Spacer z psem powinien być przyjemnością zarówno dla właściciela, jak i jego psa. Gdy na zewnątrz jest duży mróz, a drogi posypane są solą, łapy zwierzaka narażone są na uszkodzenia. Jednocześnie to właśnie poprzez opuszki traci on ciepło. W tych okolicznościach rozwiązanie może być tylko jedno – buty dla psa. Na rynku jest wiele różnych modeli, które znajdują zastosowanie w określonych okolicznościach. Dowiedz się o tym przydatnym akcesorium nieco więcej i zadbaj o zdrowie swojego czworonoga!

Buty dla psa – zastosowanie

Jak już zostało wspomniane, jest ich kilka. Ogólnie rzecz ujmując, buty dla psa pełnią funkcję zabezpieczającą. Czy to przed zmiennymi warunkami pogodowymi, czy kamieniami na trudnej górskiej drodze. Warto jednak wiedzieć, że mogą mieć one inną budowę i strukturę w zależności od zastosowania.

Różnią się od na przykład pory roku, w której należy je stosować. Te na zimowe wyprawy będą dużo bardziej rozbudowane i cieplejsze, niż na przykład buty trekkingowe na letnie wyjścia, które mają zabezpieczać opuszki, ale jednocześnie doprowadzać do łap powietrze. Podział jest bardzo podobny do ludzkiego obuwia, ponieważ wszystko sprowadza się do okoliczności, w których buty będą użytkowane.

Rodzaje butów dla psów

Uogólniony podział obejmuje kilka podstawowych grup obuwia dla psów. Oczywiście wszystkie buty, nawet z jednej kategorii, będą różniły się od siebie pod względem ceny, budowy, wytrzymałości i wielu innych zmiennych.

Buty zimowe

Są to buty funkcyjne, dlatego spełniać muszą określone normy. Przede wszystkim muszą być wodoszczelne, a także powinny posiadać warstwę ocieplającą. Istotne w ich wypadku jest zapięcie, które powinno szczelnie przylegać do łap psa. Jednocześnie nie może się ono otwierać pod wpływem wilgoci – najlepsze w tym wypadku są buty sznurowane. Zimowe buty dla psa są zwykle nieco wyższe, niż inne obuwie. Ma to oczywiście związek z ochroną przed wilgocią, śniegiem i błotem, a także znaczenie w kontekście przylegania obuwia do łap.

Buty trekkingowe

Najczęściej są to buty całoroczne. Ich podstawową cechą jest fakt, że mają sztywną, podgumowaną podeszwę. Zapewniają nie tylko ochronę, ale również dodatkową przyczepność podczas poruszania się po trudnym terenie. Najczęściej obuwie to zapinane jest na rzepy, a także ma odblaskowe paski – jakże ważne podczas poruszania się z psem po zmroku. Nawet jeśli twój pies nie musi używać takiego obuwia podczas bardzo długich i wyczerpujących spacerów, powinieneś zabierać je ze sobą. Gdy łapy zostaną poranione, buty ułatwią psu pokonanie kolejnych kilometrów.

Buty ochronne

To lżejsze obuwie dla psa, które ma sprawdzać się podczas codziennych aktywności. Powinno być przewiewne, a także wygodne i lekkie. Jeśli ma być używane w domu, dobrze, gdy będzie miało warstwę antypoślizgową. Można znaleźć obuwie szyte ręcznie – z włóczki lub innego materiału. Na pewno to dobre i ekologiczne rozwiązanie, ale skuteczne jedynie w momencie, gdy pies się w nim nie ślizga (na przykład, gdy w domu są dywany lub chodniki). Brak przyczepności może prowadzić do różnego rodzaju kontuzji, dlatego nie można dopuszczać do takich sytuacji.

Gdzie kupić obuwie dla czworonoga?

Choć buty dla psa – jak wynika z powyższego tekstu – są ważne, wciąż nie stanowią akcesorium pierwszej potrzeby. Wielu właścicieli czworonogów nie ma nawet świadomości o istnieniu takiego obuwia. Nie powinno zatem dziwić, że często nie jest ono dostępne w sklepach stacjonarnych. Zdecydowanie największy wybór jest w sklepach internetowych, gdzie znajdziesz modele od wielu producentów – polskich i zagranicznych. Znając swoje potrzeby, a także rozmiar psa bez problemu kupisz odpowiednie buty online. Warto jednak zapoznać się z opisem poszczególnych modeli, żeby faktycznie wybrać wartościowy towar.

Zwróć uwagę na wykonanie i rozmiar

Kupując buty dla psa, zwróć uwagę na to, z czego zostały wykonane. Materiały muszą być wysokiej jakości i dostosowany do okoliczności. Wybieraj obuwie lekkie i mające sprawdzony sposób wiązania. Szukaj produktów polecanych przez specjalistów, ale również zwracaj uwagę na komentarze od innych właścicieli psów. No i najważniejsze – obuwie musi być dostosowane do rozmiaru psa. Producenci dokładnie precyzują, dla jakich czworonogów są konkretne modele. Czytaj opisy i wybieraj świadomie.

Buty dla psa nie są niezbędnym produktem. Jeśli jednak jesteś świadomym właścicielem i zależy ci na komforcie swojego pupila, powinieneś rozważyć ich zakup. Niekoniecznie po to, żeby używać ich bez przerwy, ale chociażby po to, żeby skorzystać z nich w razie potrzeby – na przykład na górskim szlaku, gdy pies porani sobie łapy na kamienistej drodze. To niewielki wydatek, prawdopodobnie jednorazowy, dlatego nie ma powodu, żeby szukać w tym wypadku niepotrzebnych oszczędności.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.