Teoretycznie wiedza o tym, że pies nie powinien spożywać jedzenia dla ludzi, jest powszechna. Mimo wszystko wielu właścicieli ciągle ukradkiem podaje zwierzakowi pod stołem resztki własnego obiadu. Tymczasem całe mnóstwo dań, które są pyszne i zdrowe dla człowieka, może wyrządzić psu naprawdę sporo krzywdy. To, czego nie może jeść pies, musisz wiedzieć, aby zadbać o swojego zwierzaka i chronić jego zdrowie. Z poniższego artykułu dowiesz się, czego nie wolno dawać psu. Czytaj i poznaj listę zakazanych produktów!

Czego nie wolno dawać psu? Produkty trujące

Wielu miłośników psów nie zdaje sobie sprawy z tego, ile produktów spożywczych, warzyw, czy owoców stanowi poważne zagrożenie dla czworonogów. Niestety, ludzie często wychodzą z błędnego założenia, że skoro coś nie szkodzi im, to zwierzakowi też nie powinno. 

Tymczasem psy zupełnie inaczej metabolizują niektóre substancje i związki organiczne. Czego nie może jeść pies? Awokado, czekolada czy nawet cebula stanowią dla niego śmiertelne zagrożenie. 

Czego nie może jeść pies – czekolada

Czekolada jest uwielbiana przez ludzi i smakuje również psom. Niestety, przy okazji jest dla nich niezwykle trująca i bardzo niebezpieczna. Oprócz szkodliwej kofeiny toksyczna jest przede wszystkim zawarta w kakao teobromina. Ten związek w większych ilościach może sparaliżować układ nerwowy i doprowadzić do uszkodzenia serca. Teobromina uwalnia się powoli i trudno usunąć ją z organizmu. Nawet małe dawki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia zwierzaka, jeśli przyjmuje je regularnie.

Czego nie może jeść pies – awokado

Awokado robi w ostatnich latach zawrotną karierę w gastronomii, ponieważ jest nie tylko bardzo smaczne, lecz również niezwykle zdrowe. Niestety, te owoce również zaliczają się do tego, czego nie może jeść pies. Dlaczego? Wszystkiemu winny jest zawarty w awokado związek – persin. Dla większości ludzi jest on obojętny, chociaż wrażliwe na niego osoby mogą cierpieć po spożyciu awokado na problemy żołądkowe. Tymczasem dla zwierząt persin jest niezwykle toksyczny. W niewielkich ilościach wywołuje wymioty i biegunkę, natomiast w większych może doprowadzić do paraliżu i śmierci. 

Czego nie może jeść pies – cebula 

Większości osób trudno wyobrazić sobie życie bez cebuli. Jednak nie można tego powiedzieć o psach. Tiosiarczan sodu stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla czworonożnych pupili. Cebula jest niebezpieczna dla psiego zdrowia i życia w każdej postaci, dlatego nigdy nie dopuszczaj do tego, aby czworonóg miał okazję ją zjeść. 

Czego nie może jeść pies – drożdże

Kolejnym ważnym punktem na liście niewinnych z pozoru produktów spożywczych, które okazują się trujące dla psów, są drożdże. Szczególnie niebezpieczny jest rozczyn ciasta drożdżowego lub ciasto w stanie surowym. W układzie pokarmowym psa może dojść do nadmiernego rozpulchnienia. W skrajnych przypadkach drożdże mogą doprowadzić do niezwykle niebezpiecznego skrętu żołądka. 

Czego nie może jeść pies – ksylitol

Ze względu na coraz większą świadomość w kwestii zdrowego żywienia na rynku popularne stają się zamienniki cukru. Ksylitol jest tutaj doskonałym przykładem. Jednak, jak wspomnieliśmy, dieta psa i człowieka diametralnie się różni. Ksylitol może być przyczyną dramatycznych psich zgonów. Spożycie nawet niewielkiej ilości tego słodzika przez zwierzę (choćby w formie gumy do żucia czy ciastka) doprowadza do bardzo gwałtownego wyrzutu dużej ilości cukru. 

Dlaczego pies nie może spożywać ksylitolu?

Nagła hiperglikemia wymaga bardzo szybkiej reakcji. Niestety, nawet błyskawiczne przybycie do weterynarza nie daje gwarancji, że pies przeżyje. Jeżeli więc używasz ksylitolu, musisz dołożyć wszelkich starań, aby pupil nie miał do niego dostępu. Pamiętaj, że to on czymś, czego nie może jeść pies pod żadnym pozorem.

Czego nie może jeść pies – orzechy makadamia

Orzechy zazwyczaj nie są pożywieniem polecanym dla psa, jednak większość z nich w małych ilościach nie jest w stanie wyrządzić zwierzakowi krzywdy. Wyjątkiem są właśnie orzechy makadamia. Ich spożycie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm psa, a gdy czworonóg zje ich więcej, mogą doprowadzić nawet do paraliżu układu nerwowego i sercowego. 

Czego nie może jeść pies – winogrona

Czego nie może jeść pies, chociaż ludzie to uwielbiają? Winogrona to kolejny ludzki przysmak, którego zjedzenie przez zwierzaka może być przyczyną uszkodzenia organów wewnętrznych. Winogrona są szkodliwe zarówno w formie świeżej, jak i suszonej (rodzynki). Zawarte w nich toksyny szkodzą wątrobie i nerkom zwierzęcia, a w dużej ilości mogą nawet powodować ich niewydolność. 

