Zapamiętaj!

 • Przyczyny niechęci psa do spacerów to nie tylko lenistwo, ale na przykład problemy ze zdrowiem.
 • Aby rozwiązać ten problem, warto skupić się na zmianie codziennej rutyny.
 • Opiekun musi wykazać się cierpliwością, ponieważ można nauczyć psa, by lubił chodzić na spacery.

Dlaczego pies nie chce chodzić na spacer? Potencjalne przyczyny

Twój pies nie chce chodzić na spacer? Każdego opiekuna czworonoga może dotknąć ten problem. W większości przypadków przyczyną jest lenistwo, a także lęk przed nieznanym czy głośnym otoczeniem. Brak chęci może również wynikać z niedopasowanej obroży, smyczy lub szelek, które sprawiają, że pies czuje się niekomfortowo. Przyczyn można doszukiwać się również w stanie psiego zdrowia. Warto skonsultować się z weterynarzem, ponieważ niechęć do spacerów może wynikać na przykład z objawów dysplazji stawu biodrowego. Jest to stan chorobowy często spotykany u psów, który powoduje ból i dyskomfort podczas ruchu.

Pierwsze spacery i socjalizacja

Szczeniaki, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze spacerami, mogą nie rozumieć, czym jest smycz i dlaczego powinny podążać za swoim opiekunem. Socjalizacja i nauka chodzenia na smyczy takiego malucha powinna zaczynać się najpierw w domu. Szczeniak nie chce iść, podczas spacerów zatrzymuje się i przysiada? Wówczas warto skonsultować się z behawiorystą, który pomoże w nauce prawidłowych zachowań.

Aby szczenięta mogły polubić spacery, należy dawkować im te wyjścia. Przede wszystkim maluchy nie lubią długo chodzić, dlatego lepiej zabrać je na dwór częściej, ale na krótszy czas. Spore znaczenie ma również miejsce. W miarę możliwości powinno być ono spokojne, wolne od dużej liczby aut.

Przyzwyczajanie psa do smyczy i obroży

Użycie smyczy i obroży to podstawa każdego spaceru z psem. Zwierzak musi poczuć, że ten osprzęt jest dla niego komfortowy. Niewłaściwe jego dobranie może skutecznie zniechęcić psa do spacerów. Czworonóg, który zapiera się lub siada, kiedy opiekun próbuje go wyciągnąć na spacer, może po prostu czuć dyskomfort związany z niewygodnym osprzętem. Pies nie chce chodzić na spacery, ponieważ kojarzą mu się mało przyjemnie. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą i poprosić go o pomoc w doborze obroży i smyczy.

Sytuacje, gdy pies nie chce wychodzić na dwór

Niektóre psy, szczególnie te lękliwe lub starsze, mogą nie chcieć wychodzić na dwór. Przykładem może być mops, który jest rasą o ograniczonej kondycji fizycznej i skłonności do przegrzewania się. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy nie występują u niego objawy dysplazji lub innych chorób. Innym powodem, dla którego pies nie chce chodzić na spacery, jest nuda. Większość psów potrzebuje stymulacji. Najwyraźniej wasze wyjścia nie dostarczają mu odpowiednich bodźców.

Jak zachęcić psa do spacerów? Nagradzanie pożądanych zachowań

Aby zachęcić psa do spacerów, należy zawsze zaczynać od krótkich wypraw koło domu, a potem stopniowo wydłużać czas i dystans. Dobre praktyki to także zabieranie ze sobą ulubionych zabawek pupila, a także umożliwianie mu spotkania z innymi psami podczas spacerów. Nie można zapomnieć o pysznych smakołykach – ulubiony smaczek pozwoli skojarzyć wyprawę z pozytywnym doświadczeniem. Warto wybrać produkty marki Brit, stanowiące idealne uzupełnienie codziennej diety. Są pełnowartościowe i zawierają świeże mięso. Wybierając je, masz pewność, że twój pies otrzymuje tylko to, co najlepsze.

