Wciśnij ESC aby wyjść

Zwierzaki > Pies > Wychowanie psa

Wychowanie psa to podstawa, aby czas spędzony z nim był przyjemny i mijał bez większych problemów. Nieułożony zwierzak nie tylko będzie denerwujący i męczący, ale może też sprawić poważne kłopoty. O czym powinieneś wiedzieć?
Pies to nie zabawka – to hasło wielu osobom może wydawać się truizmem, ale niestety nadal trzeba je powtarzać. Wzięcie psa pod swój dach oznacza sporo obowiązków, a wychowanie zwierzęcia jest prawdopodobnie najważniejszym z nich, tuż obok zapewnienia mu odpowiedniej opieki. Zaniedbanie tego procesu może skutkować naprawdę poważnymi konsekwencjami w przyszłości!
Jak wychować psa?
Jeśli nie masz doświadczenia w wychowywaniu psów, w pierwszej kolejności powinieneś wiedzieć o kilku ważnych zasadach. Jeśli je zignorujesz, to twoje wysiłki w najlepszym razie będą bezowocne, a w najgorszym – poskutkują zupełnie odwrotnym skutkiem niż zamierzony.
Nagradzaj, nie karz
Pies nie rozumie samej idei uczenia się na przykład podawania łapy czy aportowania. Nie wie, po co to robi, zwłaszcza że nie przynosi mu to często korzyści. Zwierzę musi kojarzyć konkretną czynność, taką jak właśnie przyniesienie patyka czy podanie łapy, z nagrodą, czyli pozytywnym bodźcem. Twój milusiński wykonał polecenie? Nagrodź go smaczkiem. Pies szybko zrozumie, że konkretna reakcja na twoje komendy jest pożądana i nagradzana.
Pamiętaj, by nie przesadzić! Nie dawaj smaczków bez powodu i przede wszystkim kontroluj ich ilość. Pies z pewnością będzie szczęśliwy, gdy dostanie ich więcej, ale to nadal kalorie, które mu dostarczasz. Brak umiaru szybko poskutkuje psią nadwagą.
Bardzo poważnym błędem jest karanie psa za brak reakcji. Najczęstszym przykładem jest skarcenie psa po jego przywołaniu, a po wcześniejszej ucieczce. Zwierzę zrozumie wtedy, że powrót do ciebie był złą decyzją, skoro w wyniku tego został skarcony. W przyszłości wcale nie będzie miał ochoty na wypełnianie poleceń. 
Skorzystaj z pomocy specjalisty
Jeśli nie jesteś pewny, czy poradzisz sobie z wychowaniem psa lub widzisz, że twoje wysiłki nie przynoszą efektów, nie bój się skorzystać z pomocy specjalisty. Psi trenerzy lub behawioryści nie tylko pomogą ci w ułożeniu planu treningu. Mogą też zidentyfikować ewentualne problemy i pomóc w wypracowaniu sposobów na radzenie sobie z nimi.
Cena za godzinę treningu ze specjalistą waha się od 75 do około 100 zł.
Zapewnij psu odpowiednią porcję ruchu
Psy są różne, to nie ulega wątpliwości. Możesz trafić na typowego kanapowca, który większość dnia będzie po prostu przesypiał. Są też jednak psy, które dosłownie rozpiera energia. W tym drugim przypadku w pierwszej kolejności musisz zadbać o to, by zwierzak wyszalał się przed treningiem. To sprawi, że łatwiej będzie ci skoncentrować jego uwagę na zadaniach.
Bądź konsekwentny
Jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia jasno określ, co wolno psu. Jeśli to możliwe, nie zmieniaj decyzji w trakcie! Jeśli nie chcesz, by pies spał na łóżku albo wchodził na piętro, od samego początku stawiaj mu takie granice. W przeciwnym razie pies będzie czuł się zdezorientowany twoimi zmianami zachowania w tych samych sytuacjach.
Daj psu zajęcie
Już dawno obalono teorię dominacji, według której psy tworzą stado wraz z człowiekiem. Dziś wiadomo, że wolą z nim współpracować, wybierając te zachowania, które gwarantują im różne korzyści. Wychowanie psów opieraj więc na tym, aby zapewnić im zajęcie, np. wspólny spacer z zabawami węchowymi albo przeciąganie zabawki. Regularne aktywności tego rodzaju poprawiają relację, budują poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że pies nie ma potrzeby sięgać po rozwiązania siłowe.
Nie utrwalaj lęku
Psy boją się różnych rzeczy – to normalne. Lęk najczęściej jest reakcją, w której nie da się pracować z psem. Wówczas działa pierwotny instynkt. Z kolei strach jest emocją, której nie da się utrwalić głaskaniem czy bliskością opiekuna. Wręcz przeciwnie – pies, który czuje się bezpieczny w towarzystwie człowieka, chętniej pokonuje strach. Wspieraj swojego czworonoga i stosuj pozytywne metody wychowania psów, aby przyzwyczajać go do nowych rzeczy.
Wychowanie psa nie musi być trudne!
Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ułożenie własnego psa jest naprawdę wymagającym zadaniem, to tak naprawdę musisz tylko trzymać się kilku konkretnych zasad. Na naszej stronie znajdziesz artykuły z potrzebnymi ci informacjami i radami. Jeśli mimo wszystko wychowanie psa będzie sprawiać ci trudność, rozważ skorzystanie z usług specjalisty.