Wybierasz się na dłuższą wyprawę, ale nie wiesz, czy twój pies będzie w stanie pokonać wyznaczony dystans? Jest kilka rozwiązań, które mogą być odpowiednie. Możesz na przykład zdecydować się na torbę lub plecak dla psa. Oczywiście pod warunkiem, że twój podopieczny potrafi spokojnie odpocząć, będąc zamkniętym w odpowiednio przystosowanej do jego potrzeb przestrzeni. Warto wcześniej przeprowadzić kilka testów, czy faktycznie pies czuje się w torbie lub plecaku komfortowo.

Plecak dla psa – czy będzie odpowiedni dla wszystkich psów?

Nie. Przede wszystkim duże i bardzo duże rasy nie nadają się do takiego transportu, ponieważ nie produkuje się tak dużych plecaków ani toreb. Ograniczeniem są również możliwości samej osoby noszącej, która prawdopodobnie nie byłaby w stanie poruszać się z obciążeniem przekraczającym kilkadziesiąt kilogramów. Jest to więc opcja tylko i wyłącznie dla posiadaczy bardzo małych i małych czworonogów.

Kiedy zdecydować się na zakup plecaka dla psa?

Jeśli masz mniejszego psa, który jest na przykład starszy albo takiego, któremu stan zdrowia nie pozwala na dalsze wędrówki, plecak dla psa będzie odpowiednim rozwiązaniem. Wiele osób zabiera go na przykład w góry, gdzie warunki na dłuższe wyjścia z psem są niekiedy zbyt wymagające. Sprawdzi się również podczas dalszych wypraw za miasto. Niekoniecznie na rower – gdyby doszło do upadku, pies może zostać przygnieciony!

Większość plecaków jest przystosowana również do przenoszenia w nich kotów. Wielu świadomych opiekunów w ten sposób zaspokaja potrzeby kociej eksploracji w bezpieczny i odpowiedzialny sposób.

Na to musisz zwrócić uwagę

Najważniejszy jest rozmiar. Plecak na psa musi mieć odpowiednią wielkość, a także udźwig dostosowany do twoich potrzeb. Pies czy kot musi czuć się w tego typu transporterze swobodnie. Niezbędne są oczywiście siatki ułatwiające dostęp powietrza, a także mocowanie wewnątrz – żeby można było przyczepić szelki psa. Wypadnięcie czworonoga z wysokości mogłoby być niebezpieczne. Jakość wykonania również ma znaczenie – im lepsza, tym trwalszy będzie plecak dla psa.

Nosidła, które umożliwiają noszenie psa w pozycji pionowej, w jakiej nosi się ludzkie dzieci, nie są odpowiednie dla zwierzęcia. Unieruchomienie w nienaturalnej dla pupila pozycji jest dla niego nie tylko stresujące, ale też szkodliwe dla jego zdrowia. 

Cena plecaka dla psa

Plecak do noszenia psa znajduje się w ofercie wielu polskich i zagranicznych producentów. Jego cena uzależniona jest od wielkości, a także jakości wykonania. Najbardziej podstawowe, ale niestety nietrwałe, można kupić już za 70 złotych. Kierowanie się niską ceną to jednak nie zawsze najlepszy wybór, ponieważ pupil może nie czuć się w nim komfortowo, dla noszącego plecak może być niewygodny i nieergonomiczny, a dodatkowo, z uwagi na słabą jakość, produkt może szybko się zepsuć. 

Najdroższe plecaki dla psa kupisz za nawet 300 zł. Są na pewno najeżone gadżetami, ale nie zawsze potrzebnymi. Kluczem w tej sytuacji będzie określenie potrzeb i wyśrodkowanie – jeśli plecak ma być używany sporadycznie, nie ma sensu przepłacać.

Nie tylko plecak – alternatywne rozwiązania

Na rynku znaleźć można również nosidła i torby na ramię dla psów. Warto jednak pamiętać, że nie są one wygodne i bezpieczne, a także ergonomiczne. Duże lepsze są transportery z usztywnionymi ściankami, które zapewniają odpowiednio dużo miejsca czworonogom. Obok plecaków są jeszcze wózki spacerowe, a także odpowiednio dobrane torby. Pełnią one podobną funkcję.

Twój pies również może nosić plecak!

Warto wspomnieć, że poza plecakami do noszenia psów, są również… plecaki dla psów. Tworzone są one z myślą o zakładaniu ich czworonogom, które mogą dzięki temu transportować większe lub mniejsze przedmioty. Te projektowane są głównie z myślą o psach średnich i dużych. Plecaki z obciążeniem dla psów są również stosowane do przeprowadzania specjalistycznych treningów.

Plecak dla psa to praktyczne rozwiązanie, które może okazać się pomocne podczas transportowania mniejszych czworonogów. Kupując jeden z wielu dostępnych na rynku modeli, zwróć uwagę na udźwig oraz jakość wykonania. Pies musi czuć się w takiej przestrzeni komfortowo, mieć dostęp powietrza i możliwość wygodnego ułożenia się. Jeśli natomiast szukasz plecaka na plecy twojego psa, przede wszystkim dobieraj go według wymiarów swojego podopiecznego.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.