Wielu właścicieli zaklina rzeczywistość, wierząc, że ich pies nigdy się nie zgubi. Tymczasem zwierzę może zerwać się ze smyczy, goniąc za ptakiem lub pod wpływem strachu. Według statystyk wiele zagubionych czworonogów nigdy nie wraca do swoich właścicieli. Można to zmienić, odpowiednio oznaczając zwierzę na przykład przy pomocy mikroczipa zarejestrowanego w międzynarodowej bazie. Rozpoznanie tożsamości psa w ten sposób wymaga jednak specjalistycznego sprzętu i poświęcenia czasu. Znacznie szybszy powrót do właścicieli zapewnia tradycyjna, choć niedoceniana adresówka dla psa. 

Identyfikator dla psa – co to jest?

Adresówka to po prostu zawieszka zawierająca dane umożliwiające rozpoznanie zwierzęcia, mocowana przy obroży lub szelkach. Oto, jakie informacje powinien zawierać identyfikator dla psa:

  • imię zwierzęcia – tu zdania są podzielone, bo wiele osób uważa, że imię może stanowić problem przy próbie przywłaszczenia. Na szczęście prawowity opiekun będzie w stanie przedstawić też dokumenty zwierzęcia. Zawieszka z imieniem dla psa to raczej więc kwestia gustu;
  • dane kontaktowe właściciela – najważniejszy jest numer telefonu, resztę można ustalić już podczas rozmowy;
  • wymagania zdrowotne – jeśli pies cierpi na chorobę przewlekłą lub wymaga podawania leków, ta informacja może uratować mu życie;
  • informację o posiadanym czipie – mogą ułatwić identyfikację albo uchronić psa przed przywłaszczeniem.

Podstawowe dane to nie wszystko – dobra adresówka dla psa musi spełniać jeszcze inne warunki. Przede wszystkim musi być na tyle mała i cicha, by nie sprawiać zwierzęciu dyskomfortu. Nie może przeszkadzać w zabawie lub treningu ani uniemożliwiać podrapania się po szyi. Miniaturowe dzwoneczki są urocze, ustawiczne brzęczenie nie będzie jednak dla psa przyjemne. Warto, aby metalowa przywieszka dla psa była zaczepiona tak, aby nie generowała dźwięków podczas obijania o elementy obroży lub szelek.

Identyfikatory dla psów – jakie wybrać?

Aby zawieszka dla psa spełniła swoją funkcję, zwierzę nie może jej łatwo zgubić. Warto odpowiednio przymocować ją do obroży lub szelek. Tradycyjna i najbardziej popularna forma zaczepu, jaką jest metalowe kółko, bywa zawodna, bo może łatwo zerwać się w trakcie zabawy. Rosnącą popularnością cieszą się zawieszki mocowane na rzep – są bardziej wytrzymałe i nie wydają żadnego dźwięku. Najbezpieczniejsze są jednak adresówki nabijane lub naszywane na obrożę – w formie metalowej blaszki, plastikowej adresatki czy nawet haftu wykonanego bezpośrednio na obroży. 

Identyfikatory dla psów powinny być również wytrzymałe i odporne na warunki pogodowe, głównie deszcz i śnieg. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Do wyboru masz zawieszki:

  • plastikowe – najczęściej mają postać kopertki, w którą wsuwa się kartkę z zapisanymi danymi. To najtańsza, ale też najbardziej zawodna wersja adresówki – szybko się niszczy, łatwo ją zgubić, a wilgoć bez trudu dostaje się do środka i rozmywa zapisany tekst. Niektóre plastikowe przywieszki wyposażone są w odblaskową powłokę z winylu, co zwiększa bezpieczeństwo zwierzęcia na drodze;
  • metalowe – występują w formie beczułki, do której wkłada się karteczkę z zapisanymi danymi, lub blaszki z wytłoczonym lub wygrawerowanym napisem. Taka adresówka dla psa jest znacznie trwalsza. Dotyczy to zwłaszcza modelu w formie blaszki, z której deszcz ani śnieg nie usuną grawerowania;
  • w formie pendrive’a z wgranym plikiem zawierającym dane kontaktowe właściciela oraz informacje o psie. Przypomina gustowny breloczek, sprawdza się więc raczej jako ozdoba niż realna pomoc w przypadku zgubienia się czworonoga. Podstawowa wada tego rozwiązania to absolutny brak odporności na deszcz czy śnieg – przy gwałtownej ulewie pendrive może ulec awarii. Poza tym do odczytu danych niezbędny jest komputer, co znacznie wydłuża czas znalezienia właścicieli psa.

Zawieszka dla psa – i ładna i skuteczna

Użyteczne nie musi oznaczać brzydkie – adresówki dla psa mogą pełnić swoją funkcję użytkową jednocześnie ciesząc oko. W sklepach dostępne są modele w fantazyjnych kształtach (takich jak kości, serca lub kwiatki) i pięknych kolorach. Jeśli interesuje cię adresówka dla psa grawerowana, oryginalny wygląd zapewnia nietypowy tekst albo ciekawy font. W sklepach z rękodziełem można kupić niebanalną zawieszkę wykonaną ręcznie z włóczki, haftowaną bądź uszytą na zamówienie. W wielu krajach, np. Wielkiej Brytanii, adresówka dla psa to wymóg prawny. W Polsce nie jest to tak oczywiste: prawodawca zabrania puszczania bez smyczy psa, którego nie można zidentyfikować, nie precyzuje jednak, w jaki sposób ta identyfikacja miałaby się odbyć. Niezależnie od regulacji prawnych adresówka dla psa jest warta nabycia. Może ona bowiem sprawić, że zagubiony pupil wróci do nas bezpiecznie.

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)