czy sztuczne dodatki.

Nie zaleca się samodzielnego komponowania posiłków dla psa przez osoby nieposiadające doświadczenia i wiedzy w zakresie zoodietetyki. Taki sposób żywienia wymaga odpowiedniego doboru suplementów, a nawet niewielkie niedobory mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli są przewlekłe.

Pinczer holenderski – czy to pies dla ciebie?

Pinczer holenderski jest dostatecznie opanowanym psem, który odnajdzie się w większości warunków. Planujesz wkrótce jego zakup? Zastanów się, czy będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności fizycznej i umysłowej. Jeśli na początku poświęcisz mu wystarczającą ilość czasu, zyskasz przyjaciela na całe życie.

Bibliografia

FCI-Standard N°308 / 19. 12. 2001, https://www.zkwp.pl/wzorce/308.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 25.08.2001.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Janicki

Jego rodzice zawsze mieli w domu pupila, więc od dziecka uczył się odpowiedzialności za zwierzę i troski o nie. Obecnie posiada psa rasy husky i kotkę, którą przygarnął z ulicy kilka lat temu. Są jego nieodłącznymi towarzyszami w życiu codziennym. Z pasją opowiada o różnych gatunkach zwierząt oraz ciekawych faktach z nimi związanych, zawsze zwracając uwagę na potrzebę szacunku dla zwierząt i ich naturalnego środowiska.