Majtki dla psa na cieczkę wielu osobom wydają się dobrym rozwiązaniem. Podczas cieczki suka krwawi z dróg rodnych, pojawiają się więc plamy na podłodze i meblach. Majtki dla psa na pewno zapobiegają zabrudzeniom. Czy ciąży też? Dowiedz się z naszego artykułu!

Cieczka: co to takiego?

Cieczka to inaczej ruja u suk. U większości pojawia się dwa razy w roku i trwa około 21 dni. W ciągu pierwszych dni suka nie dopuszcza do siebie samców, często zachowując się wobec nich agresywnie. Zmienia się to między 9 a 15 dniem, kiedy staje się płodna, i wówczas pozwala na kontakt samcom. Może nawet uciekać podczas spacerów. Cieczce towarzyszy krwawienie z dróg rodnych. Jego obfitość zależy od fazy cieczki, jest także kwestią osobniczą. Aby zabezpieczyć meble przed zabrudzeniem, wielu opiekunów stosuje specjalne majtki dla psa na cieczkę. 

Czy majtki dla psa na cieczkę są bezpieczne?

Zaletą takich specjalnych majtek jest ograniczenie zabrudzeń w domu. Niewielu opiekunów jednak ma świadomość, że wcale nie są takim idealnym rozwiązaniem. Chociaż pomagają utrzymać czystość w domu, majtki dla psa sieją nieraz prawdziwe spustoszenie w organizmie suki! Jak to możliwe? Niestety opiekunowie zapominają o higienie. Zalegająca na majtkach krew to idealne miejsce do rozwoju bakterii, które mają przecież stały kontakt ze sromem. To prosta droga do poważnych infekcji. Zamiast majtek, dla psa lepszym rozwiązaniem będzie nauka higieny: wylizywania się i zlizywania po sobie plamek krwi.

Majtki dla psa nie chronią przed ciążą!

Niektórzy właściciele błędnie sądzą, że kontakty z samcami podczas cieczki nie są groźne, gdy suczka ma na sobie majtki. Dla psa nie stanowią one większej przeszkody: łatwo się zsuwają lub przesuwają, mogą zostać również ściągnięte w trakcie zabawy czy prób kopulacji. Majtki dla psa na cieczkę nie zabezpieczają suki przed niechcianą ciążą! Jedynym skutecznym sposobem uniknięcia takich niespodzianek jest wykastrowanie suki, a do tego czasu uważne pilnowanie jej podczas cieczki.

Jak zadbać o sukę podczas cieczki?

Aby Twoja suka była bezpieczna podczas cieczki, pamiętaj:

  • nie spuszczaj jej nigdy ze smyczy;
  • nie zostawiaj w ogrodzie bez kontroli;
  • jeśli używasz majtek dla psa, stosuj wkładki na zmianę i zmieniaj je często;
  • wybieraj spokojniejsze miejsca na spacery, by nie narażać jej i siebie na stres związany z nachalnymi samcami.

Cieczka to szczególny, niełatwy czas zarówno dla suki, jak i jej opiekunów. Psina może być obolała i rozdrażniona. Zadbaj o jej bezpieczeństwo i spokój. Nie ryzykuj niechcianej ciąży. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów z cieczką jest kastracja suki.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.