W przeszłości większość podwórkowych czworonogów mogła liczyć wyłącznie na budę skleconą z przypadkowych desek. Obecnie coraz więcej pupili nocuje u swoich właścicieli w domu, gdzie mają zapewnione wysokiej jakości legowisko. Alternatywą może być tutaj specjalna buda dla psa do domu, która sprawdzi się przede wszystkim w dużych przestrzeniach. W innych przypadkach można ją też ustawić w ogrodzie, jednak należy pamiętać o tym, by zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki. W naszym artykule opisujemy wszystkie kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując takie schronienie dla czworonoga.

Które psy mogą mieszkać w budzie?

Na początku warto zaznaczyć, że nie każda rasa psa będzie się dobrze czuła w budce. Nie powinny w nich przebywać psy pozbawione podszerstka, ponieważ może się to dla nich skończyć groźnymi chorobami. Same nie powinny przebywać również psy do towarzystwa oraz te, które potrzebują dużo kontaktu z człowiekiem. Warto pod tym względem skontaktować się z behawiorystą lub hodowcą, który powinien polecić najlepsze warunki dla twojego ulubieńca. Przykładowe rasy, które mogą mieszkać w budzie to:

które psy mogą mieszkać w budzie

Do psów, które absolutnie nie powinny znaleźć się w budzie, należą:

  • dobermany i inne psy gładkowłose;
  • maltańczyki oraz ogólnie psy towarzyszące.

Czy samodzielne budowanie budy dla psa jest opłacalne?

Niektórzy chcą samodzielnie zaprojektować i stworzyć miejsce, w którym pies będzie mógł wypoczywać. Potrzebne są do tego oczywiście odpowiednie wyposażenie – zazwyczaj deski, materiały na poszycie dachu, a często także izolacja. Jest to czynność wymagająca dużo czasu i zaangażowania, ale również doświadczenia oraz akcesoriów.

Trzeba przygotować odpowiedni projekt pomieszczenia, uwzględnić wszystkie konieczne wymiary, a wreszcie zmontować całość. W przypadku braku wprawy może się to szybko skończyć niepowodzeniem, dlatego amatorom polecamy raczej kupno w sklepie gotowego domku dla psa, wybór bud w różnych rozmiarach jest bowiem spory.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Budy dla psa do domu czy ogrodu zawsze należy dostosować do wielkości psa. Duża buda dla psa niewielkich rozmiarów będzie nieodpowiednia, bo pupil nie ogrzeje się, leżąc w niej. Powinien on móc bez problemu stanąć w środku bez schylania głowy. Musi również mieć wystarczającą przestrzeń, by wygodnie leżeć w środku.

Dobrze jest zatem zmierzyć pupila i do otrzymanych wyników dodać nieco marginesu, by stwierdzić, czy właściwa będzie buda dla psa XXL, XL, M a może S. Wejście powinno być nieco niższe i szersze od psa.

Kiedy sprawdzi się podwójna buda dla psa?

kiedy sprawdzi się podwójna buda dla psa

Właściciele dwóch czworonogów zapewne zastanawiają się, czy kupno większej budy jest dobrym pomysłem. Rozwiązanie to sprawdzi się wyłącznie wtedy, kiedy psy czują się w swoim towarzystwie naprawdę dobrze i znają się od lat. Najlepiej, jeśli zwierzaki znają się od szczeniaka. Niedopuszczalne jest udostępnianie jednej budy dla dwóch zupełnie obcych psów. Należy jednak pamiętać, że nawet w sytuacji, gdy oba zwierzęta uwielbiają spędzać ze sobą czas, dobrze jest zapewnić im wewnątrz budy przynajmniej przegrodę. Każde stworzenie potrzebuje bowiem czasu wyłącznie dla siebie.

Buda dla psa z tarasem – zbędny wymysł czy konieczność?

Wśród wielu modeli bud można znaleźć skomplikowane konstrukcje wielopoziomowe, z piętrem lub tarasem, przypominające prawdziwe domki. O ile wiele kondygnacji nie jest czymś, co koniecznie musi się znaleźć w schronieniu dla psa (może to być wręcz przeszkoda dla zwierząt mających problemy z poruszaniem się), o tyle taras wart jest rozważenia. Miejsce to bywa zazwyczaj zadaszone, więc przynosi zwierzęciu ulgę w czasie upałów. Oprócz tego może zapewnić dodatkową osłonę przed wiatrem. Trzeba też przyznać, że buda dla psa z tarasem prezentuje się bardzo efektownie, więc warto ją kupić choćby z tego powodu.