Carnilove Dog Pouch mix 6x300g
Carnilove Dog Pouch mix 6x300g
 • bezzbożowe karmy mokre dla psów
 • wysoka zawartość mięsa – aż 85%
 • wyśmienite smaki i prozdrowotne dodatki
Carnilove Dog Crunchy Snack 4x200g
Carnilove Dog Crunchy Cracker 4x200g
 • chrupiące smakołyki z dodatkiem świeżego mięsa
 • apetyczne mięsa z wartościowymi dodatkami
 • idealne jako uzupełnienie codziennej diety
Carnilove Dog Soft Snack 5x200g
Carnilove Dog Soft Snack 5x200g
 • półmiękkie, bezzbożowe smakołyki dla psów
 • doskonałe jako nagroda podczas treningu
 • atrakcyjna gramatura – aż 200g w opakowaniu

Zmiana rutyny może pomóc

Czasem pies nie chce chodzić na spacer, ponieważ rutyna przechadzki staje się dla niego monotonna. Zmiana trasy, odwiedzenie nowych miejsc, takich jak parki, lasy czy plaże, może przynieść ulgę i sprawić, że spacery staną się dla psa ciekawsze. Również zmiana pory wyjścia może mieć znaczący wpływ na zachowanie psa. Warto pamiętać, że wiele psiaków uwielbia swobodną zabawę w trawie. Jeżeli pies nie chce iść dalej, warto spróbować zaproponować mu wizytę na łące. Taka zmiana środowiska może być dla niego bardzo atrakcyjna.

Przyjazne miejsca dla czworonogów

Istnieje wiele miejsc, które są dostosowane do potrzeb czworonogów i które mogą sprawić, że pies polubi spacery. Są to m.in. specjalne parki dla psów, gdzie mogą one swobodnie biegać, spotykać się z innymi psami i bawić w bezpiecznym środowisku. Tego typu miejsca zazwyczaj mają ogrodzenia, co pozwala czworonogom na bezpieczną zabawę.

Nauka poprzez zabawę

Chociaż pies nie chce iść na spacer, może skusić się na wspólną zabawę na świeżym powietrzu. Zabawki, takie jak piłki czy frisbee, mogą zachęcić psa do opuszczenia domu. Gry z psami pomagają im spalić energię, co z kolei może zwiększyć ich chęć na spacery.

Sprawność fizyczna a spacery

Jak wspomniano wcześniej, dla niektórych psów, zwłaszcza tych starszych lub z problemami zdrowotnymi, dłuższe spacery mogą być trudne. Jeżeli pies nie chce wychodzić, to może być znakiem, że cierpi na ból lub dyskomfort. W takich przypadkach zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.

Pies nie chce iść dalej. Co zrobić?

Jeśli pies nie chce iść dalej podczas spaceru, istnieje kilka możliwości. Można spróbować zmienić kierunek, wrócić do miejsca, które pies zna i lubi. Warto też po prostu dać mu chwilę na odpoczynek. Ważne jest, aby zachować cierpliwość i nie zmuszać psa do chodzenia, jeżeli wyraźnie tego nie chce. Na pewno nie należy go ciągnąć ani na niego krzyczeć – to nie zachęci pupila do ruszenia się z miejsca. Przeciwnie, może tylko umocnić go w uporze.

Pies nie chce chodzić na spacer – podsumowanie

Jeśli psiak nie chce wyjść na spacer, warto sprawdzić jego stan zdrowia. Być może samopoczucie nie pozwala mu dotrzymać kroku opiekunowi. Natomiast kiedy nie jest to bezpośrednią przyczyną, warto zachęcać go do ruchu przysmakami. Trzeba też zadbać o urozmaicenie spaceru. Zabawy, wąchanie, bieganie – to wszystko jest ważne dla twojego pupila.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.