Zapamiętaj!

  • Psy śpią przy głowie właściciela z różnych powodów.
  • Jeżeli pies śpi na poduszce właściciela, regularne psie kąpiele i czyszczenie poduszki są wręcz niezbędne.
  • Można nauczyć psa spać na jego własnym legowisku, dostosowanym do jego potrzeb.
  • Wybór materiału i położenie legowiska są również istotne dla komfortu i zdrowia psa. 

Zachowania podczas snu – dlaczego pies śpi przy głowie?

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Oto te najczęstsze!

Instynkt stadny

Pies jest zwierzęciem stadnym i instynktownie szuka bliskości. Gdy pies śpi przy twojej głowie, może to być po prostu wyraz pragnienia bycia blisko stada, czyli ciebie jako właściciela.

Bezpieczeństwo i komfort

Czasami pies chce się poczuć bezpieczny i komfortowy. Dlatego kładzie się tam, gdzie czuje się najlepiej, a bliskość właściciela zapewnia mu to poczucie. To prawdopodobnie najczęstsza poprawna odpowiedź na pytanie, dlaczego pies śpi przy głowie.

Więź z właścicielem

Jeżeli twój pies śpi przy głowie, oznacza to często, że ma z tobą silną więź emocjonalną. To zachowanie jest charakterystyczne dla psów, które są bardzo mocno związane z opiekunem.

Co robić, gdy pies śpi na mojej poduszce?

Pierwszą rzeczą, o którą musisz zadbać, jest higiena. Czyszczenie poduszki i mycie psa są istotne, zwłaszcza jeśli zwierzę spędza dużo czasu na zewnątrz. Regularne kąpiele i pranie jego legowiska to podstawa. Nie zapomnij także o odkażeniu poduszki, na której pies śpi przy twojej głowie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko roznoszenia bakterii i pasożytów.

Jeśli zauważysz, że pies kładzie głowę na mojej poduszce i zaczyna cierpieć na jakiekolwiek dolegliwości skórne lub alergie, najlepiej od razu skonsultować się z weterynarzem. Pamiętaj, że zmiany skórne mogą być oznaką alergii na kurz, roztocza lub nawet na detergent, którym pierzesz poduszki. Tylko profesjonalna diagnoza może dać odpowiedź, co jest przyczyną i jakie kroki należy podjąć. Nie ignoruj tych objawów, ponieważ mogą one zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne!

Możesz też nauczyć swojego psa, że ma swoje legowisko i tam powinien spać. Zacznij od wyboru komfortowego legowiska, które będzie dostosowane do jego potrzeb. Umieść je w miejscu, gdzie pies będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Na początku możesz nawet położyć na nim coś, co pachnie tobą, aby ułatwić zwierzakowi aklimatyzację.

Jak wybrać odpowiednie legowisko dla psa?

Jeśli już wiesz, dlaczego pies śpi przy głowie, i chcesz go tego oduczyć, musisz wybrać odpowiednie legowisko dla pupila. Tkie posłanie przyda się szczególnie na odpoczynek w ciągu dnia, jeśli ścielisz łóżko.

Pierwszym ważnym czynnikiem są potrzeby pieska. Psy różnią się od siebie pod względem wielkości, temperamentu i potrzeb zdrowotnych, więc nie każde legowisko będzie pasować do każdego psa. Jeżeli masz starszego psa lub takiego cierpiącego na problemy ze stawami, rozważ zakup legowiska ortopedycznego (materaca), które będzie bardziej komfortowe i wspomoże zdrowie twojego psa. 

Z kolei dla szczeniaka lub psa uwielbiającego się przytulać legowisko w formie „gniazdka” może być najbardziej komfortowe. Także niektóre psy w późniejszym wieku preferują takie posłania.

Materiał legowiska – jaki wybrać?

Materiał, z którego jest wykonane legowisko, też ma znaczenie. Wybieraj takie, które są łatwo pralne i odporne na zabrudzenia. Niektóre psy uwielbiają gryźć posłania, nawet jeśli mają dostęp do zabawek, dlatego wybierz takie, które będzie odporne na psie zęby twojego szczeniaka lub starszego czworonoga.

Gdzie umieścić legowisko?

Położenie legowiska również jest istotne. Umieść je w cichym kącie, ale jednocześnie w miejscu, skąd pies może obserwować otoczenie. Jeśli twój pies śpi przy głowie właściciela, może to oznaczać, że chce być blisko ciebie, więc legowisko nie powinno być umieszczone zbyt daleko. 

Dlaczego pies śpi przy głowie – podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele powodów, dla których pies może wybierać miejsce przy głowie właściciela jako swoje ulubione miejsce do spania. Najważniejsze jest zrozumienie potrzeb i zachowań własnego psa, aby zapewnić mu komfort i zdrowie. Odpowiednia higiena, regularne wizyty u weterynarza oraz wybór właściwego legowiska mogą znacznie poprawić jakość życia naszego czworonożnego przyjaciela i sprawić, że obie strony będą zadowolone. Jeżeli zdecydujesz się nauczyć psa korzystania z własnego legowiska, pamiętaj o dostosowaniu go do potrzeb zwierzęcia. Dzięki temu zarówno ty, jak i twój pies, będziecie mogli cieszyć się komfortowym i nieprzerwanym snem.

Archiwum: wrzesień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.