Kiedy będzie odpowiednia ocieplana budka dla psa?

Zimą pies powinien mieć miejsce, które będzie go chroniło przed chłodem. Z tego powodu w zimowych modelach bud koniecznie powinna się znaleźć odpowiednia izolacja. Taką warstwę należy zabezpieczyć przed zerwaniem lub zjedzeniem przez czworonoga. Oprócz wewnętrznej warstwy ocieplającej należy także pamiętać o tym, by nie stawiać budki bezpośrednio na ziemi. Grunt jest zimą bardzo wyziębiony, więc aby zapewnić miejscu odpowiednią cyrkulację, powinno się stabilnie umieścić konstrukcję na niewysokich podestach.

Buda dla psa ocieplana

Jaką izolację włożyć do budy dla psa? Najczęściej spotykanym materiałem izolacyjnym jest w tym wypadku styropian. To tworzywo bywa używane także do zabezpieczania naszych domów, więc idealnie nada się również dla czworonogów. Buda dla psa ocieplana styropianem to komfortowe schronienie dla zwierząt, które spędzają zimę na dworze.

Styropianem można uszczelnić zarówno ściany, jak i dach, choć ten drugi równie często izoluje się gontem bitumicznym. Nie warto stosować za to blachy, ponieważ materiał ten bardzo szybko się nagrzewa, stwarzając latem trudne do zniesienia warunki. Buda dla psa ocieplana gąbką lub przypadkowymi materiałami może natomiast chłonąć wilgoć. Na zimę dobrym rozwiązaniem jest kurtyna do budy zapobiegająca utracie ciepła lub przedsionek osłaniający wnętrze od wiatru.

Jak wybrać rodzaj dachu psiej budy?

W psich budach stosuje się zwykle dach dwuspadowy. Umożliwia on najłatwiejsze odprowadzanie wody lub innych opadów i wygląda najbardziej klasycznie. Można także spotkać się z dachami jednospadowymi, które zazwyczaj są nieco bardziej płaskie, przez co cała budka jest niższa. Na budzie z płaskim dachem pies może się wylegiwać i obserwować otoczenie.

Niezależnie od rodzaju wybranego dachu, dobrze jest zdecydować się na model otwierany. Umożliwia on bardzo łatwe wysprzątanie budy dla psa bez konieczności schylania się.

Plastikowa czy drewniana buda dla psa?

plastikowa czy drewniana buda dla psa

Psie budy z tworzyw sztucznych są bardzo lekkie. Łatwo jest je przenieść i wyczyścić, jednak mogą zapewniać słabszą izolację od mrozu. Dużo bardziej solidne, a przez to niestety cięższe, są klasyczne budki z drewna. Ułatwiają one zachowanie komfortu termicznego zwierzęcia zimą i latem, jednak nie należy zapominać o ich ociepleniu na zimę. Budy dla psa z materiału to z kolei rozwiązanie przede wszystkim do domu, gdyż na zewnątrz nie zapewnią one pupilowi komfortowych warunków.

Czy kojec dla psa z budą to dobry pomysł?

Decydując się na kojec, wiele osób myśli, że rozwiązanie to wyklucza konieczność spacerów. Jest to ogromny błąd! Niezależnie od tego, jak wiele przestrzeni będzie miało zwierzę, spacer to konieczna forma stymulacji, która jest potrzebna każdemu stworzeniu. Bez dawki ruchu pies szybko stanie się sfrustrowany i agresywny. Sam kojec nie może być więc jedynym miejscem, w którym czworonóg przebywa na świeżym powietrzu. Jako czasowe rozwiązanie można go jednak zaakceptować.

Jakie warunki musi mieć zapewnione pies w budzie?

Nawet najlepiej izolowana buda nie zapewni psu całkowitej ochrony przed chłodem. Przy mrozach około -10 st. C należy wziąć psa do domu, szczególnie na noc. Należy zapewnić zwierzęciu dostęp do świeżej i czystej wody oraz spacery min. 2 razy dziennie. Podłoże budy także powinno się systematycznie czyścić lub wymieniać. Niezwykle istotny jest również kontakt z człowiekiem, bez którego pies może zdziczeć.

Buda dla psa jest dobrym rozwiązaniem, o ile zapewni się zwierzęciu odpowiednie warunki. Wówczas będzie to miejsce do odpoczynku, przynoszące ulgę od upałów i ciepłe zimą.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)