Kiedy słyszysz określenie „pies z długim pyskiem”, być może od razu przychodzi ci na myśl rasa bulterier. Jednak nie tylko te psy mają wydłużony pysk. Przedstawiamy najpopularniejsze rasy, które wyróżnia długi pysk i podpowiadamy, jak wybrać idealnego psiego towarzysza.
Popularny średni pies z długim pyskiem, czyli bulterier
Popularny czworonóg z długim pyskiem, charakterystycznym kształtem głowy i zakrzywionym nosem to bulterier. Jaki ma charakter? Jest uparty i pewny siebie. Źle znosi samotność i potrzebuje nowych bodźców, aby się nie nudzić. Trzeba mu zapewnić odpowiednią ilość spacerów i zabawy.
Ta rasa psów ma w sobie duże pokłady radości i czułości. Bulterier lubi podkradać i kolekcjonować przedmioty. Jest wielkim łasuchem, zje niemal wszystko, co widzi. Niektórzy uważają, że to agresywny pies, ale w rzeczywistości jest bardzo przyjacielski. Występuje też w wersji miniaturowej.
Duże rasy psów długowłosych z długim pyskiem – owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki długowłosy to pies, który ma stojące, sztywne uszy i mocną, wydłużoną kufę. Jego grzbiet lekko opada, a ogon jest puszysty. Jest wyjątkowo inteligentny, lojalny i żywiołowy. Jest idealnym przyjacielem człowieka. Ma zrównoważony charakter, szybko się uczy i jest posłuszny.
W stosunku do nowych osób może być początkowo nieufny i okazywać dystans. Jednak odwdzięcza się przyjaźnią, gdy okaże się mu zainteresowanie. Lubi też towarzystwo innych zwierząt. Potrzebuje przestrzeni, aby spożytkować swoją energię i częstego kontaktu ze swoim właścicielem.
Chart rosyjski borzoj zachwyca pięknym wyglądem
Borzoj, czyli chart rosyjski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Rosji. Niegdyś był wykorzystywany do polowań na lisy, zające i jelenie. Jego charakterystyczną cechą jest smukła sylwetka i wydłużona głowa. Ma piękne, miękkie, jedwabiste i sprężyste włosie. To wszystko sprawia, że wygląda bardzo dostojnie.
Mimo sporych rozmiarów jest potulny i czuły, więc nadaje się również dla rodzin z dziećmi. Wobec obcych osób jest nieufny. Źle znosi samotność i potrzebuje codziennie sporej dawki ruchu. Uwielbia bieganie i zabawy węchowe. Wymaga regularnego czesania, przynajmniej raz w tygodniu, a w czasie linienia nawet co dwa dni.
Flat coated retriever – uroczy pies z długim pyskiem
Jego gęsta sierść ma piękny połysk i jest dłuższa na kończynach oraz na ogonie. Ten pies z długim pyskiem kocha ludzi i jest bardzo inteligentny. Jego radość jest od razu widoczna, bo bezustannie merda ogonem. Trzeba mu poświęcić sporo uwagi, ale wystarczy mu umiarkowana ilość ruchu.
Pies faraona – pupil średnich rozmiarów z długim pyskiem
Psy tej rasy wyglądają bardzo dostojnie i mają atletyczną budowę. Ich umaszczenie jest zazwyczaj rude. Mają charakterystyczne sterczące uszy. Pies Faraona z pewnością nie jest psem kanapowym, potrzebuje dużo ruchu. Jest zwinny, wytrzymały i szybki. Może się rzucić w pogoń, gdy poczuje trop.
To bardzo towarzyska rasa i przy odpowiednim wychowaniu dobrze się dogaduje z innymi psami i kotami. Sierść jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Wystarczy ją szczotkować raz w tygodniu.
Chart afgański – elegancki pies z długim pyskiem
Wobec takiego czworonoga nikt nie przejdzie obojętnie. Ma smukłą budowę ciała, długi ogon oraz pysk. To niezwykła rasa długowłosych psów, które często pojawiają się na wystawach. Jego okazała szata wymaga codziennej pielęgnacji. Włosy charta afgańskiego należy czesać szczotką po wcześniejszym zwilżeniu.
