Psia głupawka może zdarzyć się każdemu psu, choć oczywiście mniej prawdopodobna jest u starszych i statecznych czworonogów. Pies może zachowywać się z naszego punktu widzenia jak opętany. Kiedy pojawia się zoomies i co tak naprawdę oznacza? Koniecznie czytaj dalej!

Czym jest zoomies u psa?

Zoomies u psa, czyli stan potocznie nazywany psią głupawką, to nagła i zwariowana aktywność, którą może wyzwolić dla nas nic nieznaczący bodziec. Wystarczającym powodem do „odpalenia” się zwierzaka może być na przykład spuszczenie go ze smyczy, przyjście gości czy nawet załatwienie się. Prawdopodobieństwo wystąpienia zoomies jest w dużej mierze zależne od wieku. Częściej zdarza się u młodych zwierząt, w tym szczeniaków. Tendencje do niego mogą mieć terriery typu bull oraz inne rasy obdarzone bardzo dużym temperamentem. Zazwyczaj zoomies mija po kilku minutach.

Objawy zoomies

Co może świadczyć o tym, że twój pupil właśnie ma psią głupawkę? Możesz zaobserwować takie zachowania, jak np.:

 • kręcenie się w kółko za własnym ogonem;
 • szaleńcze bieganie dookoła, często z błyskawicznymi zwrotami;
 • pokonywanie przeszkód leżących pędzącemu psu na drodze.

Zoomies uchodzi za objaw radości i nie powinien martwić opiekunów. Może być również przejawem konieczności spożytkowania nagromadzonej energii, szczególnie jeśli przez jakiś okres zwierzak nie mógł jej w pełni uwolnić.

Jak zadbać o dobrą kondycję psychofizyczną psa?

Nie każdy pies zacznie biegać jak wariat pod wpływem jakiegoś bodźca. Z pewnością jednak zoomies jest objawem dobrej kondycji psychofizycznej. Pupil, którego potrzeby są spełniane, na pewno ma powody do radości! Bardzo ważne są regularne spacery – idealnie, jeśli pies będzie mógł iść luzem lub na długiej smyczy. Nie bez znaczenia jest także zabawa. W końcu psiak też potrzebuje rozrywki. Możesz połączyć obie te rzeczy! Od czasu do czasu możesz sypać karmę w trawę (np. BRIT CARE Dog Sustainable Junior Large Breed Chicken & Insect). Zachęcaj do szukania przysmaków. Psy chętnie używają nosa i uwielbiają jeść! 

Zbilansowana dieta

Dieta ma ogromne znaczenie dla kondycji psa, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Napady zoomies mogą obciążać stawy, co zdecydowanie nie służy młodym psom dużych ras. Tutaj dobra karma, jak np. Brit Care Dog Hypoallergenic Junior Large Breed Lamb, w 1. roku życia to inwestycja w zdrowie! Przyjrzyj się żywieniu pupila, zwłaszcza gdy masz pod opieką szczeniaka. Musi on dostawać karmę odpowiadającą jego potrzebom. Przykładem jest Brit Care Dog Grain-free Puppy Salmon. Każdy pies potrzebuje chwili odpoczynku po posiłku (co najmniej godzinę). Zmniejszysz w ten sposób ryzyko groźnego skrętu żołądka.

Brit Care Sustainable Junior Large Breed Chicken & Insect
Brit Care Sustainable Junior Large Breed Chicken & Insect
 • pełnoporcjowa karma dla szczeniąt i młodych psów dużych ras
 • zrównoważona receptura – połączenie kurczaka z białkiem owadów
 • wspomaganie harmonijnego wzrostu i ograniczenie skutków stresu
Brit Care Hypoallergenic Junior Large Breed Lamb
Brit Care Hypoallergenic Junior Large Breed Lamb
 • pełnoporcjowa karma dla szczeniąt i młodych psów dużych ras
 • stworzona na bazie jednego źródła białka zwierzęcego – jagnięciny
 • dla psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym i tendencjami do alergii
Brit Care Grain – Free Puppy Salmon
Brit Care Grain – Free Puppy Salmon
 • pełnoporcjowa karma dla szczeniąt wszystkich ras
 • bezzbożowa receptura oparta na smakowitym łososiu
 • odpowiednia dla zwierząt o wymagającej skórze i sierści

Zagrożenia wynikające z psiej głupawki

Zoomies jako takie nie stanowi zagrożenia dla otoczenia. Miej jednak na uwadze, że rozładowujący energię w przypływie euforii zwierzak może nie dostrzegać ludzi czy innych psów. Jeśli twój pies ma skłonności do głupawki, zadbaj o to, by był bezpieczny. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli nie zawsze jest posłuszny… Psiak, który zaczyna biegać jak szalony, może łatwo wpaść pod samochód, kogoś staranować i uszkodzić. Warto o tym pamiętać, by uniknąć problemów!

Czy to na pewno zoomies?

Pies jest żywym organizmem. Z tego powodu nie zawsze prawdziwe jest to, co nam się wydaje. Jeśli nie jesteś przekonany, że zachowanie czworonoga to klasyczna psia głupawka, lepiej skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Nietypowe zachowania mogą być objawem chorób, a także zaburzeń behawioralnych. W tym drugim przypadku najlepiej zwróć się do doświadczonego zoopsychologa.

Każdy opiekun chce, by jego pies był z nim szczęśliwy. Zoomies to dodatkowy objaw świadczący o dobrej kondycji. Jeśli pojawia się regularnie u twojego psa, prawdopodobnie masz powody do dumy!

Archiwum: czerwiec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.