Zapamiętaj!

  • Spanie na plecach jest zwykle oznaką, że pies czuje się bezpieczny i komfortowo.
  • Spanie na plecach może być ryzykowne dla psów z nadwagą, starszych psów, i tych z problemami mięśniowo-stawowymi.
  • Wybór odpowiedniego legowiska jest ważny dla komfortu psa; warto zwrócić uwagę na wielkość i materiały.
  • Psy śpią w różnych pozycjach w zależności od wieku i indywidualnych potrzeb.

Dlaczego twój pies śpi na plecach?

Jeśli twój pies śpi na plecach, to zwykle oznacza, że czuje się całkowicie bezpieczny i komfortowo. Psy, które śpią na plecach, odsłaniają swoje najbardziej wrażliwe narządy jamy brzusznej, co jest dowodem na dużą dozę zaufania do otoczenia. Niektóre rasy, takie jak buldog czy pekińczyk, mają do tego skłonności ze względu na budowę ciała.

Pierwszym krokiem do zrozumienia, dlaczego pies śpi na plecach, jest obserwacja jego legowiska. Jeśli to jest dobrze usytuowane, w spokojnym miejscu, pies będzie czuł się bardziej komfortowo. Warto więc zastanowić się, czy twojemu pupilowi nie przydałaby się poduszka lub specjalne posłanie, aby mógł leżeć na plecach w pełnym komforcie.

Chociaż leżenie na plecach może wydawać się niezwykle wrażliwą pozycją, dla wielu psów jest to po prostu wygodne!

Czy spanie na plecach jest bezpieczne dla twojego psa?

Spanie na plecach może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psów z nadwagą. Nadmierna tkanka tłuszczowa oraz dodatkowy ciężar mogą wywierać nacisk na narządy jamy brzusznej, płuca i serce. W takim przypadku lepiej pozwolić pupilowi leżeć na boku lub brzuchu, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom.

Starsze psiaki nie powinny leżeć na plecach

Nie tylko nadwaga może stanowić problem! Psy cierpiące na problemy z mięśniami i stawami, a także zwierzęta w podeszłym wieku również mogą odczuwać dyskomfort. Psi seniorzy i psiaki z chorobami mięśni i stawów mogą zauważyć zwiększony dyskomfort lub ból, co może skutkować częstym zmienianiem pozycji podczas snu. Jeśli zauważysz, że twój pies często zmienia pozycje, zastanów się mad zmianą legowiska i wizytą u weterynarza, jeśli to nie rozwiąże problemu.

Jak wybrać odpowiednie legowisko? 

Kiedy już zdecydujesz się na zmianę legowiska, pamiętaj, że nie zawsze „większe jest lepsze”. Za duże legowisko może być dla psa zbyt mało przytulne, podczas gdy zbyt małe sprawi, że psu będzie po prostu niewygodnie.

Odpowiednie posłanie zapewni komfort i bezpieczeństwo, dlatego warto zwrócić uwagę na wielkość, a także na materiały, z których jest wykonane legowisko. Niektóre materiały, jak np. pianka z pamięcią kształtu, mogą być lepsze dla psów z problemami mięśniowymi czy stawowymi.

Jakie pozycje psa są najbardziej komfortowe?

Psy zazwyczaj śpią w różnych pozycjach. Pozycja kłębka, gdzie pies zwinął się w kulę, jest często wybierana przez psy, które chcą się zrelaksować, ale czują się niespokojne. Ta pozycja również pozwala psu na utrzymanie ciepła.

Inną pozycją jest spanie na brzuchu z wyprostowanymi nogami. To pozycja komfortowa dla psów, które potrzebują trochę przestrzeni.

Jeżeli zastanawiasz się, jaka pozycja będzie najodpowiedniejsza dla twojego psa, najlepszym sposobem jest obserwacja. Psy śpią różnie w zależności od wieku – szczeniaki i dorosłe psy mają inne potrzeby. Jeśli pies jest zdrowy i zapewniłeś mu wygodne legowisko, bez obaw – na pewno sam wybierze najlepszą dla siebie pozycję.

Pies śpi na plecach – podsumowanie

Pozycja, w której śpi twój pies, może być wskaźnikiem jego samopoczucia i komfortu, ale także potencjalnym sygnałem problemów zdrowotnych. Spanie na plecach zwykle świadczy o dużej dozie zaufania ze strony twojego psa, ale może też niesie ze sobą pewne ryzyko dla starszych psów oraz tych z nadwagą czy problemami mięśniowo-stawowymi. Najważniejsze jest, aby zwracać uwagę na indywidualne potrzeby i zachowania swojego pupila. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w pozycji snu czy ogólnym zachowaniu, konsultacja z weterynarzem jest zawsze najlepszym krokiem.

Archiwum: wrzesień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.