Nie da się ukryć, że skompletowanie całej wyprawki dla szczeniaka może być wyzwaniem dla przyszłego właściciela, który wcześniej nie miał psa. Właśnie dlatego w tym artykule dowiesz się, co powinno znaleźć się na twojej liście przed wybraniem się na zakupy dla zwierzaka. Co kupić dla szczeniaka? Jak powinna wyglądać wyprawka dla psa? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na te pytania, koniecznie czytaj dalej!

Wyprawka dla szczeniaka – jak przygotować się na przyjęcie pupila?

Od dziecka marzyłeś o tym, aby mieć w domu psa? Właśnie przyszedł ten czas? Na pewno będzie on twoim najlepszym przyjacielem i wypełni dom radością. Jednak, przed przyjęciem do domu psa, warto dobrze się do tego przygotować. Po pierwsze, dowiedz się wszystkiego o danej rasie lub zrób dokładny wywiad w schronisku. Doświadczony hodowca albo wolontariusz z pewnością udzieli ci wszystkich niezbędnych informacji. Po drugie musisz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria dla psa. Co powinno znaleźć się w wyprawce dla szczeniaka? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu. 

Co kupić dla szczeniaka?

Jakie akcesoria będą niezbędne, aby pupil czuł się dobrze w nowym domu? Przygotowaliśmy dla ciebie akcesoria, które powinny znaleźć się w wyprawce dla szczeniaka. 

Legowisko dla psa

Pierwszym i podstawowym elementem na liście, jeśli chodzi o wyprawkę dla psa, powinno być legowisko. Będzie to dla niego bardzo ważne miejsce, jego azyl, w którym ma czuć się bezpiecznie i spokojnie. 

Odpoczynek jest bardzo ważny, szczególnie dla szczeniaków, które przesypiają większą część dnia. Odpowiedni sen z pewnością wpłynie pozytywnie na jego rozwój. Wybierając legowisko dla swojego pupila, przede wszystkim weź pod uwagę jego wielkość. 

Pierwsze legowisko w wyprawce dla szczeniaka nie powinno być raczej bardzo drogie i kupowane z myślą, że będzie użytkowane przez bardzo długi czas. Trzeba pamiętać o tym, że szczeniaki gryzą właściwie wszystko, w tym także swoje posłanie. Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając legowisko dla psa, jest materiał. Sprawdź, czy można prać posłanie w pralce. To bardzo ważne, aby utrzymać czystość. 

Miski na karmę i wodę

Czego jeszcze nie może zabraknąć w wyprawce dla szczeniaka? Kolejnym ważnym elementem wyprawki dla psa są oczywiście miski na karmę i wodę. Również powinny być dobrane do rozmiaru psa. Najlepiej sprawdzają się ceramiczne. Warto również zadbać o podkładkę pod miski, aby się nie ślizgały po podłodze. W sklepach znajdziesz bardzo szeroki wybór takich produktów. Możesz kupić miski podwójne lub pojedyncze. 

Transporter

Transporter może się przydać już podczas odbioru psa z hodowli lub ze schroniska. Będzie ci także potrzebny na późniejszym etapie, jeśli planujesz jakieś podróże lub choćby wizyty u weterynarza. Transporter w samochodzie zabezpiecza się pasami albo montuje w bagażniku. Drugą opcją są specjalne maty do samochodu, które zabezpieczają tapicerkę przed sierścią czy zadrapaniami. Wtedy w wyprawce szczeniaka powinny znaleźć się szelki i pas bezpieczeństwa, którym przypniesz go do siedzenia.

Zabawki

Zabawki to oczywiście obowiązkowy punkt na liście, jeśli chodzi o wyprawkę dla szczeniaka. Zastanawiasz się, co kupić dla szczeniaka? Zabawki nie tylko dostarczą mu dużo radości, ale będą też elementem wpływającym na jego rozwój. Jeśli nie chcesz, aby twój pupil się nudził, koniecznie kup mu kilka różnych przedmiotów. Mogą to być pluszaki, gryzaki, piłki lub piszczące zabawki. 

Przybory do pielęgnacji

Każdy zwierzak wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego koniecznie musisz zaopatrzyć się w takie rzeczy jak:

  • szczotka do wyczesywania sierści;
  • nożyczki do obcinania pazurów;
  • odpowiedni szampon;
  • preparaty do pielęgnacji oczu i uszu. 

Oczywiście, pielęgnacja zależy od konkretnej rasy psa i o wszystkim powinien poinformować cię hodowca. 

Ważne jest również, abyś już od pierwszych tygodni przyzwyczajał psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Wtedy stopniowo przestaną one być dla niego trudnym doświadczeniem.

Akcesoria na pierwsze spacery

W wyprawce dla szczeniaka oczywiście muszą pojawić się akcesoria niezbędne podczas pierwszych spacerów. Przydadzą ci się przede wszystkim:

  • smycz;
  • obroża lub szelki;
  • identyfikator z numerem telefonu;
  • torebka na przysmaki;
  • torebki, za pomocą których sprzątniesz po psie. 

Wybór poszczególnych akcesoriów powinien być uzależniony od rasy i wielkości psa. 

Odpowiednia karma i przysmaki

Żywienie psa odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju jego organizmu. Warto postawić na karmy wysokiej jakości, które nie będą zwierały zbóż. Pokarm oczywiście musi być także dostosowany do wieku psa, a porcje – do jego wagi. Wskazówki, jak karmić szczeniaka zazwyczaj są na odwrocie karmy. 

Wybieraj produkty, które dostarczą do organizmu psa wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Na początku powinna być to ta sama karma, którą szczeniak dostawał w hodowli. Dodatkowo wzbogacaj jego dietę o pyszne smakołyki. To właśnie one powinny być nagrodą podczas szkolenia, gdy szczeniak wykona dobrze swoje zadanie. 
Gdy zdecydowałeś, że chcesz kupić szczeniaka z hodowli lub przygarnąć psa ze schroniska, koniecznie musisz zadbać o odpowiednią wyprawkę dla szczeniaka. Co kupić dla szczeniaka? To pierwsze pytanie, które pojawia się w głowie. Wyprawka dla psa powinna składać się z takich elementów jak legowiska, miski na karmę i wodę, akcesoria niezbędne na spacerze, akcesoria do pielęgnacji, a także odpowiednia karma. To podstawowe elementy wyprawki dla szczeniaka.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)