Wokół awokado narosło wiele mitów, związanych głównie z jego spożyciem przez psy. Czy ten owoc jest czymś, co może zabić psa? Czy pies może jeść awokado bez szkody dla zdrowia? Sprawdź to, czytając nasz artykuł. Przekonaj się, czy opinie o szkodliwości tego przysmaku są uzasadnione!

Czy pies może jeść awokado?

Awokado dla psa bardzo długo uznawane było za trujące. Wszystko z uwagi na persin, który jest związkiem toksycznym nie tylko dla psów, lecz również kotów i innych zwierząt. W rzeczywistości awokado zawiera przede wszystkim:

  • przeciwutleniacze;
  • witaminy (głównie A, C i E);
  • potas i nienasycone kwasy tłuszczowe. 

Jest też bardzo kaloryczne – zawiera dużą dawkę tłuszczu. Miąższ nie ma jednak w sobie persinu. Jak brzmi zatem odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść awokado?

Czy pies może awokado?

Niekoniecznie. Persin znajduje się również w skórce i pestce, a częściowo może przechodzić do miąższu, zwłaszcza w bardzo dojrzałych owocach. Musisz więc wykroić naprawdę sprawnie kawałek wnętrza, aby podać go psu. Co więcej, awokado – z uwagi na tłustość – często powoduje biegunki, szczególnie u zwierząt bardzo wrażliwych.

Wśród tego, czego psy nie mogą jeść, często wymieniane jest awokado. Nie jest to do końca prawda, ale lepiej dmuchać na zimne. Wiesz już, czy pies może jeść awokado – jeśli zdecydujesz się je podać, zachowaj ostrożność.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.