Jeśli nie będzie wyczesywany, włosy zaczną się plątać i kołtunić. Jest spokojnym, zdystansowanym psem, ale lubi też towarzystwo i potrzebuje kontaktu z człowiekiem. To jedna z najstarszych ras psów, chociaż do Europy przybył dopiero w XX wieku.
Jamnik – żywy, inteligentny i wesoły piesek
Cechą charakterystyczną jamnika jest nietypowa budowa. Jest mały, ma wydłużone ciało, krótkie łapy i długi pyszczek. Małe psy zwykle nie potrzebują tyle ruchu co duże, ale jamniki są żywiołowe i trzeba im zapewnić sporą dawkę aktywności.
Obecnie pełni rolę psa do towarzystwa, ale początkowo był to pies myśliwski wykorzystywany do polowań. Odznacza się dużą inteligencją, świetnym węchem i odwagą. Wobec nieznajomych jest zdystansowany, ale mocno przywiązuje się do swojego właściciela, o którego może nawet być zazdrosny.
Doberman – ten pies z długim pyskiem budzi respekt
Doberman to duży pies o pięknej, gładkiej szacie. Wygląda bardzo dumnie, niektórzy nawet twierdzą, że sylwetką przypomina konia pełnej krwi. Musi mieć aktywność zarówno fizyczną, jak i umysłową.
Doberman wymaga doświadczonego opiekuna, który mu zapewni odpowiednie szkolenie. Od wczesnego wieku należy go przyzwyczajać do innych zwierząt i małych dzieci. Jest lojalny i inteligentny i wykazuje silny instynkt do stróżowania.
Owczarek szkocki – pies o przyjaznym usposobieniu
Długowłosy owczarek szkocki collie, kiedyś pies pasterski, obecnie jest znany przede wszystkim z książki o czworonogu, który był niezwykle przywiązany do swojego właściciela. To psy, które są zżyte ze swoją rodziną i stają w jej obronie.
Bez kontaktu z człowiekiem i bliskości mogą nawet popaść w przygnębienie. Uroku dodaję temu psu z długim pyskiem migdałowate oczy i obfita, długa sierść. Rasa występuje też w wersji krótkowłosej.
Owczarek belgijski malinois – wszechstronny owczarek
Krótkowłosy owczarek belgijski malinois jest stworzony do pracy. Początkowo pomagał przy wypasie stad. Dziś psy tej rasy pracują w policji, wojsku, straży granicznej i w oddziałach antyterrorystycznych. Jego budowa jest masywna, a ogon zwykle ma ciemniejszy kolor.
Dlaczego psy z długim pyskiem są zwykle zdrowsze? Jakie problemy zdrowotne może mieć psiak?
Specyficzne cechy anatomiczne psów hodowlanych mogą mieć wpływ na ich stan zdrowia. Niektóre rasy są podatne na niebezpieczne schorzenia. Na przykład psy z kwadratową czaszką i skróconą kufą, takie jak mops czy buldog francuski, nie mogą ulegać zbytniemu zmęczeniu, zwłaszcza podczas upałów.
Zmagają się one z syndromem ras brachycefalicznych. Typowymi objawami są trudności z oddychaniem i niedrożność dróg oddechowych oraz chrapanie.
Tymczasem psy z długą kufą nie mają takich problemów. Ich kształt pyska jest bardziej naturalny, przez co mogą swobodnie oddychać i jeść bez krztuszenia się. Nie są aż tak narażone na przegrzanie się, duszności i udar. Mają lepszą wydolność fizyczną, a w ciągu nocy spokojnie śpią.
Jak wybrać rasowego szczeniaka?
Zakup szczeniaka to niełatwe zadanie. Wybierając psa, często się sugerujemy swoimi oczekiwaniami co do jego wyglądu, na przykład tym, żeby pies miał określony kolor albo długi czy zaokrąglony pysk.
Przy wyborze czworonoga, ważniejszy od wyglądu psa powinien być dla właściciela jego charakter. Natomiast hodowla, z której bierzemy psa, powinna być zarejestrowana w ZKwP.
Podsumowując, pies z długim pyskiem wygląda ciekawie. Trzeba jednak zapoznać się z opisem i cechami charakterystycznymi danej rasy, aby wiedzieć, czy to pupil odpowiedni dla nas.