Czego nie może jeść pies i czego nie może pić – alkohol

Alkohol w nadmiernych ilościach szkodzi także ludziom – o tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wiele osób wciąż jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że napojów wysokoprocentowych pod żadnym pozorem nie wolno podawać psom. Już jedna lampka wina może być śmiertelna dla małego czworonoga. Nawet jeżeli nie wystąpią objawy silnego zatrucia, to podtruwana wątroba w końcu nie da sobie rady i nastąpi przedwczesna śmierć.

Czego nie może jeść pies? Produkty szkodliwe i niepolecane

W przypadku produktów kategorycznie zakazanych mamy jasność co do tego, że ich zjedzenie przez psa może skończyć się (w niektórych przypadkach rychłym) zgonem. Tymczasem warto wspomnieć także o produktach, które teoretycznie nie stanowią zagrożenia dla życia zwierzaka, jednak ich stała obecność w diecie prędzej czy później przełoży się na problemy zdrowotne. Od tego, czego nie może jest pies, przechodzimy więc do tego, co jest dla niego na dłuższą metę szkodliwe.

Kości poddane obróbce termicznej

Pies z kością to archetypiczny obrazek, który znajduje się w świadomości każdego z nas. O ile surowe kości mogą być dość dobrym uzupełnieniem diety, o tyle te poddane obróbce termicznej (gotowane lub pieczone) nie powinny być w ogóle podawane. Są zdecydowanie zbyt kruche, dlatego mogą doprowadzić do poranienia układu pokarmowego. 

Kości prasowane

Niemal każdy opiekun psa przynajmniej raz widział je w sklepie zoologicznym. Prasowane kości stworzone są w istocie ze skóry wieprzowej lub wołowej. Zwierzęta bardzo je lubią, dlatego cieszą się one nieustającą popularnością. W istocie tego typu produkty powinny znaleźć się na szczycie listy tego, czego nie może jeść pies – a w każdym razie nie powinien. Produkowane najczęściej w Chinach i transportowane w okolicznościach, które trudno zweryfikować. Często bywają moczone w chemikaliach i zostają naładowane wzmacniaczami smaku. Zdecydowanie lepiej zamienić prasowane kości na zdrowsze przekąski. 

Podroby wieprzowe

Podroby to bardzo zdrowe uzupełnienie diety BARF. Raz na jakiś czas można podawać je także psom, które jedzą karmy komercyjne. Świetnie sprawdzą się podroby z praktycznie wszystkich zwierząt rzeźnych (oprócz świń). Podroby wieprzowe przenoszą bowiem bardzo groźną dla psów chorobę wirusową zwaną wścieklizną rzekomą. Wirus kumuluje się właśnie w narządach wewnętrznych, czyli w podrobach. 

Co zrobić, kiedy doszło do zatrucia? Sprawdź, jak ratować psa!

Teoretyczna wiedza na temat tego, czego nie może jeść pies, jest bardzo pożyteczna i minimalizuje ryzyko zatrucia. Czasami jednak zdarza się, że pomimo najlepszych chęci opiekuna pies spożyje większą ilość winogron, cebuli czy czekolady. Wówczas trzeba zadziałać szybko: 

  1. Jeżeli od połknięcia trującej substancji nie minęły jeszcze dwie godziny, a zwierzę jest przytomne, najlepszym rozwiązaniem będzie wywołanie wymiotów. 
  2. W tym celu do pyska psa podaj wodę utlenioną w proporcjach – jedna łyżka na pięć kilogramów masy ciała. 
  3. Jeżeli nie czujesz się na siłach zrobić tego sam, wybierz się do lekarza weterynarii. Takie zabiegi są w gabinetach na porządku dziennym.

Kiedy w żadnym wypadku nie powinno się wywoływać wymiotów? W sytuacjach, kiedy zwierzak połknął substancję chemiczną lub silnie żrącą. Jeżeli upłynęły już dwie godziny od zatrucia, zalecane jest podanie węgla aktywnego w dawce około 2-3 tabletek na kilogram masy ciała psa. 

Czego nie może jeść pies – podsumowanie

Niemal każdy opiekun psa chce dla swojego pupila jak najlepiej. Czy zdarzyło ci się podać czworonogowi coś z listy, która mówi, czego nie może jeść pies? Musisz pamiętać, że jest to wysoce szkodliwe. 

Jedzenie przeznaczone dla ludzi jest zazwyczaj pełne przypraw, cukru, soli i wzmacniaczy smaku, które oczywiście smakują także zwierzętom. Jednak te produkty są dla nich bardzo niezdrowe. W najlepszym wypadku ich spożywanie prowadzi do otyłości i stopniowego uszkodzenia narządów wewnętrznych, co skraca życie zwierzęcia i prowadzi do przedwczesnej śmierci. 
Zapamiętaj, czego nie może jeść pies pod żadnym pozorem! Wiele produktów powszechnych w ludzkiej diecie, takich jak awokado, czekolada, ksylitol czy cebula stanowi dla psów bezpośrednie zagrożenie życia. Koniecznie więc trzymaj je z dala od swojego zwierzaka. Gdyby jednak przypadkiem zostały one przez niego zjedzone, koniecznie postaraj się wywołać wymioty. Jeżeli to nie zadziała, czym prędzej wybierz się do lekarza weterynarii, który będzie wiedział, co robić.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.